19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üyeliğimiz çok önemli bir gelişme
04 Nisan 2011 Pazartesi 15:38

'Üyeliğimiz çok önemli bir gelişme'

Başkan Askın Burcu :”Üyeliğimiz çok önemli bir gelişmedir”

Avrupa Cepli Bilardo Federasyonu’na tam üyeliğimizin onaylanmasını tarihi bir gelişme olarak niteleyen Burcu, “Bu karar ile sporcularımızın yıllardan beri olduğu gibi Avrupa Şampiyonası’nda KKTC bayrağı altında yarışmaları garanti altına alınmıştır”

 

Kuzey Kıbrıs Bilardo Federasyonu Başkanı Askın Burcu, geçtiğimiz gün tamamlanan “Avrupa Bilardo Şampiyonası”nın ardından değerlendirmelerde bulundu.

32 ülkeden 216 sporcunun mücadele ettiği şampiyonada sportif başarı olarak beklentilerin altında sonuçlar alındığına dikkat çeken Burcu, bunda beş oyuncumuzun viral enfeksiyon geçirmelerinin büyük ölçüde etken olduğunu söyledi.

Açıklamalarında Kuzey Kıbrıs Bilardo Federasyonu’nun, Avrupa Cepli Bilardo Federasyonu’na tam üyeliğinin Güney Kıbrıs’ın tüm engellemelerine karşın gerçekleşmiş olmasının tarihi bir gelişme olduğunu ifade eden Burcu, bu karar ile sporcularımızın Avrupa ve Dünya Şampiyonaları ile diğer organizasyonlarda KKTC bayrağı altında yarışmalarının garanti altına alındığını söyledi.

 

Kuzey Kıbrıs bilardo Federasyonu Başkanı Aşkın Burcu’nun açıklaması aynen şöyle:

Çavuşoğlu’na Teşekkür

Bilindiği gibi 10 kişilik bir kafile ile 24 Mart’ta başlayan ve Almanya’nın Brandenburg kentinde gerçekleşen 2011 Avrupa Bilardo Şampiyonası’na katıldık. Öncelikle gerek federasyonumuz gerekse ülkemiz açısından çok önemli olan bu çıkışın gerçekleşmesi sağlayan Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanı Sn. Nazım Çavuşoğlu’na teşekkür ederiz.

 

“Hastalıklar Sportif Başarıyı Etkiledi”

Dünyaca ünlü Antrenör Ralph Eckert’in yönetiminde yarışan sporcularımızdan beşinin yakalandığı viral enfeksiyon ve buna bağlı şikâyetler, beklentilerimizin altında sonuçlar almamıza neden olmuştur. Ancak bu talihsiz gelişmeye rağmen genç sporcumuz Berk Mehmetcik’in yakalamış olduğu performans bizleri sevindirmiştir.

 

“Güney Kıbrıs Her Yolu Denedi”

Diğer yandan dört yıl önce aday üye olduğumuz ve bir yıl önce yönetim kurulu kararı ile asli üyeliğe yükseltildiğimiz Avrupa Cepli Bilardo Federasyonu (EPBF) genel kurulunda tam üyeliğimizin onaylanması sağlanmıştır. Ancak basınımıza da yansıdığı gibi tam üyeliğimizin gerçekleşmemesi için seferber olan Güney Kıbrıs Bilardo Federasyonu ve Milli Olimpiyat Komitesi’nin EPBF nezdinde yapmış oldukları girişimlerden bir sonuç çıkmayınca amaçlarına Uluslararası Olimpiyat Komitesi’ni (IOC) alet etmekten geri kalmamışlardır.

 

“Karar Emsal Teşkil Edebilir”

Güney Kıbrıs için federasyonumuzun bu asli üyeliğinin bu kadar önemli olmasının sebebi, ilk kez bir spor federasyonumuzun sporcu ve kulüpleri ile eşit şartlarda ve KKTC bayrağı altında yarışmak zorunda kalacaklarındandır. Güney Kıbrıs’ın bir diğer endişesi ise tam üyeliğimizin diğer federasyonlarımızın Avrupa Federasyonlarına üyelikleri ile ilgili yol gösterici olabileceği ile ilgilidir.

 

“IOC Üyeliğimizin Reddini İstedi”

Genel kurul’a çok az bir zaman kala IOC, EPBF üyesi ülkelerin Milli Olimpiyat Komiteleri’ne yazı göndererek üyeliğimizin reddedilmesini talep etmiştir. Bu konuda bazı ülkelerin olimpiyat komiteleri çekimser kalırken, bazıları da kendi federasyonlarına bu yönde baskı yapmıştır. Ancak yıllardır sportif prensipler içerisinde sürdürdüğümüz başarılı ve dostane ilişkilerimiz sayesinde 2 hayır oyuna karşın, 18 evet oyu ile tam üyeliğimiz onaylanmıştır.

 

“Üyeliğimiz Tarihi Bir Gelişmedir”

Bu tarihi gelişme federasyonumuza bağlı kulüp ve sporcularımızın yıllardır olduğu gibi Avrupa ve dünya şampiyonalarında Kuzey Kıbrıs adına ve KKTC Bayrağı altında yarışabilmelerinin garanti altına almaktadır. Tam üyeliğimizin onaylanması ile Haziran 2010’da olduğu gibi Güney Kıbrıs Bilardo Federasyonu’nun Avrupa ve Dünya şampiyonalarına katılması halinde bizimle kendi bayrağımız altında yarışmayı kabul etmiş olacağı açıktır.

 

“Girişimlere Başladık”

Diğer taraftan EPBF yönetim organlarında seçme ve seçilme hakkına kavuşmamızı sağlayan üyeliğimiz aynı zamanda bizlere ülkemizde “Avrupa Şampiyonaları” düzenleyebilme hakkını da sağlamaktadır. 2012 yılında Avrupa Şampiyonası veya bir Euro-Tour’un ülkemizde gerçekleştirilmesi için resmi girişimlerimizi başlatmış bulunuyoruz.

 

“Desteğe İhtiyacımız Var”

Federasyonumuzun ülkemiz adına kazandığı bu başarı, getirilerinin yanı sıra sorumluluklarımızı da artırmıştır. Elde ettiğimiz bu uluslar arası temsiliyet gücünün yakın gelecekte sporcularımızın elde edecekleri başarılı sonuçlar ile taçlandırılması yönündeki çalışmalarımızda tüm kesimlerin ilgi ve desteğine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bilardo sporunun okul sporları içinde yer alması ve sponsorlar, gerekse diğer kurumlar tarafından desteklenmesi sporcu, kulüp ve federasyonumuzun gelişmesine büyük katkı sağlayacaktır.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ