22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Üst düzey katılım
18 Nisan 2011 Pazartesi 14:45

Üst düzey katılım

Kutlu Doğum Haftası çerçevesinde Dörtyol'da etkinlik düzenlendi

Hz. Muhammed’in 1440’ıncı doğum günü münasebetiyle kutlanan Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde Dörtyol Camiinde etkinlik düzenlendi.
 

Etkinliğe Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun yanı sıra 1. Cumhurbaşkanı Rauf R. Denktaş, bazı bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları ve diğer yetkililer katıldı.
 

Etkinlik saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’yla başladı, Kuran’dan ayetler okundu. Ardından sırasıyla Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay, TC Lefkoşa Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri İbrahim Duman, Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Osman Ateş ve Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Recep Cici birer konuşma yaptı. İlahilerin okunmasının ardından hediye çekilişiyle etkinlik sona erdi.

 

Atalay: İnanç toplumun dik durmasını sağlar
 

Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay konuşmasında, inancın toplumun dik durmasını sağlayan bir duygu olduğunu anlattı.Kutlu Doğum Haftası’nın İslam dinindeki merhameti, acımayı, yardımlaşmayı, aşkı, sevgiyi, kardeşlik duygularını ve uzlaşıyı öğütlediğini; milletin birbirini kucaklayarak uzlaşıya varması gerektiğini belirten Atalay, ülke için kardeşliğe ve birlik beraberliğe vesile olmasına katkı yapmak istediklerini ekledi.Duman: Üzerinde bulunulan coğrafya önemli
 

TC Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri İbrahim Duman da, Kıbrıs topraklarının Hz. Muhammed’in rüyalarına da girdiğini, üzerinde bulunulan coğrafyanın önemli olduğunu dile getirdi.Duman, Hz. Muhammed’in Kuran’ın indirilişine ve kalplere imanın girmesine, isimler ve kainatın bilinmesine vesile olduğunu kaydetti.Ateş: İslam merhamet medeniyeti
 

Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Osman Ateş de, Kutlu Doğum Haftası’nın hayırlara vesile olmasını dileyerek, Rauf Denktaş ve dava arkadaşlarının Kıbrıs Türklerinin adada özgürce yaşamasında ve güzel günlere ulaşılmasındaki rolünden bahsetti.
İslam medeniyetinin gözyaşı ve merhamet medeniyeti olduğunu ifade eden Ateş, Atatürk’ün de sözlerinde yer verdiği güç ve kudretin Türk insanının içinde mevcut olduğunu, bunun yeni nesille birlikte yaşatılması gerektiğini söyledi.Cici: İslam merhamet ve hoşgörüdür
 

Uludağ Üniversitesi İlahi Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Recep Cici ise, Kutlu Doğum Haftası’nın tüm İslam alemi ve insanlık için hayırlara vesile olmasını dileyerek, Hz. Muhammed’in baharda dünyaya gelmesinin “yeni bir hayat” ve “yeni bir başlangıcı” temsil ettiğini söyledi.Muhammed’in Medine’de kendisini ziyaret eden yabancı elçilere ibadet edebilecekleri yerler sağladığını hatırlatan Cici, bunun Hz. Peygamberin merhamet ve hoşgörüsünü ortaya koyduğunu belirtti.İlahiler okunması ve hediye çekilişlerinin yapılmasının ardından Dörtyol Camii’ndeki etkinlik sona erdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ