21 Kasım 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Usame öldürüldü
03 Mayıs 2011 Salı 10:24

Usame öldürüldü

İslamabad yakınlarında ABD'nin düzenlendiği saldırıyla öldürüldü

ABD Başkanı Barack Obama, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in ABD güçlerinin düzenlediği bir operasyonda öldürüldüğünü açıkladı.

 

Obama, Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, Bin Ladin'in öldürülmesi konusunda, "Adalet yerini buldu" dedi ve ABD'nin İslam ile savaşta olmadığını ve asla olmayacağını vurguladı.

 

 

Nasıl öldürüldü?

 

Amerikan AP ajansı, Pakistanlı ve ABD'li yetkililere dayanarak, Usame bin Ladin'in Pakistan'ın başkenti İslamabad'ın kuzeyindeki bir bölgede bulunan büyük bir evdeyken helikopterle düzenlenen baskında öldürüldüğünü duyurdu.

 

Pakistanlı istihbarat yetkilisi, evin bulunduğu İslamabad'ın yaklaşık 100 kilometre kuzeyindeki Bilal bölgesine dört helikopterle baskın düzenlendiğini, helikopterlerden birinin yerden açıldığı sanılan ateşle vurulduğunu anlattı.

 

Pakistanlı yetkili, helikopterlerin ülkenin kuzeyindeki bir hava üssünden havalandığını kaydetti.

 

Bugüne kadar ABD istihbaratının, Bin Ladin'in hep Pakistan ve Afganistan arasındaki sınırda kanunların uygulanamadığı bölgede saklandığını düşündüğü belirtiliyordu.

 

 

"Emir yakalama değil, öldürme emriydi"

 

Öte yandan, ABD Ulusal güvenlik yetkilisi, Usame Bin Ladin için görevlendirilen özel kuvvetlere verilen talimatın yakalama değil, öldürme emri olduğunu belirtti.

 

Yetkili, "Bu bir öldürme operasyonuydu" diyerek, Bin Ladin'i sağ ele geçirmeye çalışmak gibi bir amaçlarının olmadığına açıklık getirdi.

 

 

DNA testi uygulandı

 

ABD yönetiminden yetkililer, yapılan DNA testinin Usame bin Ladin'in öldüğünü kanıtladığını söyledi. Amerikan Associated Press ajansının haberine göre, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminden iki yetkili, DNA testinin yüzde 99,9'luk kesinlik oranıyla Bin Ladin'in öldüğünü kanıtladığını belirtti.

 

Yetkililer, testin nerede ve nasıl yapıldığı konusunda bilgi vermedi.

 

İngiliz Reuters ajansı ise, bir Amerikalı yetkili, Bin Ladin'in kimliğinin Pakistan'da kendisine ateş eden hücum gücü tarafından tespit edildiğini söyledi.


Aynı yetkili, operasyonda yüz tanıma tekniğini kullandığı bildirildi.

 

İngiliz Reuters ajansının duyurduğuna göre, bir Amerikalı yetkili, Bin Ladin'in kimliğinin Pakistan'da kendisine ateş eden hücum gücü tarafından tespit edildiğini söyledi.

 

Aynı yetkili, operasyonda Bin Ladin'in direndiğini ve başından vurulduğunu kaydetti.

 

Yetkili, helikopterler desteğinde düzenlendiği belirtilen operasyonda kara birliklerinin baskının 40 dakikadan az sürdüğünü ve operasyonun Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı Leon Panetta'nın diğer istihbarat yetkilileriyle birlikte Virginia Langley'de CIA'in merkezindeki konferans odasında naklen izlediğini anlattı.

 


ABD'li yetkili: "Bin Ladin'i denize gömdük"

 

Amerikan AP haber ajansına göre, ABD'li bir yetkili, askeri operasyonla öldürülen Usama Bin Ladin'i "denize gömdük" dedi.

 

Habere göre Amerikalı yetkili, "dünyanın en çok aranan teröristinin cenazesini kabul etmek isteyecek bir ülkenin bulunması zor olacaktı. Bu yüzden ABD onu denize gömmeye karar verdi" dedi.

 

Hassas ulusal güvenlik konularıyla ilgili adının açıklanmaması koşuluyla konuştuğu belirtilen yetkili, Bin Ladin'in nerede denize atıldığını söylemedi.

 

Haberde ABD'li yetkili, Bin Ladin'in cenazesine İslama göre muamele edilmesine karar verildiğini, İslami kurallar gereğince cenazenin 24 saat içinde defninin gerektiğini öne sürdü.

 

 

Photoshoplu fotoğraflar

 


Öte yandan haber ajansı Reuters, Usame Bin Ladin'e ait olduğu iddia edilen fotoğrafları geri çekti. AFP haber ajansı da,  fotoğrafları analiz ederek, "El Kaide liderinin sağ tarafta bulunan ve bilinmeyen bir tarihte çekilen arşiv fotoğrafındaki çene ve sakal kısmının kopyalanarak bin Ladin'e ait olmayan ceset fotoğrafına yapıştırıldığını" belirtti. 

 

 

Oğlu da öldürülmüş olabilir

 

ABD yönetiminden üst düzey bir yetkili, Usame Bin Ladin'in Pakistan'da düzenlenen baskınla öldürülmesi sırasında yanındaki 3 kişinin daha hayatını kaybettiğinin düşünüldüğünü bildirdi. Reuters ajansının duyurduğuna göre, Amerikalı yetkili, saldırıda öldürülenlerden birinin Bin Ladin'in oğlu olduğunun sanıldığını belirtti.

 


İnterpol'den uyarı!

 


Uluslararası Polis Teşkilatı (INTERPOL), El Usame bin Ladin'in öldürülmesinin ardından "terör riskinin arttığı" uyarısında bulunuldu.


INTERPOL Genel Sekreteri Ronald Noble, terörle mücadelede daha dikkatli olunması gerektiğini bildirdi.


Noble, "Dünyanın en çok aranan teröristi öldürüldü, ancak bu El Kaide tehdidinin ortadan kalktığı anlamına gelmiyor. El Kaide dünyadaki terörist saldırılarını sürdürmeye devam edecektir. Bu yüzden dünyanın neresinde olursa olsun bütün terörist gruplara karşı kararlılıkla, ortak mücadelemizi sürdürmeye ihtiyacımız var" ifadesini kullandı.
 

 

Tepkiler


ABD eski Başkanı George W. Bush: "Çok önemli bir başarı"


Eski başkan George W. Bush Bin Ladin'in ölümünü çok önemli bir başarı olarak niteledi. 
 

 


ABD'de sevinç gösterileri


Öte yandan Bin Ladin'in ölü olarak ele geçirildiğine dair ABD medyasında verilen haberlerde, FBI'ın Ladin'in DNA örneklerinin karşılaştırıldığı ve ölü olarak ele geçirilen kişinin Ladin olduğu belirtildi. Çok sayıda ABD vatandaşı haberi Beyaz Saray önünde çoşkuyla kutlamaya başladı.
Pakistan'da da Bin Ladin'in öldürüldüğü haberinin duyulmasından sonra Afganistan'a yakın Peşaver kentinde gösteriler başlarken ülkenin diğer kentleri sakinliğini koruyor.

 

Annesi yasta


Bin Ladin'in annesi Alia, oğlunun yasını tutuyor. Usame'nin üvey kardeşlerinden Abdullah Muhammed, Sunday Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, Alia'nın gelişmeler karşısında "yıkıldığını" ve kendisine sakinleştirici verildiğini söyledi. Muhammed, Alia'nın evinde inzivaya çekildiğini belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ