10 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ürünler çeşitleniyor
04 Nisan 2011 Pazartesi 18:49

Ürünler çeşitleniyor

En iyi uyumu sağlayacak ve en iyi verimin alınabileceği ürünler artıyor

Tarım Araştırma Enstitüsü (TAE), bünyesinde sürdürülmekte olan ülke koşullarına en çok uyum sağlayan meyve ağaçlarını tespit etme çalışmalarında her geçen gün yeni sonuçlar alınıyor…

Ülke topraklarına en iyi uyumu sağlayacak ve en iyi verimin alınabileceği yeni tür bitki, ağaç ve bazı hayvanların yetiştirilmesi ve bu konuda üreticilere tavsiyelerde bulunmak için başlatılan bilimsel çalışmalar yoğun şekilde sürdürülüyor.


TAE Türkmenköy Tarımsal Araştırma İstasyonu’nda 10 yılı aşkın sürede onlarca çeşit farklı meyve ağacının KKTC koşullarına uyumu, verimi, hastalıklara karşı toleransını içeren bir deneme süreci sürdürülüyor. Bu süreç içerisinde tespit edilen ülke koşullarına en yatkın olan çeşitler bu yıl da satışa sunuluyor. Bu yılki satışlara yarından itibaren başlanacak.


Satışa sunulmaya hazır çeşitlerin yanında deneme süreci devam eden pek çok farklı meyve ağacı daha bulunuyor.


Yapılan uygulamayla, ülke koşullarına uygun olmayan ithal meyve ağaç çeşitlerinde yaşanan uyum ve verim sorunu ortadan kakmış olacak ve büyük maddi kayıplar yaşanmadan denenmiş türlerle üretime geçilebilecek.

Akerzurumlu: Olumlu sonuçlar aldık

TAE Müdürü Ercan Akerzurumlu TAK’a yaptığı açıklamada, “Bugün itibarıyla 5 çeşit erik, 2 çeşit nektarin, 1 çeşit şeftali, 4 çeşit kayısı, 8 çeşit nar, 7 çeşit üzüm ve 1 çeşit Trabzon hurması adaptasyon çalışmaları ve verim gözlemlemelerinde çok olumlu sonuçlar alınmıştır, bu meyve ağaç türlerini üreticilere rahatlıkla tavsiye edebiliriz” dedi.


Akerzurumlu, “TC ve Kıbrıs Rum tarafından KKTC’ye fidan akışı var. Bu yıl 180 bin fidan ithal edildi. İthal edilen ağaç türlerinde verim ve uyum şüphesi var. Bu büyük bir sıkıntı ve büyük bir ekonomik ve zaman kaybıdır” dedi.


Adaptasyon çalışmalarında 35 çeşit kaysı, 11 çeşit nektarin ve şeftali denendiğini, ancak 7 çeşitte olumlu sonuç alındığını, denenen erik ve narların genellikle olumlu sonuç verdiğini, fakat en iyi sonuç gösterenlerin üretiminin yapılacağını anlatan Akerzurumlu, badem, avokado, elma ve portakalda deneme çalışmalarının sürdüğünü kaydetti.

“Damaskus keçisi gelişiyor”


Hayvancılık alanında ise sıcak ve kuraklığa dayanıklı yavru ve süt verimi yüksek olan Damaskus keçisi ırkının gelişimi yönünde çalışmalar yürüttüklerini de belirten Akerzurumlu, sayıları yeterli seviyeye ulaştıktan sonra üreticilere damızlık Damaskus keçisi de sunacaklarını ifade etti.
Akerzurumlu’nun verdiği bilgiye göre, proje kapsamında yerli zeytin tipinin karakterinin belirlenmesi ve isimlendirilmesi, patates ekimi yapılan tarlalardaki viral etmenin araştırılması, palmiye böceği ile mücadele ve küçükbaş hayvanlarda görülen paratüberkülosis ve scrapie hastalıkları ile mücadele yürütülüyor.

Bitkisel üretim projesi


TAE’nin AB tarafından finanse edilen Bitkisel Üretim Projesi kapsamında da denemeler yaptığını ifade eden Akerzurumlu, proje kapsamında 23-45 çeşit arpa türü ve 5-6 çeşit buğday çeşidinin adaptasyon denemelerinin Ekim ayında tamamlanacağını, 5-6 çeşit yeni yağlık ve sofralık zeytin çeşidinin adaptasyon çalışmasının ise 5-6 yılda tamamlanmasını beklediklerini, bunların yanında da kuşkonmaz çeşitlerinde de adaptasyon çalışmaları yürüttüklerini anlattı.


Küden: Erkenci üretimde büyük potansiyel


Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayzin Küden ise, “KKTC erkenci üretimde büyük potansiyel var. Adana, Türkiye’de meyve üretiminde en erkenci bölge, fakat Kıbrıs en az bir hafta daha erkenci, örtü altında yapılırsa bir 10 gün daha erken verim alınabilir” dedi.
Küden Kıbrıs’ın Türkiye’ye göre bir hafta daha erkenci olduğunu yapılan araştırmalarda da gördüklerini ve söz konusu araştırma raporunun da Hindistan’da uluslararası kongrede yayımlandığını anlattı.

Turgut: iyi sonuçlar almaya başladık


Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Turgut Yeşiloğlu ise, dalından koparıldığı an tüketilmeye hazır olan Trabzon hurması türünün yanında, bazı avokado türlerinde de çok iyi sonuçlar almaya başladıklarını söyledi.


Yeşiloğlu, “Soğuğa dayanıklı avokado türlerinde yetiştiricilik yapılabilir” dedi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ