22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
UNESCO desteği
18 Nisan 2011 Pazartesi 14:50

UNESCO desteği

YDÜ'deki çalışma, UNESCO’nun sponsorluğunda basıldı

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), Çevre Bilimleri Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Salih Gücel’in 2008 yılında başlattığı Tuzcul Bitkilerle ilgili çalışmanın ilk bölümü ünlü basımevi Springer tarafından, dünyanın tuzcul alanları ile ilgili bilgiler içeren “Sabkha Ecosystems, Vejetasyon Bilimi-Afrika ve Güney Avrupa” adlı kitabın 12. Bölümü olarak yayımlandı. Kitap, UNESCO’nun sponsorluğunda basıldı.
 

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Halopfit bitkilerin ve kıyısal habitatların çeşitliliği ve Kıbrıstaki koruma statüleri başlığı ile yayımlanan bölümde, tuzcul alanlarda yayılış gösteren 129 bitki türü belirlendi.

 

“Riskler belirlendi”

 

Bu proje kapsamında belirlenen bitkilerin hayat formu, ekoloji tipi, yayılış alanı ve yetişme zamanı bilgileri de tablolar halinde değerlendirildi. Ayrıca bu bitkiler arasında yok olma tehlikesi taşıyan 32 bitkinin riskleri belirlendi. Bu bitkilerden bir tanesi olan ve sadece Mağusa-Glapsides plajında yayılış gösteren Trachomitum venetum (Kum zakkumu) bitkisinin fotoğrafı kitabın kapak sayfası olarak seçildi.

 

3 tanesi korumada öncelikli


Tuzcul bitkilerin Avrupa Birliği’nde, koruma statüsü taşıyan 16 farklı yaşama alanı belirlendi. Bunlar arasında 3 tanesi korumada öncelikli bölge statüsü taşıyor.


Dünyada yiyecek, ilaç ve yakıt olarak kullanılan çeşitleri bulunan halofitlerin, ekonomik olarak kullanılabilecek birçok akrabasına bu çalışmada da rastlandı.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ