20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Umutlar sandıkta toplandı
07 Aralık 2011 Çarşamba 09:34

Umutlar sandıkta toplandı

HASDER’le yürütülen Umut Sandığı projesi geleneksel ‘Kına Gecesi Eğlencesiyle’ tamamlandı

Gençler, Kıbrıs’ın düğün geleneğinde önemli yeri olan kına gecesi eğlencesi buluştular Youth Power – Geleceğimizi Şekillendirelim ağı tarafından uygulanıp HASDER’le yürütülen Umut Sandığı projesi geleneksel ‘Kına Gecesi Eğlencesiyle’ tamamlandı.

 

Doyasıya eğlendiler

HASDER’in Küçük Kaymaklı’daki merkezi’nde yer alan kına gecesinde gençler, geleneksel müziğin ritminde doyasıya eğlendiler. HASDER folklor ekibinin düğün oyunları ve kına gecesi gösterileriyle renklenen gece, projeye katılan gençlerin Umut Sandığı Proje Posterini anı olarak imzalamaları, barış hakkında yazdıkları mektup ve el ve oyma işlerini Umut Sandığı’na yerleştirmeleri ile noktalandı.

 

Nebih: Ortak kültürü tanıttık

Gecede konuşan HASDER Başkanı Ali Nebih, Umut Sandığı Projesiyle gençlere ortak kültürel değerleri tanıtmayı amaçladıklarını, bu amaç doğrultusunda çeşitli kültürel etkinliklerle gençleri biraraya getirdiklerini anlattı.

 

“Gelecek için umutlandık”

Projeye gençlerin yoğun ilgisinin kendilerini gelecek için umutlandırdığını söyleyen Nebih, gençlerin proje kapsamında barışı simgeleyen mektup, el sanatları, origami çalışmalarını “Umut Sandığı” ismini verdikleri otantik sandığa yerleştirdiklerini bildirdi.

 

Umut Sandığı’nın gençlerin barışa olan umutlarını simgelediğini belirten Ali Nebih, sandığın ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde bir süre sergileneceğini açıkladı.

 

Bir çok etkinlik gerçekleştirildi

Umut Sandığı’nın geçmiş aktiviteleri arasında ahşap oymacılığı, sele örücülüğü, dokumacılık, ipek kozası işleri, Lefkara, Büyükkonuk ve Serdarlı  köyü ziyaretleri ve çalıştay etkinliği yer aldı. UNDP-ACT tarafından finanse edilen projenin uygulamasını yapan “Youth Power” 12 Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum örgütün biraraya gelerek oluşturduğu gençlik projeleri üreten bir ağ olma özelliğini taşıyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ