10 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Umutlar Aplıç’a bağlandı
09 Nisan 2011 Cumartesi 12:48

Umutlar Aplıç’a bağlandı

Lefkeli’ler; “Aplıç Kapısı’nın açılmasına karşı olan kim?” diye soruyor

Rana SARRO

 

Lefke Sivil Toplum Örgütleri, 14 Ekim 2010 tarihinde Yeşilırmak -Pirgo Kapısı’nın açılmasının ardından, sıranın Aplıç Kapısı’nda olduğunu savunarak, Aplıç’ın açılmasının, Lefke bölgesi ile Rum tarafındaki yaklaşık 20 köyde yaşayanlara büyük bir kolaylık sağlayacağı düşünülüyor.

 

Lefke bölgesinde sivil toplum örgütleri ile bölge halkı KKTC ile Güney Kıbrıs arasında geçmişten beri önemli bir geçiş noktası olduğunu ileri sürdükleri Aplıç Kapısı’nın ivedilikle açılmasını istiyor.

 

Haberdar’a konuşan Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği Başkanı Enver Bıldır, Lefke Vakfı Başkanı Vehit Nekibzade, Lefke ve Çevre Köyleri Dayanışma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Hakan Oran, Aplıç Kapısı’nın açılmasının önemine dikkat çekiyor.

 

 

Bıldır: ‘Bölgeli kurtuluş görüyor’

 

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği Başkanı Enver Bıldır, Aplıç Kapısı’nın açılmasının Lefke bölge halkı tarafından kurtuluş olarak görüldüğünü söyledi.

 

Kapının açılmasının ekonomik girdi olarak ne kadar yansıyacağının şüpheli olduğunu ancak bölge halkına moral olarak çok ciddi bir katkı sağlayacağının ortada olduğunu kaydeden Bıldır şöyle konuştu:

 

‘Ekonomik aktiviteler moral gerektirir. Aplıç kapısı ekonomik katkı sağlamasının yanında moral yönünden yapacağı katkıyla önemlidir. Aplıç kapısının diğer kapılardan farkı, Güney Kıbrıs’ın Maratasa ve Solya bölgelerinin kuzeydeki Omorfo ve Dillirga bölgelerine bağlayan kapıdır. Kıbrıs’ın 4 bölgesini bağlayan kapıdır. Güzelyurt ovası Dillirga Maratasa ve Solya yı birbirine bağlayan tek kapı budur.’

 

 

‘Kapının açılmasına karşı olan kim?’

 

‘Aplıç Kapısı konusunda şaşırtıcı olan, muhalefetiyle iktidarıyla sivil toplum örgütüyle açılmasını ister. CTP iktidardayken bu kapının açılmasına sıcak bakıyordu. UBP’ de muhalefetteydi ve kapının açılmasına itiraz etmiyordu. Şuanda UBP’nin yine kapının açılmasına itirazı yoktur ve destekliyor. CTP eskisinden daha çok kapının açılmasını destekler. Diğer muhalefetin de itirazı yoktur. Anlaşılmaz olan bu kapının açılmasına kim karşıdır? Sivil toplum örgütleri Rumlarla birlikte ortak komiteler de kurdular ve yürütürler. Sorun sanıyorum basında yeterince işlenmemesidir. Kapı’nın açılmasına dönük kamuoyu baskısı olsa sanıyorum süreç çok hızlanacaktır.’

 

 

Oran: Lefke merkez konumuna getirilsin

 

Lefke ve Çevre Köyleri Dayanışma ve Kalkındırma Derneği Başkanı Hakan Oran da, bundan 33 yıl önce tüm Trodos köylerini de içine alan ve bu bölgenin merkezi olan Lefke kasabasının çıkmaz sokak konumundan kurtarılarak yapılacak yapısal düzenleme ve çalışmalarla eskiden olduğu gibi merkez konumuna getirilmesinin önemine dikkat çekti. Bunun ayni zamanda Rum tarafındaki Trodos köylerini de 45 dakikalık Limasol denizine gitmek yerine 15 dakika uzaklıktaki Gemikonağı sahil şeridindeki denizle buluşmasını da gerçekleştirecek ve Güneyin ve Trodos dağlarının ekonomik aktivitesinin Kuzey ile buluşturacağını anlattı.

 

 

‘Ekonominin güney’e kayacağı endişesi de yoktur’

 

‘Her sınır kapısı açıldığında ekonominin Güney’e kayacak endişesi bu kapımızda yoktur’ diyen Oran şunları söyledi:

 

‘Yakın bir mesafede herhangi bir büyük ekonomik faaliyet yoktur. Geçişlerin Ledra’da olduğu gibi yaya yapılması gibi bir durumda yoktur ve araçla geçişe uygun bir kapıdır.Dolayısı ile yürüyüş mesafesi ile gidilebilecek bir ekonomik faaliyet alanı da yoktur.’

 

‘Geçmişte de olduğu gibi Aplıç Kapısı araçlı trafiğe uygun bir kapı olması sebebiyle geçişlerin araçlarla olacağı ve geçişlerle ilgili tercihlerin daha çok var olan deniz sahili ile ilgili olabileceği ve Lefke merkeze bir fayda sağlamayacağı düşünülebilir’ diyen Oran şöyle açıkladı:

 

 

‘Faydasını KKTC ekonomisi görecek’

 

‘Halbuki 1974 öncesinde bu hattaki yol kenarında durarak portakal satan bir abimiz bir günde 15 bin portakal sattığını söylemektedir ve bu teyit edilmiştir. Görülebileceği üzere tüm bölgenin bundan bir fayda sağlayacağı ve Lefke merkez transit geçiş yeri olsa da asgaride olsa bundan bir fayda sağlayacak geçmişten gelen ve bir zamanlar Kıbrıs’ın tüm bölgelerinden göç alan maden işletmeleri zamanından kalan tarihsel altyapısı ile dünyadaki tüm transit geçiş yerlerinde olduğu gibi gelip geçenlerin bir uğrak yeri olacak bundan da en fazla faydayı başta Lefke merkez olmak üzere KKTC ekonomisi görecektir.

 

 

‘Turist akımı olacak’

 

Lefke Gemikonağı sahil şeridi Trodos’a 20 dakikalık mesafede bulunmakta ve bunun dışında Trodos’ta bulunan yaklaşık 40 köye en yakın sahil şeridinin 45 dakikalık Limasol’da olduğunu düşünürsek, Trodos köylerinde var olan 60 bin nüfusun yaz aylarında, Gemikonağı-Yeşilırmak sahil deniz şeridini Lefkoşa içinse çok fazla kıvrımlı olan Güney yolu yerine Aplıç-Lefke -Lefkoşa güzergahını kullanacakları varsayımı uzak bir ihtimal olmaması gerektiği düşüncesindeyiz ki bu ister istemez başta bu yol güzergahı üzerindeki ekonomik faaliyetleri de artırabilecek niteliktedir.’

 

 

Nekibzade: Aplıç’ın açılmasına Rum engeli mi?

 

Lefke -Aplıç kapısının açılması konusunda Türk tarafında konsensus olduğunu söyleyen Lefke Vakfı Başkanı Vehit Nekibzade; ‘ancak güneyde benzer bir konsensus bulunmadığı bir yana Türk tarafının Aplıç kapısı isteminin gerçekleşmesini şarta bağlama uğraşı devam etmektedir’ dedi.

 

Lefke ve Maratasa Vadisi köylerinin yeniden kucaklaşma zamanının geldiğini de söyleyen Nekibzade, Lefke Sivil Toplum Örgütleri Aplıç Kapısı Komitesi adına konuştuğunu da belirtti.

 

‘Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği, Lefke Vakfı, Lefke Toplum Merkezi Derneği, Denizli-Gemikonağı Kalkındırma Derneği, Lefke Kalkındırma Derneği, Lefke Kadınlar Konseyi, Lefke ve Çevre Köyleri Dayanışma ve Kalkındırma Derneği, Lefke ve Yöresi Üreticiler Birliği, Lefke Turizm Derneği’ Aplıç’ın açılması için mücadelelerine devam edecek’ diyen Vehit Nekibzade şöyle anlattı:

 

 

Kıbrıs’ın 4 bölgesini bağlayan kapıdır

 

‘Aplıç Bölgesi, Lefke’nin en güney bölgesi olup, Maratasa Vadisi boyunca uzanan Lefke – Trodos Yolu Gemikonağı’ndan başlayıp Lefke Aplıç istikametini takiben Trodos Dağı zirvesine ulaşmaktadır. 21 Aralık 1963 olaylarının başlaması ile birlikte Türk bölgelerinin kendi savunma hatlarını oluşturması neticesinde Lefke’nin güneyinde Aplıç Bölgesinde Lefke güney savunma hattı oluşmuş ve Türklerin Lefke bölgesinden güneye Rumların ise güneyden Lefke bölgesine gidip gelmeleri durmuştur. 1968 yılından sonra kısmi yumuşama neticesinde kontrollü olarak gidiş geliş az da olsa başlamıştır. 1974 Barış Harekatından sonra kuzey ile güney arasında oluşan sınır da yine Lefke’nin güneyinde Aplıç Bölgesinden geçmiştir. Dolayısıyle Lefke Aplıç kapısı diye isimlendirdiğimiz kapı o gün bugündür sivillere kapalıdır.’

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ