12 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Umudunu koruyor
12 Nisan 2011 Salı 16:53

Umudunu koruyor

Downer: “Atılan küçük adımlar beni cesaretlendirdi'

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, “uzun süredir çok az ilerleme sağlanan süreçte geçen hafta küçük adımlar atılmasının kendisini cesaretlendirdiğini” söyledi.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer ile biraraya geldi.Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen görüşme yaklaşık 1 saat sürdü. Downer, görüşmeden çıkışta gazetecilere kısa bir açıklama yaptı.

 

“Küçük adımlardan cesaretlendim”

 

Alexander Downer çıkışta yaptığı açıklamada, 2 haftadan sonra geldiği adada Cumhurbaşkanı Eroğlu ile bir araya gelip, sürece ilişkin değerlendirmelerde bulunma fırsatı elde etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

 

Downer, “uzun süredir çok az ilerleme sağlanan süreçte geçen hafta küçük adımlar atılmasının kendisini cesaretlendirdiğini” söyledi.

 

Liderlerin Perşembe akşamı gerçekleştireceği çalışma yemeğine ev sahipliği yapmayı dört gözle beklediğini kaydeden Downer, kendisinin ve temsilcilerin yanı sıra BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim ve 3 not alıcının katılacağı küçük çaplı bir yemek olacağını belirtti.

 

Downer, yemeğin, sürecin ne aşamada olduğunu değerlendirme bakımından iyi bir fırsat olacağını söyledi.

 

Gazetecilerin, süreçte bir ilerleme bekleyip beklemediği sorusuna, “İlerleme olması gerekiyor. Süreç uzun zamandır devam ediyor” yanıtını veren Downer, “İlerleme olmaması halinde ne olacak?” yönündeki soruyu yanıtında, bu durumun, BM Genel Sekreteri’nin liderlerle görüşeceği bir konu olacağını söyledi.

 

Çalışma yemeği Perşembe’ye

 

Kıbrıs sorununa çözüm bulma amaçlı müzakereler çerçevesinde liderler, Perşembe akşamı çalışma yemeğinde bir araya geliyor.

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın, BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’in ikametgahında bir araya geleceği yemek saat 20.00’de başlayacak. Yemekte BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer da hazır bulunacak.

 

Liderlerin temsilcileri Kudret Özersay ile Yorgos Yakovu, aynı gün saat 14.30’da bir araya gelecek.


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ