16 Kasım 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Üçlü görüşme Temmuz’da”
12 Mayıs 2011 Perşembe 11:03

“Üçlü görüşme Temmuz’da”

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un, Eroğlu ve Hristofyas’la yapacağı yeni üçlü görüşmenin tarihinde değişiklik yaptığını; yeni görüşmenin Haziran ayının son on gününden Temmuz ayının ilk haftalarına aktarıldığı haber verildi.

Politis; “Üçlü Görüşme Temmuz’a… BM Gündem İçin Türk Seçimlerinin Sonrasını İstiyor” başlığıyla yansıttığı haberinde, BM’den diplomatik kaynaklara dayanarak Ban’ın bu kararının özellikle; 12 Haziran’da Türkiye’de yapılacak genel seçimlerin “neden olduğu komplikasyonlardan ve Kıbrıs Türk tarafının müzakerelerdeki tavrını değiştirmesi olasılığını çok fazla azaltmasından kaynaklandığını” savundu.

Haberde, BM’nin bu çerçevede; üçlü görüşme gündemine mülkiyet konusunun da dahil edilmesinin mümkün olup olmadığının ortaya çıkması için Türkiye’deki seçimler ile üçlü görüşme arasına bir ay gibi önemli bir zaman aralığı koymayı tercih ettiği savunuldu.

Gazete, üçlü görüşmenin yapılması tarihine getirilecek ertelemeye resmi gerekçe olarak Genel Sekreter’in, Cumhurbaşkanı’nın ve Rum Yönetimi Başkanı’nın yüklü programlarının gösterileceğini ancak BM’nin; seçim kampanyası döneminden kurtulacak olan Ankara’nın Kıbrıs sorununda vereceği mesajlara oldukça “yatırım yapıyor” göründüğünü yazdı, şöyle devam etti:

 

Downer: “Ban’ın görüşü 24 saatte değişmedi”

“BM, üçlü görüşme öncesinde mülkiyet konusunda görüşme yapılmasını istiyor. Mülkiyet, Kıbrıs Türk tarafının yerleşikler konusu ile bağlamayı kabul etmesi gereken bir yöndür.

Alexander Downer, Dimitris Hristofyas’la önceki günkü görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada, üçlü görüşme tarihindeki bu değişikliğe; Ban’ın iki liderle Haziran sonu, Temmuz başı ya New York’ta ya Cenevre’de görüşmek istediğini söyleyerek değindi.

Türkiye’de dolaşan; Ban’ın müzakereler konusunda somut bir yol haritası ve takvim dayattığına ilişkin haberler önceki gün gerek BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer gerek hükümet tarafından yalanlandı.

Downer; ‘Kendisiyle yakın zamanda konuştum, Genel Sekreter müzakere prosedürünün Aralık ayında sona ereceğini ne kamuoyu önünde ne de baş başa görüşmelerinde söyledi’ dedi. BM’nin sadece prosedürün bir dinamiği olmasını ve en kısa zamanda ilerlemesini istediğini belirten Downer ‘BM somut bir takvim belirlemedi, Genel Sekreter de son 24 saat içerisinde görüşünü değiştirmedi’ ifadesini kullandı.

Downer, uluslararası konferans konusunda ise; böyle bir ihtimale her iki tarafın da katıldığını ancak uluslararası görüşmenin nasıl yapılacağı ve kimlerin katılacağı konusundaki yaklaşımlarının farklı olduğunu söyledi.

Alexander Downer, üçlü görüşme gündeminin henüz belirlenmediğini kaydederek, ‘zaman yaklaştığında bu konu üzerinde yoğunlaşacağız, şimdiden o zamana kadar ne olacağına bakacağız ancak gerçekten faydalı, prosedürü hızlandıracak bir görüşme olmasını istiyoruz’ dedi. Downer, daha sonra başka üçlü görüşmeler yapılması ihtimalini de açık bıraktı.”

 

Kiprianu: “Takvim de yok uluslararası konferans da”

 

Gazete devamla; BM Az Gelişmiş Ülkeler ve Avrupa Konseyi Dışişleri Bakanları toplantılarına katılmak üzere İstanbul’da bulunan Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu’nun açıklamasına yer verdi.

Gazeteye göre Kiprianu, “müzakerelerde yeni yol haritası ve prosedürün Aralık ayında sona ermesine ilişkin “senaryoların Türk taleplerini yansıttığını, Genel Sekreter Ban’ın önceki günkü görüşmelerinde ne uluslararası konferans ne de takvim konularını gündeme getirdiğini” söyledi. Kiprianu, önceki günkü görüşmelerinde Ban Ki Moon’un müzakerelerde tatmin edici ilerleme olması ümidini dile getirdiğini belirterek şunları söyledi:

“Sayın Genel Sekreter’e, sürpriz olmaması ve üçlü görüşmenin somut bir gündemi olabilmesi için Haziran’dan önce istişarelerde bulunulması gerektiğini söyledim, kendisi de bana katıldı. Müzakerelerin yoğunlaştırılması konusu ortaya konulmadı.”

Gazete, Kiprianu’nun Ban’a; müzakerelerden sonuç çıkmamasının “nedenlerini” anlatırken; “mülkiyet başlığı ile TC kökenliler konusunun birleştirilmesi gerektiğini” ancak Kıbrıs Türk tarafının böyle bir ihtimali reddettiğini söylediğini yazdı.

 

Hristofyas Avustralya yolcusu

Hristofyas Avustralya’ya gidiyor, liderler görüşmesi Güney’deki seçimler öncesindeki son hafta…

Haberde Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’ın Rum tarafında 22 Mayıs’ta yapılacak genel seçimler öncesindeki son hafta görüşmeleri senaryosunun artık muhtemel olduğunu, Rum Yönetimi Başkanı’nın daha sonra (23-31 Mayıs) Avustralya’yı ziyaret edeceği için 9 gün ada dışında olacağı haber verildi.

 

Gazete, 12 Haziran’a kadar müzakerelerin gündeminin iç güvenlik konusundan kurtulacak gibi görünmediğini yazdı. Gazeteye göre Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun temsilcisi Kudret Özersay ve Rum Başkanlık komiseri Yorgos Yakovu’nun önceki gün yeniden görüştüğünü, Uluslararası Anlaşmalar için oluşturulan alt komitenin de önceki gün toplandığını yazdı.

 

BM’nin kartları kapalı

 

BM tepki olmaması için kartlarını kapalı tutuyor…

 

Fileleftheros gazetesi; “Önemli (Konular) Üçlü Görüşmede… BM: Takvim ve Çoklu Konferans Konusunda Kartlarını Kapalı Tutuyor” başlıklı manşet haberinde, BM’nin; Haziran sonu veya Temmuz başlarında yapılacak yeni üçlü görüşme öncesinde kartlarını açmasının söz konusu olmadığını yazdı.

Gazete, bundan sonra atılacak adımların belirlendiğini ve perde gerisinde tartışıldığını ancak BM’nin kararının; tepkilerden kaçınılması amacıyla üçlü görüşmeye kadar hareketler olmayacağı şeklinde olduğunu belirtti.

Edindiği bilgilere dayanarak Genel Sekreter’in yeni üçlü görüşmede Eroğlu ve Hristofyas’tan; müzakerelere yılsonuna kadar devam etmelerini ve ardından da uluslararası konferans toplanmasını isteyeceğini vurguladı, özetle şunları ekledi:

“BM’nin hedefi, projelerinin uygulanmasının 2012’nin ilk aylarında ve Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığından önce tamamlanmasıdır. Genel Sekreter’in Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer dün prosedürün değişmeyeceğini söyleyerek, Başkan Hristofyas’ı yatıştırmaya çalıştı. Aynı zamanda Lefkoşa’nın; mevcut şartlar altında uluslararası konferans toplanmasına yönelik itirazlarını dinledi.

Kıbrıs Rum tarafı, uluslararası konferansın ancak iki müzakerecinin anlaşma yörüngesine girmesi halinde yapılacağını savunuyor. Elbette buna, prosedürün gidişatını değerlendirecek olan BM karar verecek.

 

Senaryolar

Basına yansıyan senaryolar; perde gerisinde hareket eden çevreler tarafından sızdırıldı, ancak BM bu aşamada tepki yaratmaması için bu planların yayınlanamayacağı görüşünde. Özgür bölgelerdeki seçim öncesi sahnesinin müzakerelerdeki ortamı etkilediğini de teslim ediyorlar. Kıbrıs hükümetinin BM’nin planlarını haber aldığına da işaret ediliyor.”Gazete Cumhurbaşkanı Eroğlu ve Rum Yönetimi Başkanı Hristofyas’la önceki gün ayrı ayrı görüşen Downer’ın görüşmeler sonrasında yaptığı açıklamaya yer verdi ve İstanbul’da bulunan Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu’nun açıklamasının, Downer’ın söylediklerini doğruladığını yazdı.

 

Büyük uçurum

Aynı gazete; “Yeni Ortak Görüşme Gelişmelerin Başlangıç Noktası… Genel Sekreter’in Çalışma Arkadaşlarıyla Uzlaştığı Çerçeve Temelindeki Projeleri” başlığıyla yansıttığı haberinde, Genel Sekreter Ban’ın, İstanbul’da yaptığı temaslarının ardından; müdahil tarafların Kıbrıs sorununda şu anda mevcut olan durum ve müzakerelerin perspektifine ilişkin tutumları hakkında kapsamlı bir görüntü elde ettiğini yazdı.

Gazete, BM merkezinden diplomatik bir kaynağa dayanarak, Ban Ki Moon’un olacaklar konusunda kafa yorduğunu ancak çalışma arkadaşlarıyla kararlaştırdıkları yolu izleyecek göründüğünü yazdı, özetle şöyle devam etti:

“Genel Sekreter, Haziran ayının son haftasında New York’ta liderlerle yapacağı görüşmede; şu ana kadarki müzakerelerde tarafların görüşleri arasında büyük uçurum saptanan ihtilaflı konuları masaya getirmek ve buna paralel olarak prosedürün zamansal gelişmesi konusundaki kendi niyetini ortaya koymayı hedefliyor.

 

Ban ve arkadaşlarının aldığı 4 karar

Aynı bilgilere göre, Ban ve çalışma arkadaşları Lefkoşa’daki müzakerelerin varacağı sonuçtan bağımsız olarak şu kararları aldı:

1- Yeni ortak görüşmenin Haziran sonuna doğru yapılması

2- Müzakerelerin yoğunlaştırılması ve başlıkların birleştirilmesi ve al - ver taktiği ile müzakere prosedürünün yılsonuna kadar tamamlanması

3- Önümüzdeki yılın başlarında çok taraflı konferans düzenlenmesi

4-İki tarafın liderleri düzeyinde anlaşmaya varılması halinde, Kıbrıs’ın AB dönem başkanlığını devralmasından (2012’nin ikinci yarısı) önce 2012 baharı içerisinde Kıbrıs’ta referandum düzenleneceğinin kesinleştirilmesi. Liderler düzeyinde anlaşmaya varılamaması halinde taraflardan her biri ve BM, B planlarını devreye koyacak, elbette her biri kendi talepleri ile...”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ