24 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Üç Hayır Politikası’nı benimsedik”
01 Mayıs 2011 Pazar 10:24

“Üç Hayır Politikası’nı benimsedik”

Sürekli gündemde olan ve KKTC ile örtüştürülmeye çalışılan ‘Tayvan’ modelini Tayvanlılardan dinledik…

Tayvan’ın Türkiye Temsilcisi James C.H. Chen, Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi’nde “Statüko: Tehditler ve Olanaklar” başlıklı konferansında Tayvan modelini anlattı. İletişim Fakültesi Yeşil Salon’da gerçekleşen konferansı çok sayıda öğretim üyesi ile öğrenci izledi.

 “100. kuruluş yılını kutladık”

 

Chen, Tayvan’ın bu yıl 100’üncü kuruluş yıldönümünü kutladığını belirterek, Tayvan’ın 1971 yılına kadar Çin Cumhuriyeti adı altında tanınan tek devlet olduğunu, 1971 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletlere daimi üye seçilmesiyle bu statüsünü kaybettiğini söyledi.
 

 


“Tehdit altında kaldık”

 

Uluslararası arenada ülkesinin Tayvan olarak kabul gördüğünü söyleyen Chen, uzun süre Çin Halk Cumhuriyeti tehdidi altında kaldıklarını belirtti. Chen, 1980’li yıllardan itibaren demokratikleşmeye hız verdiklerini ifade ederek, ülkesinin dünyanın sayılı ekonomilerinden birisi olduğuna dikkat çekti.
 

 

“Üç Hayır Politikası’nı benimsedik”


Chen, son 5 yıl içinde kişi başına düşen gayri safi milli gelirin 13 bin dolardan 21 bin dolara çıktığını; Tayvan’da ülkede 1950’lerden bu yana uygulanan sanayileşme politikalarının Tayvan’ı bugünkü kalkınmışlık düzeyine ulaştırdığını söyledi. Ulusal kalkınmayı ana hedef haline getirdiklerini belirten Chen, “Üç Hayır Politikası”nı benimsediklerini ve bu politikayı sürdüklerini dile getirdi. Üç Hayır Politikası’nı “bağımsızlık yok”; “birleşme yok”; “silahlı çatışma yok” şeklinde açıklayan James C.H. Chen, Tayvan’da halkın yüzde 87’sinin mevcut statükonun devamından yana olduğunu kaydetti.

 “Esnek diplomasi”

 

Chen, Tayvan’ın diğer ülkelerle ilişkilerinde “esnek diplomasi” anlayışını benimsediğini anlatarak, ülkesini, tanınmak için yoksul ülkelere rüşvet verme anlamına gelen çek defteri diplomasisini terk ettiklerini, ulusal imaja zarar verecek ilişkilerden kaçınarak barışçı kalkınma anlayışını benimsediklerini anlattı. Çin Halk Cumhuriyeti ile Tayvan arasında 2010 yılında Ekonomik İşbirliği Çerçeve Anlaşması’nın imzalandığını ifade eden Chen, bu anlaşmanın her iki ülkenin de avantajına olduğunu ifade etti.


DAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman İrvan konferans sonunda Tayvan’ın Türkiye Temsilcisi James C.H. Chen’e teşekkür ederek, Chen ve eşi Maria Y.L Peng’i ağırlamaktan mutluluk duyduğunu söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ