16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“UBP, İrsen Küçük’le yoluna devam edecek”
17 Temmuz 2012 Salı 10:02

“UBP, İrsen Küçük’le yoluna devam edecek”

Ünverdi Bakanlık görevine getirildiği tarihten bu yana hayata geçirdikleri tüm icraatları Haberdar Gazetesi’ne değerlendirdi

Yurdagül BEYOĞLU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi Bakanlık görevine getirildiği tarihten bu yana hayata geçirdikleri tüm icraatları Haberdar Gazetesi’ne değerlendirdi. Kendisine tevdi edilen görevi büyük bir özveriyle sürdüren Ünverdi, UBP Hükümetinin birçok başarılı projeye imza attığını, Türkiye’nin de bu projelere destek verdiğini ifade etti.

Kasım’da yapılacak Kurultay’la ilgili öngörülerde bulunan Ünverdi, “Sayın Başbakanımız İrsen Küçük deneyimli, tecrübeli, geleceği görebilen bir siyasetçidir. Dolayısıyla UBP yoluna İrsen Küçük’le devam edecektir” sözleriyle Kurultay’da Başbakan İrsen Küçük’ü destekleyeceğini açıklamış oldu.

 

Soru: Bakanlığa geldiğinizden beri birçok ilki hayata geçirdiniz. Bunları açıklayabilir misiniz?

Bana verilen bu görevi layıkıyla yerine getirmek için çalışıyorum. Halka hizmet etmek için gece gündüz demeden çalışmaktayız. Bundan da şikâyetçi değiliz. Çalışmalarımızın meyvesini almak hoşumuza gidiyor. İcraatlara biraz bakacak olursak, bunları birçok başlıkta ele almak mümkün.

 

“Af yasasının başarısı”

Örneğin Af Yasası. Ülkemizde hiçbir Sosyal Güvencesi olmadan çalışma hayatında bulunanlara yönelik Şubat 2012 tarihinde sona eren Muhaceret Af Yasası çıkartılarak kayıt dışına çıkmış bu insanların kayıt altına alınmalarına olanak sağlayacak düzenlemeyi hayata geçirdik. Buradaki temel hedefimiz, herhangi bir şekilde kayıt dışına çıkmış bu insanlara bir fırsat yaratmaktı. Bu yüzden hiçbir maddi beklenti içerisinde olmadan Yurt dışına çıkmalarına ve tekrardan KKTC’ye dönmelerine olanak sağlandı. Bu nedenle son yapılan Muhaceret Af Yasası geçmiş tüm Af Yasalarından daha başarılı olmuştur.

 

“Denetimler sürüyor”

Muhaceret Affı’nın bitmesini müteakip Çalışma Dairesine bağlı denetim ekipleri etkin bir şekilde organize olarak sivil toplum örgütleri ile de işbirliği halinde kayıt dışılıkla mücadele başlatmıştır. Bu süreçte, 15/2/2012-13/7/2012 tarihleri arasında 1971 işyeri denetlenmiş ve kontrol edilen 5794 çalışandan 381’inin kaçak çalıştığı tespit edilmiştir. Bu işyerlerine 1,355,900,00 TL idari para cezası kesilmiş olup 311,200.00 TL’si tahsil edilmiştir.

 

“Cezalar arttı”

Hükümetimiz kayıt dışı yaşamla mücadelenin yasal mevzuat boyutuna da el atmış ve “Yabancıların Çalışma İzinleri Yasası”nda değişiklik yaparak kaçak işçi çalıştıran işverenlere ve iş kurma izinsiz çalışan kaçak işverenlere uygulanan idari para cezalarını her tespit edilen yasal olmayan çalışan için 5 asgari ücret (6 bin 500 TL) seviyesine çıkartarak oldukça caydırıcı bir şekle getirmiştir.

 

“Yerli işgücüne destek”

Yerli istihdamı teşvik ve gençlere iş imkanları yaratmak amacıyla DAÜ’de 2 yıllık aşçılık ön lisans programı açılarak 40 öğrenciye imkan tanınırken, 11 Ağustos 2011 tarihinde söz konusu protokole ilişkin ek protokol imzalanarak, 2011-2012 akademik yılı için projeye 40 öğrenci daha dahil edilmiştir. Yerli iş gücünü teşvik etmek için, programa başvuran öğrencilere eğitimleri boyunca, her ay Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 550 TL destek sağlanmaktadır.

 

“Nitelikli işgücü yetiştirilecek”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Ticaret Odası arasında, ülkede ihtiyaç duyulan nitelikli eleman yetiştirilmesine yönelik olarak; ‘Mağaza Satış Danışmanı Yetiştirilmesi ’ protokolü imzalanmıştır. Protokol kapsamında ilk olarak, Lefke Avrupa Üniversitesi (LAÜ) Lefkoşa Ofisi Yaşam Boyu Öğrenme Merkezi’nin işbirliğiyle, 15-30 Mayıs tarihleri arasında, Lefkoşa’da, ücretsiz, sertifikalı “mağaza satış danışmanı” kursu düzenlenmiş ve 30 kişi kurstan yararlanmıştır. Bakanlık, Ticaret Odası başta olmak üzere ihtiyaçlar doğrultusunda belirlenen alanlarda nitelikli iş gücü yetiştirilmesi için kurslar düzenlenemeye devam edecektir.

 

“Ayrımcılığın önlenmesine yönelik yasa”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, çalışma hayatını düzenleyen mevzuatın AB kriterlerine uyumlu hale getirilmesi için “Sosyal Politika ve İstihdam” başlığı altında yer alan AB direktiflerle ilgili çalışmalarını sürdürmekte olup, çok yakın bir gelecekte birçok iyileşme içeren İş Değişiklik Yasa Tasarısı’nı meclise sevk edecektir. 2012 yılı içerisinde, Eşitlik ve Ayrımcılığın önlenmesine yönelik bir yasa tasarısının tamamlanması hedeflenmektedir.

 

“Kısa vadede sonuç beklemeyelim…”

Sosyal Sigortalar ve Sosyal Güvenlik Değişiklik Yasaları 1 Şubat 2012 itibarı ile yürürlüğe girmiştir. Bu Yasalar hazırlanırken Bakanlığımızın temel amacı, gelecek nesillere sağlam temelleri olan, sürdürülebilir bir Sosyal Güvenlik Sistemi bırakabilmekti. Sosyal Güvenlik sistemlerinde yapılacak değişikliklerin İnsan odaklı olduğu unutulmamalı. Bu nedenle Sosyal Güvenlik Politikalarında yapılacak değişiklikler kısa vadede sonuç vermeyecektir. Ancak yapılan bu değişikliklerle Sosyal Güvenlik Sistemi’nin sürdürülebilirliğine ciddi bir ivme kazandırılmıştır.

 

“Kademeli geçiş geleceği kurtarma operasyonu olarak görmeliyiz”

Emeklilik yaşını kademeli olarak yükseltme çalışmaları genelde geleceği kurtarma operasyonları olarak görülmektedir. Kademeli geçiş ile emeklilik yaşları 45 yaş ve altındaki sigortalılar için kademeli bir şekilde 60’a çıkarılmış ve 35 yaş altındaki sigortalılar için de Sosyal Güvenlik Yasasındaki emeklilik şartları getirilmiş 60 yaş 25 yıl ve 63 yaş 15 yıl olmuştur.

Sosyal Güvenlik Sistemlerinde Emeklilik Yaşını kademeli olarak yükseltmenin bütçeye yansıması iki şekilde olmaktadır. Kademeli geçiş ile mevcut Bütçe açıklarını kontrol edebilme imkanı yakalanmakta ve Bütçe disiplini sağlanıp aktuaryal denge kurma imkanı doğmaktadır. Son dönemde yaşanan global ekonomik kriz sonucunda başta Avrupa olmak üzere birçok ülke çeşitli ekonomik tedbirler almış, istisnasız krizden etkilenen tüm ülkeler öncelikle Sosyal Güvenlik Sistemleri üzerinde oluşan Mali yükü rahatlatmak için emeklilik yaşlarını kademeli olarak yukarıya çekmişlerdir.

 

“Yılda 25-30 milyon ek kaynak yaratılacak”

Bir diğer önemli değişiklik de prim oranlarının yeniden düzenlenmesi ve 2008 sonrası çalışanları kapsayan sosyal güvenlik yasasındaki prim oranları ile uyumlaştırılmasıdır. Bu değişiklik ile kısa vadede, 25-30 milyon civarında mali etki sağlanabilecektir.

 

“Kadının gücü toplumun gücüdür”

Soru: Sizin kadınlar, çocuklar ve yaşlılar adına çalışmalarınız olduğunu biliyoruz. Onlardan da söz eder misiniz?

Örneğin, Kendisi için doğumdan önceki bir yıl içinde en az yüz yirmi gün analık sigortası primi ödenmiş bulunan sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede çalışmadığı, çoğul gebelik halinde ise doğumdan önceki sekiz haftalık süreye iki haftalık süre eklenerek belirlenen çalışmadığı her gün için ödenek alabileceklerdir. Ayrıca sigortalı kadının isteği ve doktorun onayı ile doğuma iki hafta kalıncaya kadar çalışılması halinde, doğum öncesi istirahat edilmeyip de çalışılan bu süreler, doğum sonrası istirahat süresine eklenebilecek.

 

“GADEM birçok projeye imza atıyor”

Güzelyurt ve Lefke bölgesindeki engelli gençlerimize hizmet vermek amacıyla açılan Güneşköy 18 Yaş üstü Rehabilitasyon Merkezi ile Mağusa Bölgesi’ndeki engellilerimize hizmet veren İrfan Nadir 18 Yaş üstü Rehabilitasyon Merkezlerinin açılışı, engellilerimizin sosyal hayata katılımı için önemli bir adım olmuştur. Bakanlığımız bünyesinde; şu anda, Girne, Mağusa ve Güzelyurt’taki engellilerimize rehabilitasyon hizmeti sunan 3 merkezimiz vardır ve engelli gençlerimiz ikamet ettikleri yerde merkeze devam edebilmektedir.3 Merkezde, toplam 70 engelli gencimiz yararlanmaktadır. 12 Ağustos 2011 tarihinde GADEM ( Gençlik Aile Destek Eğitim Merkezi) hizmete girmiştir. "Çocuk ihmal ve istismarının önlenmesi", "Bağımlılıkla mücadele" "Şiddet" gibi toplumun geleceğini tehdit eden sosyal risklerin önlenmesi amacı faaliyet gösteren GADEM, ‘‘Çocuklar için Boşanmaya Uyum" ve "Sokak Çocukları Umudumuz Olsun" projelerini hayata geçirmiştir.

 

“Sivil toplum kuruluşları da yararlanabilir”

GADEM, çocukların ve gençlerin riskli davranışlarda bulunmalarını, suça itilmelerini önlemek hedefi ile açılan toplum temelli bir sosyal hizmet müdahale merkezidir. Kadın, çocuk, genç ve ailelerine yönelik danışmanlık, eğitim ve psikolojik destek hizmeti vermek amacıyla kurulan merkezden, Risk altındaki çocuklar ve aileleri, Şiddet mağduru kadınlar, Çocuğunun alkol veya madde kullandığını düşünen aileler, Herhangi bir riskli davranış gösteren çocuklar (evden kaçan, suça itilen, şiddete eğilimli, riskli cinsel davranış gösteren, kendine zarar verme davranışı olan, sürekli okuldan kaçan, istismara uğrayan çocuk ve ergenler), bu konuda bilgilenmek isteyen sivil toplum kuruluşları veya kurumlar yararlanabilmektedir. Merkezde ergenlere yönelik bağımlılık, öfke kontrolü, kendine zarar verme, stresle başa çıkma, dürtü kontrolüne yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Ailelere ise ergenlik dönemi, çatışma çözme, olumlu davranışı yüreklendirme gibi konular hakkında danışmanlık verilerek çocuklarına karşı nasıl davranılacağı hakkında bilgilendirilmektedir.

 

“Çocuğun aile yanında kalması için uğraş veriyoruz”

SOS Çocukköyü ile birlikte yürütülen Aile Güçlendirme Projesi ile, Sosyal Hizmetler Dairesi, sosyal ve ekonomik yönden ailelerin güçlendirilerek çocuğun aile yanında kalmasını sağlamaktadır.

 

“Kadının gücü toplumun gücüdür”

Bir toplumun gücü kadınlara verilen değerle ölçülebilir. Bir başka deyişle kadınları güçlü ve eğitimli olan toplumlar gelişmiş toplumlardır. O yüzden kadın çalışmaları bizim için ayrı bir önem arz eder. Bakanlık olarak kadın haklarını korumak, geliştirmek; kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve siyasi yaşamdaki işlevlerini güçlendirmek; kadının sağlık, sosyal ve hukuki güvenliğini sağlamak; eşit haklara sahip bireyler olarak kadınların toplumsal yaşamda yer almalarını ve kalkınma sürecine etkin katılımlarını gerçekleştirmek amacıyla Kadın Çalışmaları Dairesi, Bakanlığımız bünyesinde aktifleştirilerek faaliyetlerine başladı. Kadın Çalışmaları Dairesi bünyesinde görev alan uzman psikolog, hukukçu ve sosyal hizmet uzmanları tarafından şiddete uğrayan ve mağdur olan kadınlara psikolojik destek programları sunulmakta, iş bulamayan kadınlara istihdam desteği verilmektedir.

 

“Kadın politikaları oluşturuluyor”

Kadın Çalışmaları Dairesi, kadın sorunları konusunda; izleme, koordinasyon, takip, mağdur durumdaki kadınlara nicelik, nitelik, geçici maddi yardım, iş bulma ve kurs aldırmaya kadar geniş bir hizmet alanı sunarak Yerel yönetimler, birlikler, dernekler ve diğer gönüllü kuruluşlarla işbirliği içinde, kadın politikaları oluşturmak ve gerekli yasal düzenlemeleri hayata geçirmek için özveriyle çalışmaktadır.

 

“Çalışma koşulları çok önemli”

Soru: Yazın gelmesiyle hizmet sektöründe çalışan işgücüne ihtiyacın arttığını görüyoruz. Turizm sektöründe yerli işçi çalıştırılması konusunda sizin ne gibi çalışmalarınız var?

Bununla ilgili denetimlerin sıklaştığını söyleyebilirim. Otellerde yerli istihdamın kontrolü yapılıyor. Otellerde ve diğer sektörlerde ülkenin ihtiyacı olan eleman KKTC’de mevcutsa yabancıların istihdam edilmesine sıcak bakmıyoruz. Denetimlerde yabancı istihdamının öngörülenden fazla çıkması halinde kota sistemini uygulamaya koymamız mümkün.

 

Soru: Çok kötü şartlarda çalışan, yatırımları yapılmayan, özlük hakları gözetilmeyen kişiler var. Bunlar size başvurduğunda işveren adına ne gibi yaptırımlarınız var?

Çalışma koşulları çok önemli. Zaten biz sık sık işyerlerini denetliyoruz. İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarımız gerekli uyarıları yapıyor, yasal prosedürü işletiyor. Zaten, Çalışma hayatında iş sağlığı ve güvenliği olgusunu sağlamak amacıyla, Bakanlığımız tarafından İş Sağlığı ve Güvenliği Kampanyasını hayata geçirdi ve kampanya kapsamında, düzenlenen iş sağlığı ve güvenliği uzmanları yetiştirilmesine yönelik kursumuzu tamamlayan 60’a yakın kişi İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak hizmet vermeye başladı. Bu büyük bir eksiklikti ve hayata geçirdik.

 

“Başbakanımız görevine devam etmeli”

Soru: Kurultay yaklaşırken parti içinde bir hareketlilik gözleniyor. Sizin kurultaya yönelik öngörünüz neler?

Sayın Başbakanımız İrsen Küçük deneyimli, tecrübeli, geleceği görebilen bir siyasetçidir. Partimizin başkanıdır. Başbakanımızın başarıyla sürdürdüğü parti başkanlığı görevini sürdürmesi gerektiğine inanıyorum. Ülkemizde başlamış birçok projeler var. Bu projelerin sonuca ulaşması için Başbakanımızın görevine devam etmesi gerekiyor.

 

“Parti içi sorunları büyütmemek lazım”

Onun dışında şunu da vurgulayalım; UBP bir kitle partisidir. Her partide olduğu gibi bizde de ufak tefek fikir ayrılıkları olabilir. Parti içindeki ufak tefek sorunları biz kendi içimizde çözebiliriz. Sonuçta siyasi görüş ve hükümet icraatları konusunda hep birlikte hareket ediyoruz ve ülkemizin haklarını, huzurunu, refahını, düzeninin korumaya çalışıyoruz. Dolayısıyla tüm bunları bilen partililerimiz, partimizin bütünlüğünü bozmak isteyenlere gereken cevabı verecektir. Herkes biliyor ki UBP’de sevgi yumağı içinde bir dayanışma var. Kimsenin gücü bu güveni, sevgiyi, birlikteliği bozmaya yetmeyecektir. Kurultayımızın da, Başbakanımız öncülüğünde başarıyla gerçekleşeceğine inanıyorum. Kurultaydan sonra Anavatanımızın desteğiyle tüm projelerimiz tam gaz devam edecektir. Tekrarlıyorum, partimiz en güçlü partidir. Cumhuriyeti kuran, yaşatmak için en büyük mücadeleyi veren bu partiyi yıpratmaya kimsenin gücü yetmez.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ