16 Kasım 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tuz hangi hastalıkları tetikliyor?
08 Mart 2013 Cuma 11:33

Tuz hangi hastalıkları tetikliyor?

Yapılan bir araştırmaya göre;

Araştırmaya göre; tuz, bağışıklık sistemimizde vücudumuzu hedef alan bazı noktaları harekete geçiriyor olabilir.

Uzmanlar bulguların çok ilginç ve akla yatkın olduğunu; ancak MS hastalığına sahip kişiler için bir çare olmadığını belirtiyor.

Vücudun enfeksiyonlara karşı savunma sisteminde bir tersliğin yaşanması durumunda, vücut harekete geçip  Tip-1 şeker hastalığı, eklem iltihabı ya da MS gibi otobağışıklık sistemi hastalıklarına neden olabilir.

Bu tür hastalıklara sahip olma riski genetik özelliklere bağlı olarak artabiliyor ancak çevresel faktörlerin de büyük bir etkisi var.

MS hastalığının nedenleri ile ilgili temel teorilerden biri bunun viral bir enfeksiyon olduğu. Ancak sigara içmek ve D vitamini eksikliği de hastalığın nedenleri arasında.

Nature dergisinde yayınlanan bu araştırmanın sonuçlarına göre; aldığımız tuz oranı da bu tür hastalıklara neden olan faktörler arasında olabilir.

TAVSİYE İÇİN HENÜZ ERKEN

Uzmanlar araştırmanın bu erken dönem bulgularının yorumlanması konusunda dikkatli olunması gerektiği belirtiyor.

Tuz ve bağışıklık sistemi hastalıkları arasında bir ilişkinin olup olmadığının bulunması için fazla tuz alımının neden olduğu yüksek tansiyon gibi hastalıklarla ilgili de araştırmalar yapılıyor.

Broad Enstitüsü'nden Dr. Aviv Regev "Şu anda yapabileceğimiz tek şey, mevcut bulguları kamuoyuna açaıklamak. Şu aşamada herhangi bir tavsiye veremeyiz. Bilimsel bulgu ve bunun klinik tedavi aşamasına uygulanması arasında her zaman bir boşluk vardır" dedi.

Tuzun, sigara içmek ve güneş ışığı gibi bu hastalıklar üzerinde bir etkisi olabileceğini belirten Cambridge Üniversitesi'nden Prof. Alastair Compston "Ancak bu aşamada az tuz almının MS'e bir çare olacağını söyleyemeyiz. Zaten bu hastalığa sahip biri az tuzlu diYete başlasa bile iş işten geçmiş olacak" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ