15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Turunçgil üreticisine uyarı
03 Mayıs 2011 Salı 12:53

Turunçgil üreticisine uyarı

Tarım Dairesi uyardı: Çok zarar veriyorlar!

Tarım Dairesi, son günlerde turunçgil bahçelerinde yapılan denetimlerde yaprak bitlerinin zarar yapmaya başladığını belirterek üreticileri uyardı.

 

Yaprak bitlerinin polifag bir zararlı olmaları nedeniyle turunçgiller haricinde orman, park ve süs bitkilerinde de önemli zararlara neden olduğunu kaydeden daire, “Yaprak bitleri, bitkilerin yaprak ve sürgünlerinde emgi yapmak suretiyle beslenmekte, zarar gören sürgün ve yapraklarda kıvrılmalar ve şekil bozuklukları meydana gelmektedir” dedi.

 

 

Saprofit mantarlara dikkat

 

Yaprak bitlerinin beslenmeyle oluşturdukları direk zararın yanında salgıladıkları ballı maddelerin üzerinde saprofit mantarların gelişmesiyle fumjine (karamuza) neden olduklarına dikkat çeken daire, “Fumajin, bitki yapraklarını kapatması nedeniyle fotesentezin yapılmasına mani olur ve bitki gelişmesini olumsuz yönde etkiler, bitkiyi zayıf düşürür. Yaprak bitlerinin tüm bu zararları yanında virüs ve virüs benzeri hastalıklara vektörlük ederler ve bu hastalıkları beslendikleri bitkilere bulaştırırlar” dedi.

 

 

Daire açıklamasına şöyle devam etti:

 

“Yaprak bitlerinin turunçgillerde önemli zararlar oluşturmaları nedeniyle mücadelesi yapılması gerekmektedir. Narenciye üreticilerinin bahçelerini kontrol etmeleri ve yaprak bitlerinin bahçelerinde olması durumunda ilaçlı mücadele yapmaları gerekmektedir.”

 

 

Hasat tamamlanıncaya kadar ilaçlama yapmayın

 

Üzerinde ürün bulunan bahçelerde hasad tamamlanıncaya kadar ilaçlama yapılamalıdır. Yaprak bitleri ile mücadelede çiftçilerin almaları gerekli olan önlemler bulunmaktadır. Bu önlemler arasında bahçedeki yabancı otların sürülmesi, ağaçlara gereğinden fazla azotlu gübre verilmemesi, yaprakbitlerini kontrol altında tutan faydalı böceklerin korunması amacıyla tavsiye edilen insektisitlerin kullanılması gelmektedir.

Yaprak bitleri ile mücadelede primicarb ve pymetrozine aktif maddeli ilaçlar kullanılabilir.”

 

Tarım Dairesi kullanılabilecek ilaçları da şöyle verdi:

 

İlacın aktif madde adı Ticari adı Dozu (100 lt /suya) Hasat aralığı (Gün)Primicarb yüzde 50 WP Panzher 30 g 21Pymetrozine yüzde 25 Chess 30 g 35

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ