19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyeyi reddetti!
05 Temmuz 2013 Cuma 12:20

Türkiye'yi reddetti!

Ordu git dedi ama...

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye ordunun darbeden önce Türkiye’ye gitme teklifi sunduğu ortaya çıktı.

 

Devlet gazetesi El Ahram’ın haberine göre, 48 saatlik ultimatomun dolmasına az bir zaman kala güvenli bir kışlaya götürülen Mursi ve ordunun üst düzey yetkililer arasında pazarlık yaşandı.

 

İddiaya göre Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı Abdül Fettah el Sisi’nin geçici hükümet öngören yol planını El Ahram’ın akşam baskısında okuyan Mursi sinirlendi. Darbenin ayak seslerini hisseden Mursi televizyondan halka seslenmek istese de Sisi izin vermedi.
Ardından ordu Mursi’ye ‘sürgün’ önerisi getirdi.

 

Teklife göre Mursi; Mısır’ı terk ederek yakın ilişkisi olan Türkiye ya da Katar’a, Yemen’e ya da herhangi bir ülkeye gidebilecekti. Mursi bu öneriyi reddettiği gibi kendi rızasıyla istifa etmeyi ve cumhurbaşkanlığı görevini bırakmayı da kabul etmedi. Mursi’nin boyun eğmeye niyeti olmadığını anlayan ordu da El Sisi’nin darbeyi televizyondan açıklamasına saatler kala Cumhurbaşkanına ‘artık görevde olmadığını’ tebliğ edildi. Mursi daha sonra danışmanlarından ve Müslüman Kardeşler’in üst düzey görevlilerinden ayrılarak Savunma Bakanlığı’na götürüldü.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ