19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyeye şok suçlama
13 Nisan 2011 Çarşamba 12:18

Türkiye'ye şok suçlama

Başpiskopos 2. Hrisostomos, Türkiye'yi hedef gösterdi

Kıbrıs Rum Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu 2. Hrisostomos, Kuzey Kıbrıs’ta bulunan Rum kilise ve mabetlerinin Türkiye’nin tutumu sebebiyle yıkılma aşamasına geldiğini öne sürdü.


Kıbrıs’ın güneyinde yayınlanan Fileleftheros gazetesi, Kuzey Kıbrıs’taki dini mirasın durumuna ilişkin Papa’nın müdahalesini talep eden Hrisostomos’un şimdi de aynı konuyu, Kuzey’deki dini özgürlükler konusuyla beraber, Brüksel’de gerçekleştireceği temaslar çerçevesinde gündeme getirmeye hazırlandığını yazdı.
 

Amaç tümünü yıkmakmış


Habere göre Hrisostomos gazeteye yaptığı açıklamada; “Türkiye’nin amacının Kıbrıs’ın kuzeyindeki tüm Hıristiyan kilise ve mabetlerini yıkılmaya terk etmek olduğunu” savundu.
Dipkarpaz’da bulunan Apostolos Andreas Manastırı ile aynı BM programı içerisinde yer alan Larnaka’daki Hala Sultan Tekkesi’nin, manastırın restore edilmemesine karşın restorasyonunun tamamlandığını savunan Hrisostomos; “manastırda çalışmaların başlamamasında başlıca sorumlunun Türkler olmasına karşın restorasyon çalışmalarının başlamasına karşı çıkan bazı Karpazlıların da sorumluluğunun bulunduğunu” öne sürdü.
 

Maddi destek önerisi


Hrisostomos, kendisinin, girişimin BM’den gelmiş olmasından ötürü “olayları gidişatına bırakma” önerisinde bulunduğunu ancak Sen Sinod meclisi toplantısında yer alan bazı papazların bölge halkının taleplerini desteklediklerini ve bir papazın da bölge sakinlerinin istediği gibi restorasyon yapılması için maddi destek önerisinde bulunduğunu” açıkladı.


Hrisostomos, yaşanan gerginliklerin olumsuz sonuçlar doğurduğunu ve bazı koşulları değerlendiren Türklerin restorasyon çalışmalarını sürekli ertelediklerini de ileri sürdü.
Haberde, son dönemde Ap. Andreas Manastırına yaklaşmak isteyenlere 1 Euro karşılığında bilet kesildiği ve buradan elde edilecek gelirin “eşeklerin kurtarılmasında” kullanılacağı belirtilirken Dipkarpaz Belediyesi’ne ait bir makbuzun kupürüne de yer verildi.Dipkarpaz’da evlere el konulmuş


Öte yandan gazete, Dipkarpaz ve Sipahi (Ayia Triada) köylerinde bulunan Kıbrıslı Rumlara ait evlere, köye Türkiye’den yeni gelerek yerleşen Türk aileler tarafından el konulmakta olduğunu iddia etti.


Habere göre, Rum Karpaz Koordinasyon Komitesi’nin açıklamasında; “Dipkarpaz köyünün “Leko” bölgesinde yer alan ve Maritsas Tulura (mirasçısı Kuzey Kıbrıs’taki mahkemeye başvurdu), Stella Strongollu, Yannula Lambi Hacilambru ve Nikos Loizu’ya ait” evlere el konulduğu ileri sürüldü.


Anastasia Pandeli Dimitrudiu’nun evinin anahtarının bulunması için “tehditler yoluyla çabalar sarf edildiği” iddia edilen açıklamada, Spahi köyünde Stavrino Hrisostomu ve kızına ait iki eve de el konulduğu öne sürüldü.


Gazete ayrıca, Türklerin Dimtris Yorgallis adlı çiftçiyi, mandırasının bazı odalarını boşaltmaya zorladıklarını, halk sanatları denebilecek bazı masa ve yatakları da dışarıya attıklarını iddia etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ