20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiyeden Suriyeye kimyasal uyarısı
27 Nisan 2013 Cumartesi 09:20

Türkiye'den Suriye'ye kimyasal uyarısı

Türk Dışişleri Bakanlığı, Suriye'de Esad güçlerinin kimyasal silah kullandığının doğrulanması halinde bunun "krizi bir başka aşamaya" taşıyacağını belirtti

ABD Savunma Bakanlığı dün, “İstihbarat camiamız, değişen bir güvenilirlik oranıyla da olsa Suriye rejiminin küçük çapta kimyasal silah kullandığını değerlendiriyor” açıklamasında bulunmuştu. ABD, Suriye'de kimyasal silah kullanımını “kırmızı çizgi” ilan etmişti.

Reuters'ın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Levent Gümrükçü, "Bir süredir (Suriye'de) kimyasal silah kullanıldığına dair iddialar kulağımıza geliyor. Yeni bulgular, durumu bir başka aşamaya taşır. Bu endişe verici" dedi.

Gümrükçü, "Bu haberler ilk çıktığı andan beri, söz konusu bilgilerin BM tarafından gerçekleştirilecek eksiksiz bir araştırma sonucunda doğrulanmasını talep ettik. Ancak Suriye rejimi buna izin vermedi" ifadesini kullandı.

Gümrükçü'nün açıklaması, Suriye Enformasyon Bakanı Umran El Zuabi'nin iddialarının ardından geldi.

El Zuabi, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlediği basın toplantısında, “Halep çevresine atılan kimyasal silah yüklü füzeler teröristlerin kontrolünde ve Türkiye sınırına yakın bir bölgeden atıldı. Kimyasal silah içeren füzeler buraya büyük olasılıkla Türkiye topraklarından getirilmiştir” iddiasında bulunmuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ