16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye tarihinde ilk kez uygulanacak
10 Nisan 2013 Çarşamba 09:20

Türkiye tarihinde ilk kez uygulanacak

AK Parti'den yeni anayasa için ilginç formül
Meclis’te 4 siyasi partinin uzlaşma olasılığının düşük olduğunu gören AK Parti çoktan seçmeli referandum a hazırlanıyor. Hükümet, bir asırdır çözülemeyen, partilerin de bir türlü anlaşma sağlayamadığı ‘kimlik, ana dil, resmi ideoloji, din hürriyeti’ başlıklarını halk oyuna sunacak. Türkiye tarihinde ilk kez uygulanması düşünülen modele göre bütün partiler kendi önerilerini halkın oyuna sunacak. Yüzde 50’yi aşan paket kabul edilecek. AK Parti, böyle bir model için Başkanlık Sistemi’nde geri adım atmaya da razı. Başkanlık Sistemi, pakete konmayacak ve 2015 sonrasına kalacak. 
 
TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in devreye girmesiyle ek çalışma süresi alan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’ndan mutabakat çıkması beklenmiyor. AK Parti, ‘masanın devrilmesi’ ihtimaline karşı 2 ayrı formül geliştirdi. Bu formüllerin ilkini ‘Türk Tipi Referandum’ oluşturuyor. Planın mimarı ise AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Şentop. Uzlaşma Komisyonu üyesi de olan Şentop, formülü Radikal’e açıkladı. 
 
İşte anayasa projesi 
 
*Sıfırdan anayasa yazıldığı için öncelikle bütün partilerin uzlaşmasıyla ek bir madde çıkarılır. 
 
*Partilerin uzlaşma sağladığı maddeler TBMM’de kabul edilir. Uzlaşma olduğu için 367 oyu bulmada zorluk yaşanmaz. 
 
*Meclis’teki 4 partinin uzlaşamadığı konu başlıkları belli. Bunlar kısaca ‘Vatandaşlık tanımı, ana dilde eğitim, resmi ideoloji, din hürriyeti’ başlıkları altındaki konular. Şentop, bunlara bir de Cumhurbaşkanı’nın yetki ve sorumluluklarını ekliyor. Bu başlıklarla ilgili düzenlemelerin 10 maddeyi geçmeyeceği sanılıyor. 
 
*İşte bu 10 madde için her siyasi parti çözüm önerilerini paket haline getirir. Partilerin önerileri farklı renkler ya da A, B, C, D şeklinde pusulada yer alır. Vatandaşlar istediği seçeneğe oy verir. 
 
*Bu paketlerden yüzde 50’yi alan yeni anayasa maddesi olur. Eğer hiçbir paket halkın yarısının oyunu alamazsa en çok oy alan iki paket için yeniden referandum yapılır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ