16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye sınırdan bize müdahale etti
25 Şubat 2013 Pazartesi 08:45

Türkiye sınırdan bize müdahale etti

Suriyeli yetkiliden "askeri kaos" iddiası

Ortadoğu'dan geçtiği haberlerle tanınan "Al-Monitor" sitesinde yer alan bir haberde kimliği belirtilmeyen "üst-düzeyli" Suriyeli yetkilinin iddialarına yer verildi. Suriyeli yetkilinin Türkiye-Suriye sınırında yer alan dar bir bölgeden Türkiye'nin doğrudan ülkesine müdahalede bulunduğunu ileri sürdüğü belirtildi. Habere göre bu durumun güvenlikle ilgili ve askeri kaosa yol açtığını belirten Suriyeli yetkili, ülkenin diğer bölümlerinde ise denetimin kendilerinde olduğunu öne sürdü. Aynı yetkili, istedikleri zaman silahlı muhalefetin elindeki mevzileri alabileceklerini de iddia etti.
Öte yandan Suriye Ordusu'nun ülkeye ne kadar hakim olduğu konusunda Batılı askeri uzmanların görüşleri Suriyeli yetkilinin çizdiği bu resimle çelişiyor. Suriyeli yetkili, mevcut krizi çözmek için muhalefet ile diyaloğa hazır olduklarını
kaydetti. Site'deki haberde Şam'ın bu noktaya Moskova'nın telkinleri sonucu geldiği ifade edildi.


Suriyeli yetkili, muhalefet ile diyalog için herhangi bir önkoşulu kabul etmeyeceklerini ifade etmesi; muhalefetin "kabul edilebilir bir müzakereci" olarak gördüğü Faruk Şara'nın Şam tarafından onay almadığını da ortaya koydu. Benzer tür öneriyi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da seslendirmişti. Beşar Esad ise geçen yıl görevini bırakan BM Temsilcisi Kofi Annan ile görüşmesinde Ulusal Uzlaşma Bakanı Ali Haydar'ın ismini gündeme getirmişti. Suriyeli yetkili, ayrıca, birbirinden bağımsız 134 ayrı silahlı grubun rejime karşı savaştığını da belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ