16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye NATOyu yavaşlatıyor”
08 Nisan 2011 Cuma 13:30

'Türkiye NATO'yu yavaşlatıyor”

Libya'daki muhalifler Türkiye'yi suçladı

 

 

Bingazi'deki bir tugayın başında bulunan Albay Hamid Balher NATO'ya Kaddafi'ye ait askeri hedeflerin konum ve koordinatlarına ilişkin net bilgi vermiş olmalarına rağmen, bu hedeflere saldırı düzenlenmediğini öne sürdü ve NATO saldırılarının yavaşlaması konusunda Türkiye'yi suçladı.

 

“Saldırıların etkisi azaldı”

 

Operasyonun başlangıcında düzenlenen saldırıların çok daha etkin olduğunu savunan Balher, "NATO sorumluluğu üstlendiğinden beri hava saldırılarının etkisi azaldı" dedi. Libyalı Albay, "Elimizde Türkiye'nin NATO'ya saldırıları mümkün olduğunca az tutması için telkinde bulunduğuna ilişkin bilgiler var, buna hava saldırıları da dahil" dedi.

 

Belhir şu aşamada saldırıların Kaddafi'nin kuvetleri üzerinde etkili olmadığı görüşünü dile getirdi.

 

“NATO komutanın dediği olur”


Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan sözcü Selçuk Ünal ise suçlamaları reddetti.Ünal, "operasyonun nasıl yürütüldüğünü NATO'nun komutanı belirler" dedi, hiç bir ülkenin bunda bir nüfuzu olmayacağını savundu. Sözcü “Her NATO üyesinin de bildiği gibi bir kez operasyon başladığında komuta tümüyle NATO komutanına verilir. Operasyonun tek sorumlusu odur ve bu andan itibaren üyelerin hiç birinin pratik ya da taktik bir etkisi, siyasi veya askeri nüfuzu olmaz" diye konuştu. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ