16 Aralık 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye hükümetine süper yetki!
07 Nisan 2011 Perşembe 11:45

Türkiye hükümetine süper yetki!

Muhalefetin sert tepkisine yol açan tasarı kabul edildi

Hükümete, bazı konularda Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkarma yetkisi veren yasa tasarısı, dün gece yarısından sonra Meclis'te kabul edildi. Muhalefetin tepkisi sert oldu. MHP'li vekiller tasarıya "Ali kıran baş kesen yetkisi" derken; CHP de iktidarı parlamentoyu gasp etmekle suçladı…


Türkiye’de dün gece yarısı kabul edilen tasarı üzerine söz alan CHP Ankara Milletvekili Hakkı Suha Okay, KHK çıkarılabileceğini ancak bunun kapsamı ve sınırlarının belli olması gerektiğini ifade etti.
Hükümetin getirdiği tasarının geniş kapsamlı KHK çıkarılmasını öngördüğünü belirten Okay, bunun Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu.“Gasp ettiler”

Okay, "12 Haziran'da yapılacak seçimlerde milli iradenin nasıl tecelli edeceği belli olmadan böyle bir düzenlemeyle buraya gelmek ve altı ay süre belirlemek, açıkça Parlamentonun yetkisini gasp etmektir" diye konuştu.


Okay, AK Partili milletvekillerine yönelik olarak "Bu maddeyle ilgili olumlu oy vereceksiniz. Son kez ikaz etmek istiyorum. Hiç olmazsa bir kez Anayasa'ya, hukuka uygun olarak oy verme iradesini ortaya koyabilin" diye konuştu.“Net değil”

MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı da tasarıda istenen yetkinin sınırlarının açık ve net bir şekilde belli olmadığını söyledi.
 

Sınırları geniş ve belirsiz bir konuda hükümete yetki verilmesinin Anayasa'ya aykırı olduğunu belirten Kalaycı, bu durumun, daha önce çıkarılan benzer içerikteki yetki kararlarına Anayasa Mahkemesinin verdiği iptal kararları ile de sabit olduğunu söyledi."Ali kıran baş kesen"

Tasarıyla "Ali kıran baş kesen" yetkisi istendiğini iddia eden Kalaycı, hükümetin, almak istediği bu yetkiyle tam olarak ne yapacağı konusunda da tatmin edici bilgi vermediğini kaydetti. Kalaycı, "İstediğiniz memuru, işçiyi, sözleşmeli çalışanı istediğiniz gibi atayacaksınız ya da emekliye sevk edeceksiniz. Böyle bir yetki ancak krallarda, diktatörlerde vardır" dedi. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ