20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Türkiye ‘Anahtar’la aralanıyor
08 Haziran 2012 Cuma 10:45

Türkiye ‘Anahtar’la aralanıyor

Ülkemizde çekilen ilk 35 mm filmi olma özelliğini taşıyan Anahtar filmi Türkiye'de

 

Ülkemizin ilk 35mm sinema filmi ‘Anahtar’ Türkiye’de gösterime giriyor. Bugün Türkiye sinemalarında izleyiciyle buluşan film, eş zamanlı olarak ülkemizde de izleyemeyenler için tekrar gösterime girecek.

 

Bir ilke daha imza atılıyor

Yönetmenliğini Cemal Yıldırım'ın yaptığı, yapımcılığı ile senaryosunu Ferhat Atik'in üstlendiği, Anahtar bir ilke daha imza atmayı başardı. Anahtar filmi bugünden itibaren İstanbul’dan başlayarak tüm sinemalarda, sinemaseverlerle buluşmaya başlıyor.

 

Sonbahar filminden uyarlandı

Vizyon öncesi ilk Kıbrıs galasını filmin sponsorlarından Girne Amerikan Üniversitesi’nde yapan Anahtar filminin özgün müzikleri Aysun Kahraman tarafından hazırlandı. Özgün hikaye ise, senaryo yazarı Ferhat Atik’in Sonbahar adlı eserinden filme uyarlandı.

Anahtar filminde; Hatice Tezcan, Cihan Tarıman, Hüseyin Ağlamaz, Barış Burcu, Barış Refikoğlu, Rıza Şen, Dize Sıdal, DJ Bora, Fevzi Tanpınar rol aldı. Filmin yapımcılığını Prequel Production ve Blue Platform Production üstlendiği Anahtar filmi, yüzde yüz Kuzey Kıbrıs ürünü ve bir gönüllülük projesi olma özelliğini de taşıyor.

 

Gönüllülük esasıyla çekildi

Kıbrıs ve Londra olmak üzere iki ayrı ülkede çekimleri gerçekleştirilen Anahtar filmi için gerekli olan masraflar da sponsor katkılarıyla sağlandı. Konuyla ilgili Haberdar Gazetesi’ne açıklama yapan filmin senaristi Ferhat Göçer, gönüllülük esasıyla ilgili ortaya çıkan filmle ilgili şöyle konuştu,

“Filmin yüzde doksanı Kuzey Kıbrıs'ta, geri kalanı ise Londra'da çekildi. Film tamamlandıktan sonra, 35mm.’ye transferi için gerekli olan laboratuvar masrafları ise, KKTC Cumhurbaşkanlığı, KKTC Başbakanlığı, KKTC Meclis Başkanlığı, KKTC Turizm, Çevre ve Kültür Bakanlığı, Lefkoşa Türk Belediyesi, Gönyeli Belediyesi, Girne Amerikan Üniversitesi, King’s Leisure Center, Kıbrıs Vakıflar Bankası Ltd.’nın katkıları ile karşılanmıştır.

 

“Anahtar önemli bir yapı taşı”

Filmde ayrıca; Melek Gözükeleş, Erhan Özbeşer, çocuk oyuncu Umman Toprak Gancalı, Hasan Gümüş, İbrahim Atik, Eray Bayraktar, Mehmet Demir, Tekin Ataç, Ümit Orhan, Ahmet Kişmir, Hasan Unuz, Doğuş Bozkurt, Fikri Karayel, Simge Akdoğu, Aysun Kahraman, Mehmet Uzun, Hakan Fidan, İrfan Batu, Evren Maner, İrfan Aktunç, Hale Kileci, Kemal İzveren, Atillahan Kayhan, Devrim Eyyubi, Mesut Çelik, Buğra Göktay, Gurur Gültaş, Rüştü Yücel'de rol aldılar. Filmde rol arkadaşlarımın hepsinin gönüllülük esasına bağlı kalarak kendi işlerinden zaman ayırıp büyük bir emekle çalıştıklarını söylemek isterim.48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde, ve 31. İstanbul Film Festivali’nde "özel gösterim" katagorisinde gösterime giren ve izleyicilerden olumlu eleştiriler alan Anahtar filminin, ülkemiz sinemasının oluşumunda önemli bir yapı taşıdır.”

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ