17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Turizmde umutlar kırıldı
28 Nisan 2011 Perşembe 12:04

Turizmde umutlar kırıldı

Havaların ısınmasıyla birlikte turist sayısı artış gösterse de esnaf beklentilerine cevap alamıyor...

Elif Şen-Abbas ELMAS

 

 

Her geçen gün sıcaklığını daha çok hissettirmeye başlayan havayla birlikte ülkenin gözde turizm merkezi Girne de kapılarını turistlere açtı. Girne sokaklarında adım başı her ne kadar yabancı turist ya da turist kafilelerine rastlansa da esnafın yüzü yine de gülmüyor. Bu yıl imzalanan projeler kapsamında Türkiye’de 2011 yılının Kuzey Kıbrıs turizm yılı ilan edilmesiyle umutlanan esnaf, beklentilerine cevap alamamaktan şikâyet ederken, gelen turist sayısının da yanıltıcı olduğuna dikkat çekiyor. Ticari anlamda para akışının olmadığından yakınan işverenler geçtiğimiz yılla karşılaştırma yaptıklarında bu yılın verimsiz başladığını söylüyor.

 

Öte yandan ülkeye gelen turistler de fiyatları pahalı bulmakla birlikte turizm şehri olan Girne’de bulunmaktan ve halkın güler yüzlü ilgisinden memnun olduğunu dile getiriyor.

 

Haberdar gazetesi muhabirleri adım adım Girne’yi dolaştı turistlerin uğrak yeri Kordonboyu’nda hem turistlerin hem de esnafın nabzını tuttu.

 

 

TURİSTLER NE DEDİ?

 

N. Bonnett:

“Çok etkilendim”

“Kıbrıs’a ilk defa geliyorum. Beş gün önce geldim ve birçok yeri gezme fırsatım oldu. Bana göre burada gözle görülür hiç problem yok. Özellikle Alsancak’ta şehit mezarlığını ziyaret ettiğimizde çok etkilendim. Benim ailemde de iki tane savaş yüzünden ölen var. Bu ziyaret bu yüzden bana etkileyici geldi.”

 

 

A. Burley:

“Tatillerde buraya geliyoruz”

 

“Ozanköy’de bir evimiz var tatillerde mutlaka buraya geliyoruz. 15 gün önce geldim ve burada olmak beni çok mutlu ediyor. Gelirken Larnaka üzerinden geldik ve taksi kullandık. Fiyatlar bana göre pahalı. Bir de burada hayvanlar kimsesiz bırakılıyor. Sokaklarda kimse ilgilenmiyor. Bunun haricinde hiçbir sıkıntı olduğunu düşünmüyorum.”

 

 

John Barker:

“İngiltere’ye kıyasla burası daha pahalı”

 

“Kıbrıs’a dördüncü kez geliyorum. Burada arkadaşlar edindim. Girne’yi çok seviyorum ve her fırsatta geliyorum. Kıbrıslı Türkler arkadaş canlısı, kibar ve güler yüzlü insanlar. Güneye gitmiyorum çünkü benim arkadaşlarım burada. Fiyatlar biraz pahalı. İngiltere ile kıyaslayınca bana burası daha pahalı geliyor. Bunun yanında Girne Limanı’nın içerisine kadar gelen arabalar rahatsızlık verici.”

 

 

Ultan Yoseph:

“Kıbrıs çok güzel bir ülke”

 

“Ailemle birlikte İsrail’den turist olarak geldim. Kıbrıs çok güzel ve sessiz bir ülke. Yıllar önce bir kez daha gelmiştim. Ama bu gelişimde çok daha güzel ve gelişmiş buldum. Girne tipik bir turist şehri. İnsanların güler yüzlü oluşu, liman, restoranlar çok güzel. Fiyatlara bakıldığında biraz pahalı. Önceki gelişimle kıyasladığım zaman daha pahalı buldum. Bunun haricinde de başka bir sıkıntı yok.”

 

 

Selim Öztürk:

“Kıbrıs temiz ve güzel ama…”

“Türkiye’den turist olarak geldim. Kıbrıs bana göre temiz ve güzel. Bir takım sıkıntılar her yerde var. Bugün Türkiye’de her hangi bir turistik yere gittiğinizde burada karşılaştıklarınızdan farklı bir şey olmadığını görürsünüz. Eksiklikler Kıbrıs’a ait değil. Kemer’e gidin orası da Kıbrıs gibi. Çöp atacağınız yer yok vs… Ama benim ve kızımın dikkatini çeken ortak nokta Girne Kalesi’nin bakımsızlığı oldu. Bu anlamda daha özenli davranılabilir. Tarihi bir yer tabi ki çok fazla oynama yapamazsınız ama ışıklandırmaları daha farklı olabilirdi. İçeri girdiğiniz zaman kasvetli bir karanlık insanı boğuyor. Bir de dikkatimi çeken turistik bir yerleşim yeri olan Girne Limanı’nda arabalar kaldırımların üzerine park edilmiş şekilde duruyor. Şu ana kadar fiyatlarla ilgili herhangi bir pahalılığa rastlamadım. İstanbul ile aynı.”

 

 

Quadri Tumbosuan Mubarak:

“Burası oldukça pahalı”

 

“Nijerya’dan öğrenci olarak geldim. Girne’de yaşıyorum. Burası çok güzel ve insanları çok cana yakın. Öğrenci olarak yaşadığımız tek sıkıntı ulaşım ve alışveriş. Afrika’ya göre bizim için burası oldukça pahalı. Her hangi bir yerde çalışmıyorum ve maddi anlamda sıkıntı yaşıyorum.”

 

 

Raya Al Harthy – Ameer Abdulhussain

“İnsanlar güler yüzlü ve arkadaş canlısı”

 

“Girne’ye ilk dört yıl önce öğrenci olarak geldik. Burayı çok seviyoruz. İnsanlar güler yüzlü ve arkadaş canlısı. Kıbrıs’ta yaşayan insanların İngilizce’yi konuşamaması bizim için büyük problem yaratıyor. Bu sene son senemiz ve gelecekle ilgili kendi ülkemizde planlarımız var ama Kıbrıs’ı mutlaka ziyaret edeceğiz. Çünkü gerçekten burayı seviyoruz. Fiyatlar biraz pahalı. Geçen seneye göre değerlendirdiğimiz zaman gıda ürünlerinde fiyatların arttığını söyleyebiliriz.”

 

 

Ingrid Fınch:

“Her yerde kirlilik var”

 

“Kıbrıs’ı çok seviyorum. Girne’de evim var. Sürekli buraya geliyorum. İnsanlar güler yüzlü ve arkadaş canlısı. Çöpler zamanında toplanmıyor. Her yerde kirlilik var. Sokakta başıboş çok hayvana rastlanıyor. Tek halledilmesi gereken sıkıntı bu.”

 

 

Angela Narnıs – Anthony Cuthbertson:

“15 yıldır sürekli Kıbrıs’a geliyoruz”

 

“Girne’yi çok seviyoruz. On beş yıldır sürekli Kıbrıs’a geliyoruz. Bizim için mükemmel. İnsanlar arkadaş canlısı, yemekleri harika. Burada herkes güleryüzlü. Yola çıktığımız zaman herkes bizimle konuşuyor, selam veriyor. Girne huzurlu bir yerleşim birimi. Girne’de tek sıkıntı sokakta kimsesiz çok fazla hayvan var ancak ilgilenen kimse yok. Bir de İngiltere’den buraya gelirken uçaklarla alakalı sıkıntı yaşıyoruz. Yeterince konforlu değiller.

 

 

Filiz Sarıalioğlu:

“Burada yaşamaktan memnunum ama…”

 

“Benim ailem Kıbrıslı. 1974 öncesinde adaya gelenlerden. Ailem şu anda Türkiye’de yaşıyor. Ben Kıbrıs’a geri döndüm. Burada yaşamaktan çok memnunum ama eksik çok fazla şey var. Kıbrıslı insanlarla ortak fikrim buraya kimliklerle girilmesinin yasaklanması. Bir çok konuda onlarla aynı düşünmesem de bu konuda Kıbrıslıları haklı buluyorum. Sağlık ve eğitim konusu da burada çok yetersiz. Hastaneler kötü durumda. Sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için özel hastanelere gitmek zorunda kalıyoruz. Bu da maddi olarak çok külfetli. Eğitim konusunda da Kıbrıs’ta eksiklikler var. İlkokul ikinci sınıfa giden kızım var. Burada yolladığım okullarda yaşadıklarımdan yola çıkarak eğitim konusunda Türkiye’nin çok gerisinde olduğunu söyleyebilirim. Eğitimdeki başarının Şırnak ve Batman’ın gerisinde olduğu söyleniyordu bu durum aslında hiç şaşırtıcı değil. Bir de dikkat çekmek istediğim bir nokta daha var. Çalışanların haklarını elde etmeleri için grev yapmaları kuşkusuz en doğal hakları. Ancak konu eğitim ve sağlık olunca biraz daha duyarlı olmaya davet ediyorum. Grev yapılmasına karşı değilim ama eğitim ve sağlık çok daha duyarlı ve hassas davranılması gereken konular diye düşünüyorum.”

 

 

Gülay Sarıalioğlu:

“Girne sakin ve etkileyici”

 

“Bir hafta önce geldim. Gezdiğim ve gördüğüm kadarıyla Kıbrıs çok güzel. Henüz alışveriş yapma fırsatım olmadı ama turistik olarak bakıldığında özelikle Girne sakin ve güzelliği ile etkileyici diyebilirim.”

 

 

ESNAF NE DEDİ?

 

Mustafa YILMAZ

“Bu yıl ümitliyiz”

“Bu yıl turizmden ümitliyiz. Şu ana kadar gelen turist sayısından memnunuz. Özellikle ilerleyen tarihlerde Alman turistlerin gelmesini bekliyoruz. Girne’de özellikle akşam 23.00’ten sonra Liman’a gelen arabalar bizi olumsuz etkiliyor. Turistler bu durumdan son derece rahatsız oluyorlar.”

 

 

Selim Serçe:
“Potansiyelden memnunuz”

“Son üç dört yıla göre bu sene çok daha iyi gidiyor. Potansiyelden memnunuz. Sky ve Onur Air’in Kıbrıs’a uçuşlar başlatması turizm açısından olumlu bir gelişme oldu. Belediyenin de çeşitli etkinlere imza atması turizmi olumlu yönde etkiledi.”

 

 

Ahmet Şener:

“Çevredeki kalabalık yanıltıcı”

 

“Sezon henüz yeni açıldı ancak şu ana kadar beklenilen turist gelmedi. Geçen sene bu zamanları kıyasladığımız zaman turist sayısı daha düşük. Çevredeki kalabalık yanıltıcı. Bir çoğu Güney’den günübirlik geliyor. Burada kalan ve esnafa para bırakacak turist maalesef yok. Kimi turist vardır para harcar, kimisi gelir ve hiç para harcamadan döner. Bizim ihtiyacımız olan esnafa para kazandırabilecek turistin gelmesi. Kumara gelenleri saymıyorum bile. Onlar turist bile değil. Kumarhanelere geliyor, dışarı bile çıkmadan ülkeden geri dönüyorlar.”

 

 

Gürdal Mehmetçik

“İşler yolunda gitmiyor”

 

“Bu sene sezona geçen seneye göre daha kötü başladık. İster tatili bile turzimin hareketlenmesi için yeterli olmadı. Bir ülkede sürekli bakan değişirse ne beklenebilir ki? Turizm sezonunun açılacağı zaman hükümet bakan değişikliği yapıyor. Ülke geneline bakıldığı zaman fiyatlar çok pahalı. Turistler bu tür konulara çok dikkat ediyor. Girne Limanı turizm sezonuna henüz hazır değil. Biz de ümidimizi kestik. Buraya gelenler genellikle kumar oynamaya geliyor. Bu da turizmi desteklemiyor. Yavaş yavaş biz de turizm sektöründen çekileceğiz. İşler yolunda gitmiyor.”

 

 

Ali Bektaş:

“Satışlar yok denilecek kadar kötü”

 

“İşler tam anlamıyla berbat. Turist sayısı çok az. Satışlar yok denilecek kadar kötü gidiyor. Devlet 70 bin kişinin geleceğini söyledi ama pek de umudumuz yok. Şu anda bekliyoruz.”

 

 

Derviş Şanverdi:

“İlerleyen aylardan umutluyuz”

 

“Henüz sezon başı. Turist var ancak ilerleyen aylar için daha da umutluyuz. Bu yılki ilk bir ay geçen yıllara nazaran daha iyi; daha da iyi olacak. Aslında Girne bölgesinde çok eksik var. Turizm sektörüne daha kalifiye elemanlar lazım ve çalışanların çalışma saatlerinin daha esnek olması gereklidir. Bölgedeki restoranların turistlere uygun olmadığını düşünüyorum.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ