16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Turizm ve kültür festivalde buluştu
29 Nisan 2012 Pazar 10:19

Turizm ve kültür festivalde buluştu

Turizm ve Kültür Festivali dün Girne’de devam etti…

Turizm Çevre ve Kültür Bakanlığı’nın organizesiyle, Girne Belediyesi, Girne Amerikan Üniversitesi ve turizm alanında faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin işbirliğinde düzenlenen Turizm ve Kültür Festivali devam ediyor.

 

Stantlar kuruldu, yarışmalar yapıldı…

Festivalin ikinci günü olan dün saat 10.30’dan itibaren Girne Kültür Parkı önünden Ziya Rızkı Caddesi, Ramadan Cemil Meydanı, Girne Limanı ve Atatürk Anıtı’na yapılan kortej yürüyüşüyle devam eden festivalde, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel tarafından anıt önünde açılış konuşması gerçekleştirildi, Kordonboyu’nda kurulan stantlar gezildi, Grand Akpınar Cafe’de kokteyl yarışması yapıldı, konser verildi, dans gösterileri sunuldu.

 

Etkinlikte yer alanlar

Etkinliklere, Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, Bakanlık Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, GAÜ Rektör Yardımcısı Festival Komitesi Başkanı Doç. Dr. Olgun Çiçek, KITOB, KITSAB, KITREB, RESBİR, Kuzey Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobil kulübü, Eski Girne Limanı ve Çevresini Koruma, Geliştirme Derneği temsilcileri, okullardan yetkililer ve öğrenciler katıldı.

 

Oturma grupları incelendi

Bakan Üstel etkinliklerin ardından mendirek bölgesine de geçerek burada bakanlık tarafından yerleştirilen otuma gruplarını inceledi.

 

Konserler beğenildi

Dün saat 12.00’den 18.00’e dek süren festival etkinlikleri kapsamında GAÜ Band Orkestrası, GAÜ Stage School, GAÜ Folklör Ekibi; Kıbrıs Line Dancers, Girne halk dansları,  Girne Tango kulübü, Lefkoşa Belediyesi Latin Müzik Orkestrası ve SOS Konseri yer aldı.

 

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel:

“12 ay turizm hedefi”

 

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel açılışta yaptığı konuşmada, bakanlığın,  Girne Belediyesi, GAÜ ve sektörde örgütlü sivil toplum örgütlerinin işbirliğinde düzenlenen Turizm ve Kültür Festivali’nin yeniden hayat bulduğunu ifade ederek,  festivali halkı turizm konusunda bilinçlendirme ve turizmin yaygınlaşmasını sağlama amacıyla düzenlediklerini kaydetti.

 

2011’de turizm rekoru

Ülkenin lokomotif sektörü olan turizmin gelişmesi için bakanlığın sektörle işbirliği içinde, yoğun çaba sarf ettiklerini belirten Bakan Üstel, bu çalışmaların sonucunda 2011 yılında turizm rakamlarının en üst seviyeye çıktığını vurguladı.

 

Yüzde 90 doluluk

Nisan ayı itibarı ile küçük otellerin doluluk oranlarının 5 yıldızlı otelleri geçtiğini belirten Bakan Üstel, 74’ten sonra ilk kez, Mart ayında küçük otellerde yüzde 90 doluluk yaşandığını söyledi.

 

2012’de 19 ülke hedefi

Ülke turizmini farklı pazarlara açmak amacıyla yapılan çalışmalar kapsamında,  2011’de Kuzey Kıbrıs’a 14 Avrupa ülkesinden turist getirildiğini de kaydeden Bakan Ünal Üstel, 2012’de bu sayıyı 19’a çıkarmaya çalışacaklarını belirtti.

 

Hedef 12 ay turizm

Charter seferlerinin ise bu yıl Şubat ayında başladığını da anımsatan Bakan Üstel, bu seferleri 2013’te de sürdürmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, ana hedeflerinin ülke turizmini 12 aya yaymak olduğunu da söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ