16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Turizm hareketlendi
18 Nisan 2011 Pazartesi 13:57

Turizm hareketlendi

KITSAB Başkanı, son gelişmeleri Haberdar'a değerlendirdi

Yurdagül BEYOĞLU

 

KIT-SAB Başkanı Ersan Keleşoğlu, Turizm Bakanı’nın değişmesinin zaman kaybına neden olduğunu ancak Turizm yeni Bakanı Ünal Üstel’in iyi niyetli ve gayretli çalışmaları sonucu bu açığın kapanacağını kaydetti.

 

2011 KKTC yılı dolayısıyla yapılması gereken çalışmaların bazı nedenlerden ötürü geciktiğini anımsatan Keleşoğlu, “Nisan’a kadar çok fazla ilerleme kaydedemedik. Ancak bundan sonra çalışmalarımız hız kazanacaktır” dedi.

 

KKTC Yılı kapsamında, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği Gaziantep Bölgesi’nden acente yetkililerinin, ve TÜR-SAB üyelerinin KKTC’yi ziyaret ettiklerini kaydeden Keleşoğlu, bunların meyvesinin alınacağını ifade etti.

 

KITSAB Başkanı Ersan Keleşoğlu, Ünal Üstel’in Turizm Bakanlığı görevine getirilmesini, 2011 KKTC Yılı etkinlikleri kapsamında yapılan çalışmaları ve özel havayolu şirketlerinin KKTC uçuşlarını Haberdar Gazetesi’ne değerlendirdi.

 

Bakanlık değişiminin siyasi bir karar neticesi geliştiğini kaydeden Keleşoğlu, bu değişimin bir zaman kaybına neden olacağını ancak Bakan Ünal Üstel’in iyi niyetli yaklaşımının açığı kapatmaya yardımcı olduğunu söyledi.

 

“Mutlaka bir zaman kaybına neden olmuştur ancak Bakan’ımız çok sıcak bir yaklaşım içinde. Farkı kapatıyor” ifadesini kullanan Keleşoğlu, değişimin bir problem yaratmadığını belirtti.

 

 

“Yeteri kadar çaba koyamadık”

 

KKTC Yılı dolayısıyla yapılan çalışmalarda Nisan ayına kadar, dört aylık bir kayıp yaşandığını anımsatan Keleşoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Nisan’a kadar 4 aylık bir kaybımız oldu. Yeteri kadar çaba koyamadık. Bizim acenteler de Avrupa’ya olan ilgilerinden bu konuya eğilmeye fırsat bulamadılar. Ancak artık somut adımlar atılmaya başlandı. Güneydoğu TÜRSAB Bölgesi adamızı ziyaret etti. Daha sonra TÜRSAB Başkanı kalabalık bir heyetle geldi, çok başarılı bir çalıştay yaptık. Bunun meyvesini aldık. Bakanımız Türkiye’ye gitti. TC Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’la görüşecek. Oradan da bir ivme kazanacağımıza inanıyorum. “

 

Keleşoğlu TÜRSAB ile birlikte Kuzey Kıbrıs’ı pazarlamaya yönelik çalışmaların sürdüğünü, bunu başarmak zorunda olduklarını söyledi.

 

 

“Gaziantep’te KKTC Haftası”

 

Haziran ayının ilk haftası Gaziantep’te yapılacak Kuzey Irak ve Suriye Haftası etkinliklerine, KKTC Haftasının da eklendiğini belirten Keleşoğlu, Türkiye’nin diğer noktalarında da koordineli olarak çalışmalar yapıldığını dile getirdi.

 

KKTC Yılı’nın sadece 2011’i kapsamayacağını anımsatan Keleşoğlu şunları söyledi: “Bu sadece 2011 yılıyla sınırlı kalmayacak. 2014’e kadar sürecek olan üç yıllık bir periyot halinde devam edecek. Mutlaka başarılı olacağız. Ülke olarak bunların meyvelerini alacağız.”

 

 

“Fiyat düşecek, kalite yükselecek”

 

Özel havayollarının KKTC uçuşlarını ve charter seferlerin teşvik kapsamına alınmasını değerlendiren KIT-SAB Başkanı, rekabetin kaliteyi getireceğini kaydetti. “Özel havayollarının KKTC’ye uçması güzel bir olay. Bununla birlikte hem fiyatlar düşecek, hem de kalite yükselecek” şeklinde konuşan Keleşoğlu, Başbakan İrsen Küçük’ün KKHY’nın çok kısa bir süre sonra uçacağını söylediğini anımsattı.

 

 

“Devlet katkı veriyor, biz fiyatı düşürüyoruz”

 

Ersan Keleşoğlu, charter seferlerinin Turizm Bakanlığı’nın özel teşviki ile hayata geçirildiğini, ülke turizmine büyük faydası olacağını dile getirdi. Acentelerin, 30 bin rakamına ulaştığı taktirde Bakanlıktan kişi başına 132 Euro teşvik aldığını belirten Keleşoğlu, bu konuda yanlış anlaşılmaya fırsat vermemek adına bir açıklama yaptı. Keleşoğlu açıklamasında, “Bir şeyi vurgulamamız gerekiyor. Bu 132 Euro kâr değil. Biz bu parayı zaten maliyetleri düşürmek için kullanıyoruz. Yani bu teşvik sayesinde fiyatı aşağı çekebiliyoruz. Bu sayede ucuz hizmet vererek, turist sayısını artırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ