21 Ekim 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tuncel’den 2’nci baskı
07 Ağustos 2011 Pazar 15:18

Tuncel’den 2’nci baskı

Merhum sendikacının anılarının yer aldığı kitabın genişletilmiş baskısı yayımlandı

Kamil Tuncel’in “Düşmana İnat Bir Gün Daha Yaşamak” kitabının genişletilmiş ikinci baskısı yayımlandı

 

Eski sendikacılardan ve kundura ustası, merhum Kamil Tuncel’in anılarının yer aldığı “Düşmana İnat Bir Gün Daha Yaşamak” kitabının genişletilmiş 2’nci baskısı Kıbrıs Türk Öğretmenleri Sendikası (KTÖS) tarafından yayımlandı.

 

KTÖS Yürütme Üyesi Besim Baysal, yaptığı yazılı açıklamada, Aralık 2010’da motosiklet kazası sonucu hayatını kaybeden Kamil Tuncel’in “ülkenin emek mücadelesinde çok önemli yeri olduğunu” kaydetti.

 

 

Baskıda sansür yok

 

Tuncel’in son kitabında Kıbrıs’ın yakın tarihinin bilinmeyen yönlerini kişisel tanıklığı üzerinden anlattığını ve son kitabı için çalışmalarını hayatının son aylarında şekillendirdiğini belirten Baysal, “Birinci baskıdan farklı olarak, Kamil Tuncel, yaşanan pek çok olayı sansürlemeden bu baskıya eklemiş, Rum İşçi Sendikaları Federasyonu (PEO) ve Rum İşçi Sendikaları Federasyonu (AKEL) üyelikleri ile ilgili bilgileri okuyucu ile paylaşmıştır. Ayrıca fotoğraflarla da zenginleştirilen kitapta, 1950'li yılların Lefkoşa’sı ayrıntılı bir şekilde betimlenmektedir” dedi.

 

 

Faşizm ve Kıbrıs tarihinin gizemli yönleri

 

Baysal, kitapta, “Kıbrıslı Türklerin ilk ve tek solcu spor kulübü Türk Eğitim Kulübü ile ilgili bilgiler, Emekçi ve İnkılapçı gazeteleri, Fazıl Önder ve Ahmet Yahya’nın öldürülmeleri, Ahmet Sadi’nin ve eşinin vurulması ve 1 Mayıs 1958 sonrası yaşanan faşizm dönemi ve Kıbrıs tarihinin gizli kalmış birçok yönünün” anlatıldığını kaydetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ