19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Tüm yurttaşlar aynı değerde”
21 Nisan 2011 Perşembe 14:29

“Tüm yurttaşlar aynı değerde”

Soyer, Doğu ve Güneydoğu Kültür Derneği yönetimini kabul etti

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG), Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan farklı dil, din ve etnik kökene sahip tüm yurttaşların aynı şekilde değerli olduğunu belirterek, “İnsanlarımız arasında ayrım yapılmasına şiddetle karşıyız” dedi.


CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, Doğu ve Güneydoğu Kültür Derneği Başkan ve yönetim kurulu üyelerini dün sabah kabul etti.


Kabulde konuşan Dernek Başkanı İsmet İlkhan, Doğu ve Güneydoğu Kültür Derneği’nin kuruluş amacını anlattı.

 1974 sonrasında oluşan farklı bir durum

 

Doğu ve Güney Doğu Kültür Derneği’nin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Soyer ise, Kuzey Kıbrıs’ta ekonomik ve siyasal gelişmeler nedeniyle 1974 sonrasında oluşan farklı duruma işaret ederek, “Bu farklı duruma bağlı olarak Türkiye’nin çeşitli yörelerinden değişik kimliklere sahip insanlarımız Kuzey Kıbrıs’a yerleşmişler ve vatandaş olmuşlardır” dedi.


 


“Keyfi vatandaşlıklar veriyorlar”

 

Bu insanların uzun zamandan beridir Kıbrıslı Türklerle önemli bir birliktelik geliştirdiklerine işaret eden Soyer, “Kıbrıs Türk halkının yurttaşlık temelinde demokratik bir birlikteliği oluşturmuşlardır.

 

Bu birlikteliğin 23 Mayıs ve 1 Temmuz anlaşmalarını temel alan bir çözüme katkı sağlaması bizim dileğimizdir” diye konuştu. 24 Nisan 2004’te yapılan referandumda 74’ten sonra Kuzey Kıbrıs’a gelerek yurttaş olan insanların varlığının da bulunduğunu anımsatan Soyer, bugünkü hükümetin ise kendi çıkarları doğrultusunda keyfi vatandaşlıklar verdiğini kaydet.


Soyer, “ülkede yaşayan dini, dili, kökeni ne olursa olsun tüm yurttaşların aynı değerde olduklarını kaydederek; parti olarak insanlar arasında ayrım yapılmasına şiddetle karşı olduklarını” söyledi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ