22 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Tüm Türk milleti ağlıyor”
18 Ocak 2012 Çarşamba 11:01

“Tüm Türk milleti ağlıyor”

Türkiye'den gelip Denktaş'ın cenazesine katılan siyasiler, duygu ve düşüncelerini Haberdar'la paylaştılar:

Yurdagül BEYOĞLU

 

Sabahın erken saatlerinden itibaren tören güzergahı olan Girne Kapısı’na akın eden vatandaşlar soğuğa rağmen töreni baştan sona izledi.

 

Rauf Denktaş’ın cenaze törenine, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Mevlüt Çavuşoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Kara Kuvvetleri komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Hikmet Çetin, Altan Öymen, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Demokrat Parti Genel Başkanı Namık Kemal Zeybek, DSP Genel Başkanı Masum Türker, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, merhum Başbakan Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak ve BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Alparslan Türkeş’in oğulları MHP milletvekili Tuğrul Türkeş, AK Parti Milletvekili Ahmet Kutalmış, TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan, eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan, TC Lefkoşa eski büyükelçileri Şakir Fakılı ve Türkekul Kurttekin ile birçok eski milletvekili hazır bulundu.

 

Haberdar Gazetesi’ne konuşan siyasiler Rauf Denktaş’ın sadece Kıbrıs Türkü'nün değil, tüm Türk dünyasının lideri olduğunu kaydetti. Büyük liderin Kıbrıs Türk halkını azınlıktan devlet statüsüne getirdiğini anımsatan siyasiler, “Rauf Denktaş yalnız değil, ulusal bir kahramandır” sözlerinde birleştiler.

 

 

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli:

“Türk dünyasının başı sağolsun”

 

Üzüntümüz sonsuz. Büyük lider bugün toprağa verilmiştir. Tüm Türk milleti ağlamaktadır.  Cenazeye katılan katılmayan herkes üzüntü içindedir. Kıbrıs Türkünün başı sağ olsun. Türk Dünyasının başı sağ olsun.

 

 

DSP Genel Başkanı Masum Türker:

 

“Ulusal bir kahraman”

Rauf Denktaş ömrünü Kıbrıs’ta azınlık olarak kabul edilen ve yok edilmek istenen Kıbrıs Türk toplumuna, Türk kimliği kazandırma mücadelesiyle geçirdi. Kendisinin bir devletin doğmasına uzanan bu yolda verdiği çabalar sözlerle anlatılmayacak kadar çoktur. Son zamanlarda yanlış anlaşıldığı bir dönem de yaşadı. Ama bugün cenazesinde görüyoruz ki, yanlış anlayanlar dahi Kıbrıs Türkü’nün kazanmış olduğu ulusal kimliği ve sarsılmayan birlikteliği anlamışlardır. Kıbrıs Türk Halkı ve tüm dünya için Denktaş’ın vefatı büyük kayıptır. Kendisi yalnız bir kahraman değil, ulusal bir kahramandır. Hepimizin başı sağ olsun.

 

 

TC Çalışma ve Sosyal Güvenlik eski Bakanı Yaşar Okuyan:

“Sağlığında onu anlamayanlar şimdi ‘hazır ol’da”

 

Rahmetli Rauf Denktaş aslında bir tarihti. Bir tarihi burada, kendi canından çok sevdiği bu toprağa verdik. Bugün burada binlerce insan dualarla son yolculuğuna uğurladı. Sağlığında onu anlamayanların, kafaları basmayanların bugün burada hazır olda durması kaderin bir cilvesi. “Kendi vatanında konuş” diyenler bugün ‘hazır ol’ da bekledi. Allah Rahmet eylesin. Tüm Türk milletinin başı sağ olsun.

 

 

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici:

“Türk dünyasının minnet borcu var”

 

Çok üzüntülüyüz. Öncelikle Kıbrıslı kardeşlerimizin başı sağ olsun. Denktaş Tüm Türk Dünyasının kaybıdır. Rahmetli Rauf Denktaş gerçek bir kahramandı, dava adamıydı. Bugün KKTC var ise en büyük katkısı olan kişi Rauf Denktaş’tır. Onurlu duruşuyla tüm Türk dünyasına önderlik etti. Türk dünyasının kendisine minnet borcu vardır. Dimdik bir şekilde hayata gözlerini yumdu. Geride kalanlar hem unutmamalı, hem de Kıbrıs Türk Halkının güven içinde yaşaması için KKTC’ye sahip çıkmalı.

 

 

Eski SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın:

“Yalnız Kıbrıs Türkü’nün kahramanı değildi”

 

Rauf Denktaş’ı sevgi ve rahmetle anıyorum. Türkiye’deki çoğu siyasetçiye göre eskiye dayanan bir ilişkimiz oldu Sayın Denktaş’la. Kendisini 1964 yılının Ocak ayında ODTÜ’de konuşma yapmaya çağırmıştım. O zaman ODTÜ Hazırlık bölümündeydim. Kanlı Noel’in ardından çağırmıştık. Çok güzel bir konuşma yapmıştı. Sonra milletvekili olarak, Belediye başkanı olarak, Dışişleri Bakanı olarak, parti başkanı olarak hep ilişkilerimiz oldu. En son bir ay önce kendisini Girne’deki evinde ziyaret etmiştim. Yalnız Kıbrıs Türkü’nün değil, hepimizin kahramanıydı. Gördüğümüz gibi sevgiyle uğurlandı.

 

 

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Ertuğrul Apakan:

“Eseri KKTC’dir”

 

Sayın Denktaş usta bir diplomat, güçlü bir müzakereci, çok birikimli bir hukukçu ve misyon adamıydı. Hepimizin başı sağ olsun. Onu çok özleyeceğim. Birlikte çok çalıştık. Bizlere büyük gurur verdi. Eseri KKTC’dir.

 

 

TC Lefkoşa eski Büyükelçisi Şakir Fakılı:

“TC-KKTC arasındaki gönül bağını tekrar canlandırdı”

 

Denktaş’ın vefatına çok üzüldük. Kendisini her zaman saygıyla anıyoruz. Söyleyecek çok şey var ama sadece vefatının bizi çok üzdüğünü söyleyeceğim. Türkiye KKTC arasındaki gönül bağının tekrar canlanmasına vesile oldu.  

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ