16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm kapılar sanata açıldı!
06 Ağustos 2011 Cumartesi 16:14

Tüm kapılar sanata açıldı!

31 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında “Opera Geceleri” ismiyle etkinlik düzenlenecek

Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’nin 31 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında “Opera Geceleri” ismiyle etkinlik düzenleyeceğini bildirildi.


LTB Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamayla göre, “Opera Günleri” nedeniyle dün Belediye’de basın toplantısı düzenlendi.


Basın toplantısına LTB Kültür Sanat Koordinatörü Yaşar Ersoy, Şef Turgay Hilmi, Meclis Üyesi Tülay Umut ve Fatma Sabri ile Müdür Muavini Mehmet Çakmak katıldı.
 

 

Ersoy: 2011 etkinlikleri içerisinde

 

LTB Kültür Sanat Koordinatörü Yaşar Ersoy basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Opera Günleri”nin “LTB 2011 Yaz Etkinlikleri” programı çerçevesinde planlandığını söyledi.


Ersoy, “LTB 2011 Yaz Etkinlikleri” programının temmuz ayında başladığını ve ekim sonuna kadar devam edeceğini ifade ederek, “Opera Geceleri 31 Ağustos-1 Eylül akşamları Girne Anfi Tiyatrosu’nda Lefkoşa Türk Belediyesi, Kıbrıs Sanat ve Bale Okulu, Antalya Devlet Opera ve Balesi Orkestrası, Nürnberg Öğretmeler Korosu’nun katılımıyla gerçekleştiriliyor” dedi.
 

 

Ersoy: Sanata katkı esas görvelerimizden


Yaşar Ersoy, LTB çağdaş belediyecilik anlayışı çerçevesinde başta başkent ve tüm Kıbrıs Türk toplumunun kültürel sanatsal kalkınmasına önem verdiğini anlatarak, belediyenin sanata katkısını bu bağlamda belediyeciliğin esas görevleri arasına aldığını kaydetti.
 

 

“Festivaller sürecek”


“Opera geceleri de bu bağlamda yapılmaktadır. Bu gecelerde amacımız ülkemizin sanatsal gelişmesine ve üst düzeye çıkmasına katkı sağlamaktır” diye konuşan Ersoy, LTB’in Tiyatro Festivali, Halk Dansları Festivali, Göçmenköy Kültür Sanat Spor Festivali, müzik geceleri ve halk konserleriyle etkinlik ve festivalleri sürdürdüğünü belirtti.
 

 

“Kültür sanat festivallerine önem veriyoruz”


Ersoy, belediyeciliği sadece şehir temizlemek olmadığını kabul eden LTB’nin “ruh ve akıl temizliği için” kültür sanat festivallerine önem verdiğini ifade ederek, “Çünkü insanın kafa sağlığının ve ruh sağlığının sağlanması, aynı zamanda şehrin güzelleşmesini, şehrin temizlenmesini de getirir. LTB diğer çalışmaların yanı sıra, kültür sanat çalışmalarını da bu anlamda yürütmektedir” dedi
 

 

Hilmi: Okul olarak katılmanın gururunu yaşıyoruz


Kıbrıs Sanat Müzik ve Bale Okulu adına konuşan Turgay Hilmi de, LTB’nin düzenlediği yaz etkinliklerine okul olarak katılmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.


Hilmi, Nürnberg Öğretmenler Korosu’nun Opera Geceleri’ne 85 sanatçıyla katılacağını anlatarak, tüm bu sanatçıların hiçbir karşılık beklemeden ülkeye geldiğini belirtti.
 

 

“Tüm kapılar sanata açıldı”


Hilmi, Antalya Devlet ve Opera Balesi’nin etkinliğe 54 sanatçıyla katılacağını belirterek, Kıbrıs Sanat Müzik ve Bale Okulu’nun ise “Opera Geceleri”ne Gençlik Korosu’yla katılacağını anlattı.


Ülkede, sanata yeterince değer vermeyen makamlar olduğu halde LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın belediye çalışanlarının işbirliğiyle sanata özel olarak önem verdiğini söyledi.


Turgay Hilmi, Bulutoğluları’nın ısrarıyla sanata tüm kapıların açıldığını ifade ederek, bu nedende kendisine teşekkür etti.


“Opera Günleri” biletleri LTB, Kıbrıs Sanat Girne Şubesi, İktisat Bank’nın tüm şubeleri ile Deniz Plaza şubelerinde gelecek hafta satışa sunulacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ