19 Aralık 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Tüketimi artırmak istiyoruz”
29 Nisan 2011 Cuma 14:20

“Tüketimi artırmak istiyoruz”

Amcaoğlu, Sanayi Odası'nı kabulünde hedefleri açıkladı

Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu, hedeflerinin üreticiyi ve yerli üretimi desteklemek, Pazar bulmak ve iç piyasada tüketimi artırmak olduğunu belirtti.


Amcaoğlu dün sabah Ali Çıralı başkanlığındaki Sanayi Odası Yönetim Kurulu heyetini kabul etti.
Kabulde, Çıralı, Amcaoğlu’na, dünyada uygulanmakta olan yerli ürünleri koruma yöntemleri ile kuzey ve güney Kıbrıs fiyat karşılaştırmalarını içeren bir rapor da sundu.Çıralı: Fonlar kalkmasın


Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Tarım Bakanlığı ile Sanayi Odası’nın daha sıkı istişare içerisinde olması gereken iki kurum olduğunu belirterek, daha sık bir araya gelip üretimin nasıl daha iyi duruma getirilebileceği, ihracatın nasıl artırılabileceği ve güney ile kuzey arasındaki rekabet koşullarının nasıl iyileştirileceği konularında çalışması gerektiğini söyledi.


Süt ürünleri ithalatına konan fonların bazı çevrelerce eleştirildiğini ancak bunun kaldırılmasının söz konusu olmaması gerektiğini vurgulayan Çıralı, yerli ürünlerin bu tür tedbirlerle korunmasının kaçınılmaz ve alınan kararın doğru olduğunu ifade etti.


 

“Taviz verilmemeli”


Alınan bu kararın ardından otellerin yerli süt ürünlerine yöneldiğine dikkat çeken Çıralı, “Bu karardan taviz verilmemeli” dedi.


AB’ın KKTC’ye ambargo uyguladığını ve süt ürünlerini almadığını da hatırlatan Çıralı, AB’dan gelen ürünlerin ise ülkeye az bir vergi ile girmekte olduğunu, bu oranının artırılması gerektiğini söyledi.


 


Amcaoğlu: İşbirliği içerisinde olacağız


Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin Amcaoğlu ise, Sanayi Odası’nın ülkede önemli bir yere ve fonksiyona sahip bir kuruluş olduğunu belirtti.


Tarım ürünleri konusunda ülkedeki sanayiciler ile birlikte hareket etmenin ve düzenlemeler yapmanın en doğrusu olduğunu kaydeden Amcaoğlu, “Üretimi korumak ve kaliteyi artırmak için sıkı işbirliği içerisinde olacağız” dedi.
 

 

“Hedef: Pazar bulmak”


“Hedefimiz, üreticiyi ve yerli üretimi desteklemek, Pazar bulmak ve iç piyasada tüketimi artırmak” ifadesini kullanan Amcaoğlu, bu yönde çalışmalarının sürmekte olduğunu kaydetti.


Amcaoğlu, “Üreticilerin ürettikleri malın değer bulması, Pazar bulması ve ekonomik kalkınmaya katkı koyması için bakanlık olarak çalışıyoruz” şeklinde konuştu.


 


“Doğru politikalar üretme hedefindeyiz”

 

Süt ürünleri ithalatına uygulanan fonlarla ilgili farklı yorumlar bulunduğunu ancak önemli olanın doğrunun algılanması olduğunu ifade eden Amcaoğlu, herkesle diyalog kurularak alınacak tedbirlerle doğru politikalar üretme hedefinde olduklarını söyledi.


Amcaoğlu, “Amaç ülkenin gelişmesi, kalkınması ve bunu yaparken de içte bulunan kuruluşları güçlendirmek. Çarkların daha iyi dönmesini sağlayarak bunun ülkenin geneline yayılması” dedi.
 

 

“Görüşler bizim için önemli”


Kurum kuruluşlara önem verdiklerini, onların görüşlerinin kendileri için önemli olduğunu belirten Amcaoğlu, sivil toplum örgütleri ile görüşmeler yapıp daha sonra bu toplantıları daha geniş platforma taşımak istediklerini ifade etti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ