11 Aralık 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Trafik otizmi tetikliyor!
28 Kasım 2012 Çarşamba 11:33

Trafik otizmi tetikliyor!

Trafik kaynaklı hava kirliliğiyle otizm arasında bağlantı...

Trafikten kaynaklanan hava kirliliğiyle otizm arasında bağlantı tespit edildi. ABD ve İngiltere’de yürütülen çalışmalarda, trafiğin yarattığı hava kirliliğinin kesin olarak otizme yol açtığı sonucuna varılamasa da ikisinin alakalı olduğu ortaya çıktı.

 

General Psychiatry’de yayınlanan ve ABD Çevre Koruma Kuruluşları’ndan alınan verilere dayandırılan haberde, yüksek hava kirliliğine maruz kalan çocukların, temiz havanın hakim olduğu ortamlarda büyüyen çocuklara nazaran daha yüksek otizm riski taşıdığı belirtildi.

 

Londra, Kaliforniya...

BBC’nin haberine göre, Kaliforniya’daki araştırmalarda, trafiğin yarattığı kirlilikle otizmin bağlantılı olabileceği sonucu elde edildi.

 

Londra’da yapılan bazı araştırmalarda ise hava kirliliğinin beyin gelişimini nasıl değiştirip, otizme yol açabileceği sorgulandı. Çalışmada, hangi kirliliğin beyin gelişimini engelleyip, otizime yol açtığını bildiren bir sonuca ulaşılmasa da trafiğin yarattığı hava kirliliğiyle otizm arasında bir bağlantı tespit edildi.

 

Başka hastalıklar yanında...

Bazı araştırmacılar ise, trafiğe bağlı hava kirliliğinin başka hastalıkların yanı sıra otizme de yol açabileceğine işaret ederek, trafiğe bağlı hava kirliliğinin azaltılmasının halk sağlığı için iyi olacağına vurgu yaptı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ