14 Aralık 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
‘Torpil ortadan kalksın’
08 Temmuz 2013 Pazartesi 10:00

‘Torpil ortadan kalksın’

Seçime çeyrek kala girmedik köy, gezilmedik mahalle bırakmayan siyasiler anlatıyor, vatandaş dinliyor. Peki vatandaş ne bekliyor? İşte bu sorunun yanıtını vatandaş Haberdar’a verdi ‘Torpil ortadan kalksın’ dedi...

Onur EVRENSEL – Eniz ORAKCIOĞLU – Devrim DEMİR

Siyasi partiler olanca hızlarıyla 28 Temmuz erken genel seçimi öncesinde kampanyalarını yürütüp, vatandaşa hedeflerini anlatarak vaatlerde bulunurken, vatandaş da siyasilerden beklentilerini Haberdar’la paylaştı. Yeni seçileceklerden vaat değil icraat beklediğini dile getiren vatandaşın en büyük beklentisi ise ‘Torpil’in ortadan kalkması oldu.

 

Her ne kadar umudunu kaybedip vatandaş ‘artık bir beklentimiz kalmadı’ dese de temiz ve dürüst siyaset, işsizliğin çözümü, ekonominin düzeltilmesi beklentisi içinde. Eskiden yapılan hatalardan ders alınarak yeni seçileceklerin tekrarlamamasını da isteyen vatandalar bir de “Her seçimde ayağımıza kadar gelen vekiller seçilince ortadan kaybolmasın” diyor.

 

Belgin Arzuhan:

“Torpil kalkmalı”

“Yeni seçilecek olan siyasetçilerin genç insanlardan oluşmasını temenni ediyorum. Siyasetçiler halka esnek olsunlar ve haksızlık yapmasınlar. Özellikle de torpil ortadan kalkmalı. Dost ahbap ilişkisine dayalı bir siyaset anlayışından uzaklaşılması gerekiyor. Bayan vekillerin sayısı mutlaka artmalı ve emeklilik yaşı düşürülmeli.”

 

Arzu Öztürk:

“Halka eşit davransınlar”

“Seçimlerden sonra kurulacak olan hükümette görev alacak kişilerin halka adaletli ve eşit davranmasını istiyorum. Özellikle kötü giden ekonomiye el atarak çeki düzen vermeleri gerekiyor. İş olanakları arttırılmalı, sokaklarımızda bir sürü okumuş gencimiz iş arıyor.”

 

Ayşegül Yüksel:

“Temiz siyaset gelsin”

“Ülkemizde iş olanakları arttırılmalı. Yeni gelecek hükümetin ilk yapması gereken temiz bir siyaset anlayışıyla çalışarak ekonomiyi toparlamak ve yeni iş alanları yaratmak. Yeni gelen milletvekilleri daha dürüst olmalılar ve öncekilerden çok daha yapıcı icraatlar ortaya koymalılar.”

 

Zeliha Şaşkara:

“Torpil düzeni ortadan kalkmalı”

“Yeni gelecek milletvekillerinin eskilerine nazaran çok daha iyi ve özverili çalışmaları gerekiyor. Temiz siyaset anlayışıyla hareket edilmeli. Ülkede her iş artık torpille yapılıyor. İnsanların tanıdık eş dost diye işe alınıyor. Bu torpil düzeninin ortadan kalkması lazım. Umarım yeni milletvekilleri eskilerini aratmaz.”

 

Edip Güven:

“Siyasetçilere güvenmiyorum”

“34 yaşındayım ve bu yaşıma kadar hiç oy kullanmadım. Bu ülkede her seçimden sonra gelen gideni aratıyor. Siyasete dair hiç umudum yok. Siyasilere hiç güvenmiyorum ve onlardan da hiçbir beklentim yok. Bize engel olmasınlar yeter!”

 

Ayşen Şeherli:

“Kimseye faydaları yok”

“Bu ülkede herkes kendisini düşünüyor artık. Siyasiler de kendi çıkarları uğruna çalışıyorlar. Bugüne kadar onlardan hiçbir şey göremedik. Kimseye yardımcı olmuyorlar ve hiçbir faydaları yok. Mesela yaşlı insanları hiç umursayan yok. Halini hatırını soran yok o insanların.”

 

Nilgün Baskın:

“Dürüst siyaset istiyoruz”

“Seçimden sonraki milletvekillerinden haklarımızı istiyoruz. İnsanlara daha adil davransınlar. Ekonomik gidişatı düzenlesinler. Dürüst bir siyaset yolu izlesinler. Halkımız daha huzurlu bir yaşamı hak ediyor. Bir de temiz bir Lefkoşa istiyoruz.”

 

Hediye Çeçen:

“İşsizliğe çare bulsunlar”

“Yeni gelecek siyasetçilerin bence ilk önce el atmaları gereken konu işsizliğe çare bulmak olmalı. Üniversitede çocuk okutuyorum ve uzun süredir iş arıyorum bulamıyorum. Ekonominin bu kadar kötü olduğu bir ortamda kimse iş vermek istemiyor. Siyasetçiler ekonomiyi düzeltmeli ve öncelikli olarak halkı düşünmeli kendilerini değil…”

 

Hatice Yorgozlu:

“Hiçbir beklentim kalmadı”

“Yeni geleceklerden de hiçbir beklentim kalmadı artık. Hiçbir şeyin değişeceğine inanmıyorum. Ancak belki daha genç ve dinamik bir siyasetçi kadrosu olursa küçük olsa da bir ihtimalle değişim olur. Eski siyasetçiler kesinlikle tekrar hükümete gelmemeli. Ekonomi zaten yeterince kötü gidiyor. Eskilerin halini gördük hiçbir fayda sağlayamadılar ekonomiye…”

 

Hasan Yorgozlu:

“KKTC’nin kaderi değişmeli”

“Yeni gelecek siyasetçilerin eskilere nazaran çok daha iyi olmasını ümit ediyorum. Ülkemiz artık düzene girmeli. KKTC kaderini artık değiştirmeli. Kıbrıs sorunu konusunda da anlaşmayı artık geçtim en azından bir düzelme olsun. Anlaşmadan yana bir umudumuz yok ama mutlaka bir düzelme olması gerektiğine inanıyorum.”

 

Bülent Aksoy:

“Sistem değişmesin”

“Sistemin işleyişi ve statükonun bozulmaması gerekiyor. Biz bu sisteme alıştık ve bu şekilde sürdürülebilir bir hayat yaşamaya alıştık. Hayati bir değişim olursa bizim hayati organlarımız felç olur. Bu sistem değişmemeli…”

 

Osman Sakallı:

“Yine teknokrat hükümeti kurulsun”

“Yeni gelecek olanlardan da hiçbir beklentim yok. Hiçbir şey olmayacak. Siyasetçilerin ve bakanların oy kaygısı olmaması gerekiyor. Şimdiki gibi dışarıdan teknokrat hükümeti kurulması gerekiyor. Oy kaygısı olan halkın çıkarı için icraat yapamaz. Yeni seçilecek olanlar da geçmiştekiler gibi seçildikleri ilk günden itibaren oy telaşı içerisinde hareket edecekler. Bizde hükümetler halk için değil, halk hükümet için çalışır.”

 

Derviş Yağcıoğlu:

“Hiç beklentim yok”

“Bu gelecek olanlardan da hiçbir beklentim yok. Hepsi başkasının emri altındaki işçiler gibi hareket ediyorlar. Ülkemizde siyasetçiler yalnızca kendi çıkarları için hareket ediyorlar, halkı düşünen kimse yok. Benim bu seçimlerden hiç umudum yok. Nereden umudum olsun ki zaten ülkenin dingili kopmuş bir kere…”

 

İlkin Cabacaba:

Vaatleri yerine getirsinler”

“Seçilecek olanların icraatlarını bekleyip görmek lazım. Seçimlerde verdikleri sözleri vaatleri yerine getirsinler. Geçmişte olduğu gibi yalnızca lafta kalmasın. Başarılı olup olmayacaklarını zaman gösterecek.”

 

Cansu Bayraktar:

“Yolsuzlukların üstüne gidilsin”

“Siyasetle çok ilgili değilim ancak geçmiş dönemlerde çok başarılı işler yapıldığını da düşünmüyorum. Seçimlerden sonra geleceklerin de çok farklı olacağına inanmıyorum açıkçası. Bence yeni gelecek olanlar cesaretleri varsa yolsuzlukların üzerine kararlılıkla gitmeli ve iş olanaklarının arttırılması için çaba sarf etmeliler.”

 

Kadir Çamlıbelli:

“Genç yatırımcılara destek olunsun”

“Seçimlerden sonra gelecek olan milletvekillerinden hiç umudum yok. Kaç seçim geçirdik iyiye gideceğimize hep kötüye gittik. Ekonomi battı. Benim bir şirketim vardı ve büyük bir yatırım yaptım ancak işlerim kötü gitmeye başlayınca hiçbiri yardımcı olmadı. Yeni gelecekler genç yatırımcı nesli desteklemeli. Bu zamana kadarki hükümetler yatırımcılara hiç destek olmadı aksine hep köstek oldular.”

 

Ali Rıza Öcal:

“Hiçbir beklentim yok”

“Yeni gelecek olanlardan da hiçbir beklentim yok. Siyasetçilerden yana hiçbir umudumuz kalmadı artık. İşsizlik almış başını gitmiş. Ekonomi derseniz batmış vaziyette. Gençler sokaklarda işsiz geziyorlar. İnsanlar evlerine ekmek götüremez durumda. Yeni seçilecek siyasetçiler de kendileri için çalışacakları için halka bir yardımları dokunacağını düşünmüyorum.”

 

Fuat Çelebi:

“Eskilerden ders alınarak çalışılsın”

“Ben her şeyin daha güzel olacağına inanıyorum ve umutluyum. Seçimlerden sonra kurulacak hükümetin eskiden ders alması gerektiğine inanıyorum. Eski hükümetlerin yaptığı hatalar tekrarlanmamalı ve ekonomiye daha fazla dikkat edilmeli.”

 

Halil Meren:

“Ekonomiyi düzeltsinler”

“Benim tek bir beklentim var o da ekonominin daha iyi olması. Yeni gelecek hükümet gençlere önem vermeli ve gençlerin önünü açmalı. İnsanlara destek olsunlar. Sağcı solculuğu bir kenara bırakıp projeler üretsinler.”

 

Tevfik Direnç:

“Eski hatalar tekrarlanmasın”

“Şu andaki hükümetin yaptığı dürüstlüğü ve şeffaflığı bekliyorum açıkçası. Yolsuzluklarla kararlı bir şekilde mücadele edilmeli ve halkın önüne getirilmeli. Eski yapılan hatalar tekrarlanmamalı dürüst ve temiz bir siyaset anlayışı benimsenmeli.”

 

Turgay Ergün:

“Bürokrasi boş yere doldurulmasın”

“Yeni gelecek olanlar halka yönelik icraatlar yapmalılar. Bürokrasiyi şişirerek boş yere harcama yapmasınlar. Siyasetçiler eskiye dönük yapılan hataları tekrarlamasınlar ve daha şeffaf olsunlar.”

 

Nevzat Taşlıoğlu:

“Ekonomi düzelmeli, işsizlik çözülmeli”

“Her şeyden önce gelecek olan hükümet ekonomi politikasını acilen düzenleyip gerekli ekonomik tedbirleri almalı. İşsizliğe bir an önce çözüm bulmalı. Gençlerin önü açılmalı ve iş hayatına dahil edilmeli.”

 

Fatoş Sürel:

“Hiç beklentim kalmadı”

“Benim hiç beklentim kalmadı diyebilirim. Çünkü ülkemizde siyasetçiler öyle bir hal aldı ki verdikleri hiçbir sözü tutmuyorlar. Boş vaatlarla insanların karşısına çıkıyorlar ve seçildikten sonra verdikleri sözü tutmuyorlar. Benim yeni gelecek olanlardan da umudum yok.”

 

Ali Sürel:

“Hiçbir siyasetçiye güvenmiyorum”

“Ben artık hiçbir siyasetçiye güvenmiyorum. Yeni seçilecek olanlara da güvenim yok. Gelen aynı giden aynı. Bir şey değişeceğini zannetmiyorum. Siyasetçiler kendi çevresini kollama telaşı içerisinde halkı unutuyor.”

 

Refet Ulusoğlu:

“Beklentimiz kalmadı”

“Geçmiş hükümete 30 sene oy verdim, sandığa gitmeye niyetim yok. Geçmiş yıllarda seçilip başa gelen milletvekillerinden bir hayır görmedim, seçilecek olanlardan da farklı bir şey beklemiyorum. Bana bu kadar yıl hiçbir faydaları olmadı ne bekleyebilirim, artık herkes kendi menfaatine göre oynuyor”.

 

Serhat Serdar:

“Umarım halk iyi bir seçim yapar”

“Ben kendi adıma söyleyeceğim gelen de giden partilerde aynı. Çark dönüyor ama icraat olmuyor artık bunaldık bizim sandığa gitme düşüncemiz yok. Kendi işimle meşgulum bugüne kadar hiçbir siyasi gelip de hayrıma bir iş yapmadı bu yetmezmiş

gibi ülkeye de bir iylik yapılmadı. Halkımız umarım 28 Temmuz günü iyi bir seçim yapar ama ne yazık ki ülkemizde seçim havası bile yok”.

 

Cevdet Tombul:

Kim gelirse gelsin bir anlamı yok”

“Kendi irademizle kendi kendimizi yönetemiyoruz ben ne bekleyim ki başta olanlardan? Seçimden sonra seçilecek olan milletvekillerinden hiçbir beklentim yok bu yüzden kim gelirse gelsin bizim için bir anlam ifade etmiyor. Halkımız tercih yapacaksa daha önce hiç denenmemiş olanlar denensin”.

 

Hikmet Aygün:

“Ekonomi düzelsin”

“Yeni yüzler istiyoruz ekonomi düzelsin bunu yapabilecek olan insanlar gelsin. Küçük esnaf hatırlansın, çarşıya destek olsunlar. Büyük otellere yansıyan turistleri küçük esnafa yöneltsinler, küçük esnafta turisti karşılasın. Vatandaş olarak beklentimiz bizi de düşünsünler.”

 

İsmail Keser:

“Ayrımcılığı kaldırsınlar”

“25 yıldır bu ülkedeyim, bir vatandaş olarak seçimlerden sonra gelecek olanlardan beklentimiz büyük. Ulaşım sorunlarında büyük ayrımcılık var, ekonomi çok kötü. Geçici olarak başa gelen şuan ki hükümet çok acemi davranıyor, sanki geçmiş hükümetten intikam alıyormuş gibi hareket ediyor. Bilinçsizce kararlar alıp yanlış bir yol çizmekte. Gelecek olan hükümet tüketici değil üretici olsun”.

 

Rifat Sarıbal:

“Ülkemizi canlandırmaya baksınlar”

“Ülke adına en büyük isteğimiz ekonomi düzenlensin, turizm kenti olan Girne tükeniyor. İnsanların alım gücü düştü, ne yazık ki işletmeciler hakkını alamıyor. Seçilecek olanlardan vatandaş olarak beklentimiz, kaçak işçi sorununa el atsınlar ülkemizi canlandırmak için uğraşsınlar.”

 

Fatma Korkmaz:

“Güzel şeyler düşünemiyorum”

“Seçimden sonra seçilecek olanlardan ne yazık ki hiçbir beklentim yok. Onlar ancak kendi kendilerine bakıyor, işlerine gelince oy isteyip kapımızı çalarlar. Girne’yi toparlasınlar, turistik bir şehir kıymet bilen yok. Başa gelenler kendi dertlerine düşüyor seçilene kadar her şeyi yaparlar ama başa gelince yapılacak olan her şey unutuluyor. Bir genç olarak ülkem için güzel bir düşüncem yok ne yazık.”

 

Aynur Sılan:

“Vatandaşlıklar hak edene verilsin”

“Vatandaşlıklar hak edenlere verilsin. CTP’nin başa gelmesini çok istiyorum geçici olarak gelen Siber hükümeti çok başarılı işler yapıyor”.

 

Hacı Avize:

“Hayırlı işler yapsınlar”

“Gelecek olan hükümet için temennide bulunabilirim, çünkü geçmişler de aynıydı. Seçilecek olan milletvekilleri ülkemiz için hayırlı işler yapsın”.

 

Perihan Mert:  

“Halka değer verilmeli’’

Başa gelecek Millet Vekilleri meçlisi tam kadro çalışmalıdır, şeffaf olmalı, herkese eşit hak ve eşit muamele tanınması ve tüm halkı içtenlikle kucaklamalıdır. Memleketin değerlerine saygılı olmalı, halka değer vermelidir. Her konuda olmasa da bazı konularda halkında görüş ve düşüncelerini alınmalıdır. Son dönemlerde çok berbat olan devlet okulları bir düzene sokulmalı ve bu konuyla ilgili çalışılmalıdır.  İş sahaları açılmalı ve iş sahaları konusunda bir şeyler yapılmalıdır. Değerlerimize sahip çıkmalarını istiyoruz.

 

Zeki Dağlarca:         

“Meclis eksiksiz ve düzenli çalışsın’’

“Haftada 2 gün meclise gidip meclisi çalıştırmalılar. Meclis çalışsa zaten düzen işleyecek. Millet Vekilleri gençleştirilsin ve adaletli çalışsınlar. Bu memlekette en büyük sıkıntı kamudaki yolsuzluktur, devlet memurları düzenli çalışmıyorlar, bu konuda bir şeyler yapılsın ve kamu düzene girsin. Artık devlette genç insanlar çalışsın, personel alınacaksa nenesinin, dedesinin rozetine bakılıp da iş alımı olmasın, gençlerin kafalarına ve sınava göre iş alımları yapılsın.”

 

Abbas Evren:

“Partizanlık yapmasınlar”

“Yeni hükümet dürüst ve şeffaf olsun ve partizanlık yapmasınlar. Meclis’e daha saygılı olsunlar, birbirlerini kırıcı konuşmalardan kaçınsınlar. Devlet memurlarını işlerini yapıyorlar mı diye denetlesinler ve memurlar iş yapıyor gibi görünüp imza atıp da kaçmasınlar.”

 

Yakup Sarıyer:
“Yolsuzluklar cezalandırılsın’’

“Yolsuzluklar araştırılsın, haksız kazanç sağlayan kim olursa olsun ister Milletvekilli ister Savcı, İster yargıç yargı önüne çıkarılsın ve gerekli ceza verilsin. Ve bunu yaparken parti de ayırt edilmesin..”

 

Mehmetali Aybal:

“Meclis gençleştirilsin’’

Seçilecek olan Millet Vekillerinden isteğimiz dürüst olmaları, bunun yanında da genç neslin başa geçmesi ve genç Milletvekilleri görmek istiyoruz. Türkiye’yle olan ilişkilerin düzenlenmesi ama bunun parelerinde de dik duruştan ödün vermemelerini istiyorum. Türkiye ile ilişkilerimiz sağlıklı olacak ama bizi yönetmesine izin de vermeyeceksin. Şahıs Millet Vekili bile olsa yetkisini kötüye kullandıysa teşhis edilip cezalandıracaksın ki gelecek olanlara örnek olsun.

 

Zaime Akcan:

“Gençlere iş imkanı sağlansın’’

“Her şeyden önce gençleri burada tutabilecek imkânlar sağlansın. Buda ancak sosyal konut yapılmasıyla ve iş imkânı yaratmakla sağlanabilir. Başa gelecek olan yeni hükümetten başlıca beklentimiz budur. Gençliğin olduğu yerde hayat vardır. Boş ve kapalı evler Güzelyurt’u terk edilmiş gibi gösterir ve beni çok üzer. Halk Güzelyurt’tan işsizlik nedeniyle göç ediyor.”

 

Tülay Özyiğit:

“Güzelyurt hastanesi geliştirilsin’’

Güzelyurt hastanesinin acilen geliştirilmesi ve büyütülmesi lazım. Halk hasta olduğu zaman her seferinde Lefkoşa’ya gitmekten sıkıldı. Güzelyurt’daki gençlere iş imkânı sağlasınlar, iş sahaları üretsinler. Gençliğin göç etmemesi için önlemler alsınlar ve bu kötü gidişe dur desinler.

 

Cemil Merihkan:

“İcraat yapılsın’’

“İcraat icraat! Sadece icraat yapsınlar ve sadece Güzelyurt için yapsınlar. Mağusa, Girne ve Lefkoşa icraata zaten doydu. Başta konut ve iş sahası konularına değinilsin ve çözümler bulunsun.”

 

Aytan İmamzade:

“Kalıcı bir sistem oluşturulsun”

“Halkın özlediği hükümet şekli şimdiki hükümet şeklidir. Hesap soran ve şeffaf olan mı Millet Vekilleri istiyoruz.  Devlet ahbap çavuş ilişkisi ile yönetilmesin. Devlet daireleri düzene girsin. Devlete alınacak insanlar sınavdaki başarıya göre alınsın. Hükümet halkın ve devletin çıkarına çalışacak bir sistemle oluşturulsun. Başa her gelen kendi kafasına göre sistem oluşturmasın, bir sistem kurulsun ve bu hep bu şekilde gitsin. Başla her gelen parti kendi partilisini müsteşarlığa ya da müdürlüğe atamasın. Ve bankalara yeni uygulamalar getirilsin çünkü halkın %70’i bankalara işler durumda, herkes bankalara olan borçları altında kıvranır.”

 

Salih Süleymanlar:

“Halkı kandırmasınlar’’

“Seçimi kazanıp Milet Vekili olacak kişiler en başta dürüst olmalı. Halkı kandırmamalılar ve aldıkları kararlar arkasında durmalılar. Partilerin seçim propagandaları sırasında verdikleri sözlerin, seçildikten sonrada unutulmaması gerekir. İnsan başına düşen gelir de artırılmalıdır.”

 

Ayhan Kırsal:

“Adama iş değil, işe adam aramalılar’’

“28 Temmuz’da seçilecek olan Millet Vekilleri adil ve eşit olmalı. Bu devlette hukukun eşit olmasını sağlamalılar. Kendi parti yandaşlarını desteklememeli ve herkese eşit muamele yapmalılar. Adama iş değil, işe adam aramalılar. Devletin saygınlığını halka hissettirmeliler.”

 

Güvenç Özyiğit:

“Arsa vereceklerine konut yapsınşar”

“İlk olarak seçilenler bizi Güzelyurt’un verilip verilmeyeceği hakkında bilgilendirsinler. Eğer Güzelyurt verilmeyecekse yatırım yapsınlar ve bir köy haline dönüşen bu ilçeyi kalkındırsınlar. KKTC vatandaşı olmayanlardan mesleklerimizi geri alıp vatandaşlarımıza versinler. Gençlere iş sahası yaratsınlar ve gençlere arsa verileceğine sosyal konutlar yapsınlar.”

 

İzzet Esenyel:

“İşsizlik, göç, ekonomi çözülsün”

Gelecek olan hükümetten hiçbir şey beklemiyorum. Bugüne kadar başa gelen partiler ya da bireyler ne yaptı. Güzelyurt’tan çıkan CTP ya da UBP Milletvekilleri hiçbiri Meclis’te elini kaldırıp da dönüp bir Güzelyurt’a da bakalım, bu ilçe neden köyleşti demedi. En büyük sorunlarımız ise işsizlik, göç, ekonomik bunalım. Bunlara çözümler bulsunlar. Güzelyurt’a yatırım yapmadıkları takdirde hiçbir şey düzelmez. Lefkoşa, Girne, Magusa hatta İskeleye bile dönüp baktığımızda 1974’den belli tek ayni kalan yer Güzelyurt’tur.”

 

Nurcan Deniz:

“Başa gelenler cebini dolduruyor’’

“Başa gelecek olan Millet Vekillerinden hiçbir beklentim yoktur çünkü Güzelyurt’a bugüne kadar hiçbir faydaları ya da yatırımları olmamıştır. Her gelen kendi cebini dolduruyor ve kendi aralarında koltuk kavgası yapmaktadırlar. Eski bir tarihte bizimde destek verdiğimiz bir aday bugüne kadar 3 parti değiştirdi,  böyle insanlara nasıl güvenip de başa getirelim.”

 

Macit Saygılı:

“Herkese eşit davranılsın’’

“Güzelyurt’ta yatırım yapılsın. Gençlere yönelik yerler ve iş sahaları açılsın. Herkese eşit davranılsın, Devlet dairelerinde ya da, iş alımlarında torpil yapılmasın. İşe alınırken siyasilerin yakınları değil de sınavda başarılı olanlar işe alınsın.”

 

Gizem Karataş:

“İkinci sınıf muamele yapılmasın”

“Asgari ücret yükseltilsin. Maaşlar artırılsın. Başa gelecek siyasiler daha şeffaf olsun. Yerli halka öncelikli davranılsın, kendi vatandaşlarını alt sınıftan çıkarıp üst sınıfa yükselsinler ve onlara ikinci sınıf insan muamelesi yapmasınlar.”

 

Cengiz Mükellef:

“Başkanlık gelsin, torpil kalksın”

“40 senedir Güzelyurt bölgesine hiçbir şey yapılmadı. Bugüne kadar yalanlar söyleyip halk ve esnaf kandırıldı. Bu memleket Başkanlık sistemiyle yönetilmeli ve böylelikle bu sistemde torpil kalkacaktır.  KKTC’ye 5 bakan yeterlidir. Başkanlık sistemiyle yöneltiyor olsaydık torpil kalkar ülke refah ederi.”

 

Erkan Kaya:

“Güzelyurt’a turist getirsinler’’

“Bölgemize turist getirip, Güzelyurt’u canlandırsınlar. Devlet Bölgeye katkı yapsın, hastane ve yol yapılsın. Devlet olduklarını göstersinler. En önemli madde ise Güzelyurt’un verilecek söylemlerinden vazgeçsinler. Bu söylemlerle Güzelyurt halkına çok fazla zarar veriyorlar ve bu sebepten dolayı insanlar göç etmektedirler. Bide vergi olaylarına bir çözüm bulsunlar bıraksınlar da esnaf kalkınsın.”

 

Engin Porto:

“Vekiller seçilince ortadan kaybolmasın”

“Milletvekilleri sadece seçim zamanı bizi görüp de, seçildikleri zaman ortadan kaybolmasınlar. Futbolcular gibi her gün transfer yapmasınlar, hangi renklere gönül verdiyseler o yolda yürüsünler, her gün bir parti değiştirmesinler. Başa gelip bütün gün oturmasınlar iş yapsınlar, hastaneye gidince yerli halka üçüncü sınıf muamelede bulunmasınlar.”

 

Turgut Öcal:

“Bir beklentim yok’’

“Şahsen yeni kurulacak hükümetten bir beklentim yok. Seçimlerde de oy kullanmayı düşünmüyorum. Bu ülkede sistemsizlik var ve hukuk adaletten yoksundur. Düzeltilmesi gereken öncelikli konularda bunlardır.”

 

Hatice Erçıkan:

“Koltuğu değil halkı düşünsünler”

Oturduğu koltuğu düşünen değil halkı düşünen Millet Vekilleri istiyoruz. Başa gelenler yolsuzluk yapmasın, gerekenler gerektiği zaman yapılsın. Particilik yapılmasın, doğrucu ve dürüst bir sistem kurulsun.

 

Gönül Adataş:

“Yerli halka sahip çıksınlar”

Başa gelecek hükümetten herkese adil ve eşit davranmasını istiyoruz. Kıbrıs Türk Halkının varlığını koruyacak ve yerli halkın yok olmasını önleyecek tedbirler almalarını, KKTC de yerli halkın azınlık olarak kalmamasını istiyoruz. Hiçbir gencimizin de babasının veya annesininsoyadından dolayı işsiz kalmamasını bunlara dikkat etmelerini de temenni ediyoruz.

 

Halil Hüssam:

“İcraat ve yatırım yapsınlar”

Güzelyurt’da icraat ve yatırım yapsınlar. Ayrımcılıktan sakınsınlar. Güzelyurt’u kalkındırsınlar. Gençliğe iş sahası açsınlar ve dürüst bir şekilde devleti yönetsinler.

 

Caner Tatlıcıoğlu:

“Türkiye’nin pinokyosu olmasınlar”

“Türkiye’nin pinokyosu olmaktan vazgeçsinler. Gururlu ve çalışkan olsunlar böylelikle başarıda arkasından gelecektir. KKTC’yi bağımsız bir devlet yapmaları birinci yapacakları iş olmalıdır.”

 

Aytaç Alideniz:

“En büyük problem işsizlik’’

“Şahsıma göre çözülmesi gereken en büyük problem işsizlik problemidir. Gençlerin göç etmesini önlemeleri ve Güzelyurt Bölgesine iş sahaları açılması gerekmektedir. İşe alınacak olanları ise torpille değil de sınavla alsınlar.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ