15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Toplu tecavüze beraat!
23 Nisan 2011 Cumartesi 14:18

Toplu tecavüze beraat!

'İntikam tecavüzü' mağduru genç kadın, hayatından endişe duyuyor…

 Pakistan’da 2002'de "intikam" gerekçesiyle toplu tecavüze uğrayan ve durumu uluslararası kamuoyunda büyük yankı uyandıran Muhtaran Mai adlı kadının, zanlılardan 5'inin serbest bırakılması kararına yaptığı temyiz başvurusunu yargıtay reddetti. Genç kadın şimdi hayatından endişe duyuyor…

 
Ülkenin en yüksek yargı organı, Pakistan'daki uygulamaya göre 10 yıl sonra serbest kalacak tecavüzün baş sanığına verilen müebbet hapis cezasını ise onadı.


Bugün 40 yaşında olan Muhtaran Mai, o zaman 12 yaşında olan erkek kardeşinin rakip aşiretten bir kadınla ilişkisi olduğu gerekçesiyle, bu aşiretin ileri gelenlerinin kararı üzerine toplu tecavüze uğramıştı.


Olaydan sonra bir yerel mahkeme 6 zanlıyı ırza geçmekten ölüm cezasına çarptırmış, ancak Mart 2005'te Lahor yüksek mahkemesi, zanlılardan 5'inin delil yetersizliği gerekçesiyle serbest bırakılmalarına ve Abdül Haluk adlı baş zanlının müebbet hapsine karar vermişti.


Yargıtay bu son karar üzerine tecavüz kurbanı tarafından yapılan temyiz başvurusunu bugün reddetti ve 5 tecavüzcünün serbest bırakılmasını kararlaştırdı.


Baş zanlının ise Lahor yüksek mahkemesinin verdiği cezayı çektikten sonra serbest bırakılmasına karar verildi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ