18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Top, Bakan Ünverdi’de!
29 Nisan 2011 Cuma 11:16

Top, Bakan Ünverdi’de!

Bakan Şerife Ünverdi'den Güzelyurt esnafını umutlandıran açıklama

Rana SARRO –GÜZELYURT

 

Güzelyurt ve çevresinde Ocak 2010’da yaşanan sel felaketinin ardından hükümet, esnafın uğradığı zarar ve mağduriyeti dikkate alarak, Sigorta Prim Borçlarını ertelemişti. Bu ertelemenin ardından, yaklaşık 350 vatandaşa, sigorta borçlarını ödemeleri için 20 Nisan tarihine kadar süre tanınmıştı. Sosyal Sigortalara ödenmesi gereken 5 bin 200 TL’lik meblağı ödemeye gücü yetmeyen Esnafın, Sosyal Sigortalar Dairesi’ne itiraz dilekçesinde bulunduğuı öğrenildi. Ekonomik krizin derinden etkilediği bölge esnafının, Sigorta primlerini ödemeye gücü olmadığının kaydedildiği dilekçelerde, ödeme kolaylığı sağlanması talep edildi.

 

Türkiye’deki Sigorta borçlardan faizlerin silinip ana paranın taksitlendirildiği belirtilen dilekçelerde, KKTC’de de Sigorta Prim borçlarının ya dondurulması ya da taksitlendirilmesi talep edildi.

 

 

Sigorta Dairesi’ne itiraz dilekçeleri yağdı

 

Konuyla ilgili Haberdar gazetesine konuşan Birlik Başkanı Ulus Ese, Esnaf ve Üreticinin borç batağı içinde olduğunu belirterk, Sigorta Prim borçlarının taksitlendirilmesi ve cezadan muaf tutulması için yetkilileri göreve davet etti. Ese, Sigorta primlerini ödemesi gereken ancak ödeyemeyen esnafın mahkemelik olacağı endişesi üzerine, birlik olarak esnafa bilgilendirdiklerini söyledi. Ulus Ese, bunun üzerine Sosyal Sigortalar Dairesi’ne sigorta primlerinin ödenemeyeceğine dair dilekçeler verildiği ve anaparanın taksitlendirilmesi, ceza faizinin de silinmesinin talep edildiğini belirtti.

 

 

Bakan’dan randevu talebi

 

Güzelyurt Esnaf ve Zanaatkârlar Birliği Başkanı Ulus Ese, konuyla ilgili Bakan ile görüşmek istediklerini, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’den randevu talep ettiklerini ve bir yanıt beklediklerini belirtti.

 

 

Ünverdi: Sıcak bakıyoruz

 

Mahkemelik olmaktan endişelenen esnaf, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi’nin konuyla ilgili tavrını merak ediyor. Konuyla ilgili görüşlerine başvurulan Bakan Ünverdi, Ankara’da olduğunu belirterek, ülkeye döndüğünde konuyla ilgileneceğini ve esnafın erteleme talebine sıcak baktığını söyledi. Sosyal Sigortalar Dairesi’ne yapılan dilekçeleri değerlendireceklerini söyleyen Şerife Ünverdi; “6 ay kadar bir süre uzatma ihtimali var. Buna sıcak bakıyoruz ama henüz net bir karar yok” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ