14 Aralık 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
TL amblemi tam not aldı
05 Mart 2012 Pazartesi 12:14

TL amblemi tam not aldı

Haberdar Gazetesi, Türk Lirası’nın yeni amblemini vatandaşa sordu

Elif ŞEN

Henüz kamuoyu huzuruna çıkalı çok uzun zaman geçmemesine rağmen, Türk Lirası’nın yeni amblemi özellikle Türkiye’de büyük tartışmaları da beraberinde getirdi. Özellikle muhalefet kanadının sert bir dille eleştirdiği Türk Lirası ambblemi, Euro’ya benzetilerek polemiklerin doğmasına neden oldu. Prestij ve Dünya ekonomisinde ilerleme kaydedilmesi açısından bir ambleme ihtiyaç olduğunu düşünenlerin yanı sıra, Recep Tayyip Erdoğan’ın isminin baş harflerinden yola çıkarak tasarlandığını dile getirenler de oldu.


Haberdar Gazetesi, Türk Lirası’nın yeni amblemini vatandaşa sordu. Eleştirilerin tersine vatandaş yeni amblemi beğendi. Dünya ekonomisinde prestij ve değer kazanımı olarak nitelendirilen yeni Türk Lirası amblemi ülkemizden tam not almayı başardı.

 

VATANDAŞ NE DEDİ?

Nuray Özdemir:

“Eleştirilerle yaşamaya alıştık”

Türk Lirası’nın yeni amblemini oldukça başarılı buldum. Doğru bir seçim yapıldı. Her şeyi eleştirerek yaşamaya alıştık. Doğru bir adım atıldığını düşünüyorum. Daha iyi şeyler yapılsaydı da onları beğenseydik.

 

Onur Özdemir:

“Türkiye Cumhuriyeti kişilik kazandı”

Türk Lirası için hazırlanan yeni amblemi ben çok beğendim. Sunuşu da çok başarılıydı. Türkiye  Cumhuriyeti Başbakanı çıktı ve açıklamada bulundu. Dünyadaki örneklere de baktığımız zaman değeri olan bütün paraların bir amblemi var. Türk Lirası ve Türkiye Cumhuriyeti’nin de kişilik kazandığını düşünüyorum.

 

Fatih Altay:

“Türk Lirasına yakışır bir amblem”

Türkiye’nin prestiji açısından önemli bir adım atıldı. Çapa, güvenilir liman, istikrarı belli ediyor. Önerilen diğer amblemleri de gördüm. Türkiye’ye yakışır, Türk Lirası’na yakışır bir amblem seçildi. Bana göre çok önemli ve doğru bir adımdı. Bu amblemle Türkiye’nin itibarı biraz daha yükselecek.

 

Salih Yaşar Soydan

“Türk Lirası değer kazandı”

Türk Lirası’nın yeni amblemini ben çok beğendim. Dolar’ın, Euro’nun, Sterlin’in amblemi var. Türk Lirası’nın neden olmasın? Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya ekonomisinde değer kazandığını düşünüyorum.

 

Behiç Yalçınay

“Tebrik edilmeli…”

Yeni Türk Lirası amblemini beğendim. Zaman ilerledikçe her şey yenilenmeye mahkumdur. Bu zorunluluktur. Türk Lirası’na daha önemli bir anlam kazandırılsın diye bu atılımın yapıldığını düşünüyorum. Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomide önemli katkıları var. Amblem bazıları tarafından Euro’ya veya Dolar’a benzetildi. Ama bana göre bir anlamı var. Recep Tayyip Erdoğan, Türk Lirası’na anlam kazandırdı. O’nu tebrik etmemiz gerektiğini düşünüyorum.

 

Özgün Küçük

“Eleştiriler yersiz”

Paramızın yeni amblemini çok beğendim. Bir takım eleştiriler yapıldı ancak bunlar bana göre yersizdi. Dünyaya baktığımız zaman Euro, Sterlin ve Dolar’ın bir amblemi var. Bizim de paramızın ambleminin olması anlamlıydı. Paramıza önemli bir değer kazandırıldı.

 

Hüseyin Ünsal

“Önemli bir atılım oldu”

Türk Lirası’nın amblemini beğendim. Paramızın değeri için gerekli bir atılım oldu. Benim bakış açımdan olumsuz her hangi bir durum söz konusu değil.  Olması gereken yapıldı. Tüm dünyada değeri olan paralarda olduğu gibi bizim de paramızın bir amblemi olmalıydı.

 

Sedef Yılmaz:

“Türk Lirası’nı andırmıyor”

Yeni Türk Lirası’nın amblemini ben beğenmedim. Türk Lirası’yla her hangi bir alakası yok. Hatta bana göre Türk Lirası’nı andırmıyor. Bir amblem gerekliyse bile bizim paramızı ifade edecek bir tasarım yapılmalıydı. Ben bu amblemi hiçbir şeye benzetemedim.

 

Nuray Bike:

“Türk Lirası’na yakışır bir adım”

Ben yeni amblemimizi beğendim. Türk Lirası’na yakışır bir tercih yapıldı. Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışan bir amblem tercih edildi. Türk Lirası’na dünyada değer kazandırmak adına önemli bir adım atıldığını düşünüyorum.

 

Sadık Kaşıkçı:

“Başka planlar olabilir mi?”

Dünyadaki örnekleri incelediğiniz zaman amblemi olan paralar, büyük değeri olana paralardır. Türkiye’de dünya ekonomisi üzerinde büyük oynuyor. İngiltere’nin bir çok sömürgesi var ve geçerli olan değiştirmediği para birimi Sterlin. Bunun yanı sıra Euro, Avrupa Birliği bünyesinde kullanılıyor. Dolar’a baksanız, tüm dünyaya hakim bir para. Bütün bunlardan yola çıkarak, Türk Lirası’na değer kazandırmak bir yana, başka planlar da olabilir mi diye düşünüyorum. Örneğin Türkiye de, Türki Cumhuriyetleri’yle birleşerek ortak para birimine geçme planı içerisinde olabilir mi? Türkiye, devler liginde oynamaya hazırlanıyor. Şekil olarak amblemi beğendim ama ilk bakışta Euro’ya benzediğini düşünüyorum.

 

Dünyada güçlü ekonomileriyle yer alan para birimleri Euro, Dolar ve Sterlin ne anlama geliyor?

Euro…

Euro’nun sembolünün (€) Avrupa Topluluğu baş grafikçisi Arthur Eisenmenger’in tasarımıdır. Avrupa kelimesinin ilk harfini ve istikrarı simgeleyen iki paralel çizgiden oluştuğu bildirilen makaleye şöyle devam edildi: “Avrupa uygarlığının beşiğine gönderme yapılarak Yunan epsilon sembolünden esinlenmiştir. Sembol, Europe kelimesinin ilk harfine avronun istikrarını simgeleyen iki paralel çizginin çekilmesi ile meydana gelmiştir.”

 

ABD Doları…

ABD Doları’nın simgesi ($) Amerikan iç savaşı sırasında simgeleşti. Simgeyi 1778’de bulan Oliver Pollock isimli bir İrlanda kökenli Amerikalı. Oliver Pollock İngilizce’de ‘devlet’ anlamına gelen ‘State’in baş harfinin içine, paranın simgesinin İrlandalılardan geldiğini göstermek için içine ‘I’ harfi yerleştirdi. Böylelikle bugünkü $ işareti doğdu.

 

İngiliz Sterlini…

Pound ve Lira sembolü; sembolü L harfinden ve Latin librasından (Pound) türemiştir.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ