15 Ekim 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Teşvikler devam edecek
20 Nisan 2011 Çarşamba 14:37

Teşvikler devam edecek

“İhracata büyük önem veriyoruz” diyen Bakan Sunat Atun ekledi:

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, hükümetin ihracata çok büyük önem verdiğini ve bu yönde teşviklere devam edeceğini belirterek, bu yılın ilk üç ayında yapılan ihracatın 2009 yılının toplamını aşarak 57 milyon TL’ye ulaştığını kaydetti.


İhracat teşviki için bugün Bakanlar Kurulu’nda yeni kararlar geçireceklerini de ifade eden Atun, süt ürünlerinin tarımsal sanayi olduğunu, “milli ürün” olarak nitelediği süt ürünlerinin yurt dışında pazarlanmasının hem ülkenin tanıtımı hem de ekonominin gelişmesine büyük olanak sağladığını vurguladı.
 

 

“Tescil yasasının çalıştırılmalı”

 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, dün Candan Avunduk başkanlığındaki Süt Ürünleri İmalatçıları Birliği Yönetim Kurulu’nu kabul etti.


Avunduk ziyarette, sektörün sıkıntılarını görüşeceklerini belirterek, hellim ile ilgili coğrafi tescil yasasının çalıştırılmasını istedi.

 Avunduk: Tanıtım açısından önemli

 

Avunduk, birlik olarak Sanayi Odası çatısı altında bakanlığın katkılarıyla yaptırılan ve KKTC’ye yakışır bir stant ile Dubai’de fuara katıldıklarını ifade ederek, bakanlığa teşekkür etti.


Ekonomi Bakanı Sunat Atun da, hellimin tescil sürecinden bahsederek, ülkede üretilen süt ürünlerinin milli ürünler olduğunu ve yurt dışına ihracının hem tanıtım, hem ekonomiye girdi bakımından önemli olduğunu kaydetti.“İhracata büyük önem veriyoruz”

 

Atun, tarımsal sanayi olarak gördüğü süt ürünleri sektörünün hem gelişmesi hem de yurt dışına pazarlanması için ihracata büyük önem verdiklerini, ayrıca mevcut destekleri artırdıklarını belirterek, 2011 yılının ilk üç aylık ihracat oranlarının 2009 yılının toplamını aşarak 57 milyon TL’ye ulaştığını söyledi.“Oranın yüzde 10’nu süt”

 

Bu oranın yüzde 10’unu süt ürünlerinin oluşturduğunu ifade eden Atun, bu gidişle ihracattaki 150 milyon dolar hedefinin yakalanabileceğini kaydetti.


Atun, 2012-13 yıllarında hedefin 200 milyon dolara yükseltilebileceğini, çünkü ülkede sanayi ve üretim sektörünün bu vizyona sahip olduğunu vurgulayarak, hükümetin de ihracata yönelik teşviklerinin devam edeceğini dile getirdi.


Bakanlar Kurulu’nun bugün yapılacak toplantısında yeni kararlar alacaklarını, dış piyasaya açılmak için teşvik edeceklerini anlatan Atun, ülkede imalat ve üretim yatırımlarını da artıracaklarını ekledi.

 

 

Çıralı’yı da ziyaret etti

 

Öte yandan SÜİB Başkanı Candan Avunduk ve yönetim kurulu üyeleri Bakan Atun’u ziyaret etmenin yanı sıra dün Kıbrıs Türk Sanayi Odası (KTSO) Başkanı Ali Çıralı’yıla da temasta bulunarak, son günlerde gündemde olan fonlarla ilgili yaşanan gelişmeleri aktardı ve destek istedi.

 

“Fon uygulama yerinde bir karar”


Sanayi Odası’ndan yapılan açıklamaya göre, ziyarette konuşan Avunduk, “Bu kadar insan ve üretim 3-4 peynir ithalatçısı için mi gözden çıkarılacak? Fon uygulama kararı oldukça yerinde bir karardır” dedi.

 

 

“Piyasa normalleşene kadar fon devam etsin”


Sonsuza kadar fon talepleri olmadığını da kaydeden Avunduk, sektör rekabet edebilecek düzeye getirilene ve girdi maliyetleri makul seviyeye çekilene kadar fon uygulamasını destekleyeceklerini belirtti.Çıralı: Destekliyoruz


Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı da, iç pazarda ucuzluğu sağlayan ve tüketicinin çıkarlarını koruyanın yerli üretim olduğunu vurgulayarak, “Çiğ süt üretimi yapan hayvancılardan, süt ürünleri ve buna bağlı irili ufaklı sektörlerden geçinen 12 bin civarında insanımız var. Bunların göz ardı edilmesi ve 3-4 ithalatçının çıkarının düşünülmesi yanlış olur. Hükümetin bu kararını yerinde buluyor ve destekliyoruz” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ