20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tespit bekliyorlar
18 Nisan 2011 Pazartesi 11:56

Tespit bekliyorlar

Komitenin kazılarda bulduğu 400 kalıntı kimlik tespiti bekliyor

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesinin, Güney Kıbrıs’ta ve KKTC’deki kazılarda bulduğu kalıntılardan yaklaşık 400’ünün kimlik tespiti beklediği belirtildi.


Kıbrıs’ın güneyinde yayınlanan Haravgi gazetesi, “Kayıp Şahıslar Komitesinden Yedi İşgal Bölgesinde Kazı.... Nikos Theodosiu: Birçok Soru Yanıtsız Bekliyor... Aristofandis Georgiu: Kayıplar Konusu Her Zaman Önceliklerim Arasında” başlıklarıyla aktardığı haberde, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin çalışmalarına değindi. Komitenin şu ana kadar 179 Kıbrıslı Rum ve 58 Kıbrıslı Türk kaybın, ayrıca 41 Kıbrıslı Rum ölünün kimlik tespitini yaptığını kaydeden gazete; Kıbrıslı Türk ya da Rumlara ait yaklaşık 400 kemik kalıntısının ise kimlik tespiti için Antropoloji Laboratuarı’nda beklediğini belirtti. Haberde, Komite’de kayıtlı 1493 kayıp Rum’dan 1290’ınının akıbetinin hala bilinmediği de ifade edildi.
 

“Birçok soru yanıtsız bekliyor”


Habere göre Rum Kayıp Yakınları Örgütü Başkanı Nikos Thoedosiu, kayıpların kimlik tespitlerinin yapılmasına ilişkin sürecin ritmiyle ilgili endişesini dile getirdi. Teodosiu, şu anda Kayıp Şahıslar Komitesi tarafından pek çok girişimin yapıldığı bir sürecin içerisinde bulunulduğunu ve gelişmelerin beklendiğini de söyledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ