16 Kasım 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Ter kokusu cömert yapıyor
06 Haziran 2013 Perşembe 11:03

Ter kokusu cömert yapıyor

Yapılan bir araştırmaya göre;

Finlandiya Turku Üniversitesi’nden bilim adamları tarafından yapılan araştırma, ter kokusunu alan erkeklerin yardımlaşmaya ve cömertliğe daha yatkın hale geldiğini gösterdi.

"Plos One" dergisinde yayımlanan araştırmada, erkek terinde bulunan androstadienon adlı kimyasalın karşı cinsle bağlantısı dışında, erkekler arasındaki sonuçlarına odaklanıldı. Markus Rantala ve ekibinin araştırmasına ortalama 26 yaşındaki 40 gönüllü katıldı.

 

KİMYASALI KOKLAYAN DAHA CÖMERT ÇIKTI

Araştırmada bir katılımcının diğer katılımcıya 10 avro vermesi, başka bir katılımcıdan ise daha azını alması istendi. İlk turdan sonra, katılımcıların yarısına androstadienon bulunan, diğer yarısına ise bu kimyasalı içermeyen tüpler koklatıldı. Kimyasalı koklayanların diğer katılımcıya daha fazla para vermeyi teklif ettiği ve daha az para almaya razı olduğu görüldü.

Söz konusu araştırmanın androstadienonun erkekler üzerindeki doğrudan etkisini gösteren ilk çalışma olduğunu belirten bilim adamları, bu durumun, saldırganlıktan ziyade, aynı cinsiyetten olanlar arasındaki işbirliğinin hayatta kalma ihtimalini daha fazla artırmasından kaynaklanıyor olabileceğine dikkati çekti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ