17 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tepkimiz sert olur, çatışma çıkar!
04 Mayıs 2011 Çarşamba 10:10

'Tepkimiz sert olur, çatışma çıkar!'

‘CTP olarak asla ve kat’a izin vermeyeceğiz’ diyen Sonay Adem, Haberdar’a şu açıklamayı yaptı:

Yurdagül BEYOĞLU

 

Cumhuriyet Meclisi İdari ve Sosyal İşler Komitesi üyesi CTP Milletvekili Sonay Adem “Kıbrıs Türk Esnaf ve Zanaatkarlar Birlikleri Federasyonu Yasa Tasarısı”nı Haberdar’a değerlendirdi. Adem, tasarının tamamen ortadan kaldırılması gerektiğinbelirtti. Adem, Oda’nın zaten yasayla kurulduğunu kaydederek, yeni tasarıyla yasal olmayan bir odanın yasallaştırılmak istendiğini savundu.

 

 

“Anayasaya aykırı”

 

Hükümetin gündeme getirdiği yasa tasarısının anayasaya aykırı olduğunu savunan Adem, sermayenin el değiştirmesine yönelik olarak hazırlanan bir planın hayata geçirilmek istendiğini ifade etti. CTP milletvekili Sonay Adem, hükümetin kaçak işçiliğin yanı sıra oluşan kaçak işyerlerinin yasallaştırılması için çalıştığını ileri sürdü. Adem, tasarıyı “ekonomik pakete koşut olarak sermayenin el değiştirmesine yönelik ciddi bir operasyon” olarak nitelendirdi.

 

 

“Asla ve kat’a”

 

“Buna asla ve kat’a izin vermiyeceğiz “diyen Adem sözlerini şöyle sürdürdü: Eğer başarırlarsa bilmeliler ki, bir gün sıra kendilerine gelecek. Müteahhitler Birliği yasasında ülkede müteahhitlik yapabilmek için KKTC vatandaşı olmak gerekiyor. Yakında bununla ilgili bir operasyon daha başlayabilir.”Adem, UBP’nin iktidara geldiği 18 Nisandan bu yana 4 bin 500 küçük ve orta boy işletmeyi kapattığını ancak bunun yerine şu veya bu şekilde kaçak işyeri ikame ettirdiğini belirtti.

 

 

“Bu mevzi kaybıdır”

 

“Partimiz sivil toplumla birlikte, çok aktif bir şekilde bu operasyona karşı şiddetli bir çıkış gerçekleştirecektir. Biliyoruz ki, ülkemizin izolasyonlar altında yaşamasının yarattığı sonuçlar nedeniyle daha çok, küçük ve orta ölçek üzerinden sürdürülebilen bir yapı vardır” diyen Adem, bu yapının çökmesine izin verilmesinin, mevzi kaybı olacağını dile getirdi.

 

 

“Sanki memlekette oda yokmuş gibi”

 

Kemal Altuncuoğlu’nun başkanlığını yaptığı Esnaf ve Sanaatkârlar Merkez Birliği’ne de eleştiriler yönelten Adem şunları söyledi: “Esnaf derneği kurulmuştur. Bu esnaf odası seçimi kaybettikten sonra Cemil Çiçek’i ziyarete gitti. Onunla görüştükten sonra yasa tasarısıyla ilgili çalışmalar hareketlendi. Sanki bu memlekette oda yokmuş gibi Cemil Çiçek ziyaretinin şaşalı bir şekilde basına yansıtılması bu işlerin örgütlenmesiyle ve yasal kılıf geçirilmesiyle ilgili olarak düşünülmesi gerekir.”

 

 

“Tepkimiz sert olur”

 

Sonay Adem, örgütlerin seslerinin meclise yansıtılmasına olanak sağlayacaklarını, yasallaştırmaya dönük bir adıma atıldığı taktirde de tepkilerinin sert olacağını kaydetti. “Hem meclis genel kurulunda, hem de komite aşamasında inanılmaz bir çatışma çıkar” diyen Adem, UBP’nin bunu göze alabileceğine inanmak istemediğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ