18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tepkiler dinmiyor
17 Nisan 2011 Pazar 11:07

Tepkiler dinmiyor

Rum siyasilerin, Downer'in açıklamasına tepkileri sürüyor

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer’ın nüfus sayımına ilişkin açıklamalarına Rum siyasilerden tepkiler gelmeye devam ediyor.

 

Haravgi gazetesinin haberine göre; DİKO Başkanı Marios Karoyan dün yaptığı açıklamada; “Downer’ın konuları zararlı olacak bir şekilde idare ettiğini” ileri sürdü.

 

Downer’ın geçmişteki tutumundan örnekler veren ve Rum hükümeti tarafından hemen yalanlanan “ayrı referandumlar gerçekleştirilmesi yönünde tarafların anlaşmaya vardıkları” şeklindeki açıklamasına değinen Karoyan, “Downer’ın BM Genel Sekreteri’nin temsilcisi olarak, ilkelerin koruyucusu olması gerektiğini ancak Downer’ın bunun için gerekli erdeme ne yazık sahip olmadığını” öne sürdü.

 

KS EDEK Başkanı Yannakis Omiru da, Downer’a ilişkin eleştirilerini dün de sürdürdü ve Downer’ın “işgal bölgelerindeki yasadışı oluşumla yasal Kıbrıs Cumhuriyeti’nin eşitlenmesi izlenimini verdiğini” iddia etti.

 

Omiru açıklamasında, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ı da eleştirdi ve Hristofyas’ın TC kökenli KKTC vatandaşları konusunu işleyecek bir çalışma grubu oluşturulmasında ısrar etmeyerek, konunun “muhaceret” isimli çalışma grubuna dahil olmasına onay vermekle suçladı.

 

EURO.KO’dan yapılan açıklamada da, Hristofyas’ın halkı kandırdığı ifade edilirken, hükümetinin nüfus sayımına ilişkin yalanlamasına “kuşkuyla bakıldığı” belirtildi.

 

EURO.KO ayrıca, Rum Ulusal Konseyi’nin toplanması talebinde de bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ