23 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Tepkiler anlamsız”
10 Aralık 2012 Pazartesi 09:30

“Tepkiler anlamsız”

Ermiş, “gelişmiş bir demokrasi vizyonuna sahip olan KKTC halkının istikrarın sağlanması için gerekli demokratik kararları alacağına inanıyorum”

AK Parti MKYK Üyesi Bülent Gedikli'nin siyasi danışmanı Esen Ermiş, KKTC ile TC arasında imzalanan ekonomik programın KKTC’nin orta ve uzun vadeli refah düzeyini en üst düzeye taşıyacağını vurgularken gelen olumsuz tepkileri anlamakta güçlük çektiğini söyledi.

 

Ermiş, “Hükümetlerin kalkınmayı amaçlaması kadar doğal bir şey olamaz” diyerek, KKTChükümetinin Türkiye’nin bu noktadaki tecrübelerinden yararlanarak ortaklaşa bir protokol hazırladığını vurguladı.

 

“Ekonomide yaşanan olumsuz etkilerin bertaraf edilmesi için, rekabet gücü ile refah düzeyi artmış, istihdam sorunu çözülmüş bir KKTC için alınması gereken bir dizi önleme tepki verilmesini anlamak gerçekten güç” şeklinde konuşan  Ermiş, siyasi istikrarın önemine de dikkat çekti.

 

Esen Ermiş,  “gelişmiş bir demokrasi vizyonuna sahip olan KKTC halkının istikrarın sağlanması için gerekli demokratik kararları alacağına inanıyorum” dedi.

 

Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı macerasını ‘ilâhi adalet’ şeklinde niteleyen Ermiş, iflasın eşiğinde kıvranan Güney Kıbrıs’ın Troyka’nın tedbirlerini kabullenmek zorunda kaldığına da hatırlattı.

 

Vatan MEHMET

AK Parti Çankaya İlçe Başkanlığı Dış İlişkiler Görevini başarıyla sürdürürken, Genel Merkez Ekonomi İşleri Danışmanlığı Görevine getirilen ve yapılan AK Parti 4. Olağan Büyük Kongresi'ndenden sonra partiyi 2013, 2014 ve 2015'te sırasıyla yerel seçimlere, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ve genel seçimlere götürecek olan Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi olan AK Parti Ankara milletvekili, Ekonomi işlerinden sorumlu Genel Başkan yardımcısı Dr. Bülent Gedikli’nin siyasi danışmanı olan Esen Ermiş Haberdar’ın sorularını yanıtladı… Esen Ermiş, TC ile KKTC arasında imzalanan ekonomik programın orta ve uzun vadede ülkenin geleceğini, refah düzeyini en üst noktaya taşıyacağından kuşkusu olmadığını söyledi.

 

 “Daha doğal bir şey olamaz”

“Ekonomide yaşanan olumsuz etkilerin bertaraf edilmesi için, rekabet gücü ile refah düzeyi artmış, istihdam sorunu çözülmüş bir KKTC için alınması gereken bir dizi önleme tepki verilmesini anlamak gerçekten güç” diyen Ermiş, siyasi istikrara dikkat çekerek  “gelişmiş bir demokrasi vizyonuna sahip olan KKTC halkının istikrarın sağlanması için gerekli demokratik kararları alacağına inanıyorum” dedi. “Hükümetlerin kalkınmayı amaçlaması kadar doğal bir şey olamaz” diyen Ermiş,KKTC hükümetinin Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanarak ortaklaşa bir protokol hazırladığını vurguladı.

 

Güney Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı macerasını ‘ilâhi adalet’ şeklinde niteleyen Ermiş, iflasın eşiğinde kıvranan Güney Kıbrıs’ın Troyka’nın tedbirlerini kabullenmek zorunda kaldığına da dikkat çekti.

 

Haberdar: Siyasetle ve AK Parti ile tanışmanız nasıl oldu nasıl gelişti?

“Ak Parti ile tanışmam gönüllü olarak kuruluşu döneminde başlamıştı, resmi görev alışım ise AK Parti Çankaya Dış İlişkiler Başkanı seçilmemle oldu… Dış İlişkiler Başkanlığı’nı yürüttüğüm sırada Ekonomiden sorumlu Genel Başkan yardımcısı olan Sayın Dr. Bülent Gedikli'nin yeni kurmakta olduğu istişâre kurulu üyeliğine seçmesi ile Genel merkeze transfer oldum...

 

Ekonomi İsleri Başkanlığı bünyesindeki "İşbirliği & Güç birliği " projesinde çalıştım ve bu proje kapsamında Körfez ülkelerinde devlet başkanları düzeyindeki görüşmelerde bulundum ve bunun ‘Değerleme&Analiz’ sürecinde yer aldım... Hazırlanan analiz raporunu Sayın Gedikli, Başbakanımıza taktım ettiler…”

 

 “Ak Parti gerçek bir okul”

Haberdar: AK Parti Genel Merkezde Ekonomi İşleri Danışmanlığı yaptınız ve son kongreden sonra siyasi danışmanlığa geçtiniz artık daha da siyasi bir kimliksiniz…

“Ülkenize, insanınıza hizmet ettiğiniz sürece Genel Merkez ya da Meclis olması fark etmiyor her iki görev aldığım konumda da çok kaliteli ve zeki insanlarla bir arada olmanın keyfini yaşadım ve yasamaya da devam ediyorum…

 AK Parti siyasette gerçekten bir okul…”

 

Haberdar: Türkiye’de elde edildiği söylenen başarılı ekonomik kalkınma modelinin asıl sırrı size göre nedir?

“AK parti iktidarı ile elde edilen başarının temelinde ‘insan odaklı’ anlayış var… Temelde, vatandaşın taleplerine kulak veren düzenlemeleri kendi insanının refahını dikkate alarak yapan hümanist zihniyeti yatmakta…

 

Bu başarının bir diğer nedeni siyasi istikrar ve güçlü lideri olmasından kaynaklı... Sayın Başbakan Erdoğan’ın liderlik karizmasının bu ülkede çözülmez denilen nice sorunları ortadan kaldırdığı 10 yıldır yaşayarak şahit oluyoruz…

 

Ekonomide AK Parti ne yapıyor… Elini taşın altına koyan vatandaşına ve girişimcisine, memuruna, işçisine kulak veriyor ve küresel krizler dünyayı alt üst ederken bizler büyümenin oranlarını daha nasıl artırabileceğimizi konuşuyoruz…”

 

Haberdar: TC-KKTC arasında imzalanan Ekonomik ProgramKKTC’nin özel şartlarına uymadığı gerekçesiyle eleştiriliyor…

Küresel ekonomide 2008'den beri yaşanan olumsuzlukların etkilerini engellemek için alınması gereken bir dizi önlemin hayata geçirilmesi ve rekabet gücü ile refah düzeyi artmış, istihdam sorunu çözülmüş bir KKTC için hayata geçen bu protokole tepki verilmesini anlamak gerçekten güç…

 

Türkiye’yi teğet geçen ekonomik krizlerin sonucunda ortaya çıkan bir tecrübe var ve KKTC hükümeti bu tecrübe ile ortaklaşa bir protokol hazırlamak istemiş… Hükümetlerin vatandaşlarının orta ve uzun vadede kalkınmasını amaçlaması kadar doğal bir şey olamaz… Gelişmiş demokrasi vizyonuna sahip olan KKTC halkının siyasi istikrarın sağlanması için gerekli demokratik kararları alacağına inanıyorum… Orta ve uzun vadede ülkenin geleceğini, refah düzeyini en üst noktaya taşıyacağına kuşkumuz yok…”

 

“Güney Kıbrıs’a ilâhi adalet…”

Haberdar: Bilindiği gibi Güney Kıbrıs AB dönem başkanlığı görevini sürdürüyor ancak ekonomik sıkıntıların pençesinde…

“Bilindiği gibi krizden çıkış için gerekli olan yaklaşık 17 milyar Euro için finans kaynakları aradıklarını ancak başarılı olamadıklarını anlatan Hristofyas, Avrupa Birliği destek mekanizmasına başvurmak zorunda kaldıklarını Troyka ile 11 buçuk milyar Euro borç alınması konusunda uzlaştıklarını belirtti… Güney Kıbrıs ekonomisinin büyüklüğü 17,3 Milyar Dolar olduğu düşünüldüğünde ülkenin durumunun ne kadar kötü olduğu ortaya çıkıyor…

 

AB Dönem Başkanlığı, ekonomisini yönetemeyen ve iflasın eşiğinde olduğu söyleyen Güney Kıbrıs yönetimine bir tür ilahi adalet niteliğinde...”

 

“Akıllı para güvenli ortama akar”

Haberdar: AB’de yaşanan ekonomik kriz malum… Daha da derinleşeceği iddia ediliyor. Böyle ise Türkiye bundan nasıl etkilenecek?

“Avrupa Birliği’nde yaşanan ekonomik kriz, görünen o ki 3-5 yıldan önce çözümlenemeyecek çünkü siyasi lider sorunları var… Ayrıca fikir-birliğine vararak alabildikleri yapısal çözüme kavuşturacak kararlar hala mevcut değil…

 

Türkiye bu krizden etkilenmediği gibi tam tersi dünyada ki hatırı sayılır ölçekteki firmalar ve yatırımcılar Türkiye'yi güvenli liman olarak görmüşlerdir… ‘Paranın kendi aklı vardır’ diye bir terminoloji vardır ekonomide…  Akıllı para güvenli ortama; yani Türkiye'ye akmaya devam edecek…”

 

“Sorunları çözdükçe şarj olan bir bünye lazım”

Haberdar: Bir kadın, bir anne olarak siyasetle iç-içe süren yaşamınız özel hayatınıza nasıl yansıyor?

“Kadınları siyasette en aktif gördüğümüz dönem AK Parti dönemidir Türkiye de…

Bu sayısal bir gerçek…

Sayın başbakan teşkilatlarda ve mecliste görev alacak kadın sayısının artması için özellikle pozitif ayrımcılık yapılması gerektiğini her fırsatta dile getiriyor ve aktif siyasette her zaman kendilerine görev veriyor… Ben -bir anne olarak- özel hayatım siyasetten etkilenmiyor diyebilirim…

 

Çünkü okula giden bir çocuğunuz olduğunda onun da kendine ait bir hayatı ve düzeni oluyor. Önemli olan çocuğa ‘kaliteli zamanı ayırabilmek’ ve biz bunu oğlumla çok güzel dengeliyoruz sanırım… Bu konuda şanslıyım…  Çok akıllı ve anlayışlı bir oğlum var… Ayrıca eğer siyaset yapmaya karar verdiyseniz zaten hizmet odaklı ve yorulmayı bilmeyen, insanların sorunlarını çözdükçe şarj olan bir bünyeniz olması gerekiyor.”

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ