14 Aralık 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Televizyon çocuklar için açılıyor…
08 Aralık 2011 Perşembe 12:38

Televizyon çocuklar için açılıyor…

Prix Jeunesse Film Festivali’nde en çok beğenilen filmler Lefkoşa'da !

Prix Jeunesse Çocuk Televizyonu Prodüksiyonu Yarışması tarafından seçilen çocuk televizyonu filmleri, Tarihsel Diyalog ve Araştırma Derneği, Kıbrıs Toplum Medyası Merkezi (CCMC) ve Kıbrıs Goethe Enstitüsü işbirliğiyle Kıbrıs’ta da gösteriliyor.


İki gün boyunca sürecek olan gösterim ve seminerlerden oluşan etkinlik 12 ve 13 Aralık tarihlerinde Lefkoşa’da ara bölgedeki Dayanışma Evi’nde gerçekleşecek.
 

 

Amaç, işbirliğini gündeme getirmek


Kıbrıs Goethe Enstitüsü’nden yapılan açıklamaya göre, Uluslararası Prix Jeunesse Film Gösterimi’nin Kıbrıs’ta yapacağı ilk gösterim olan etkinlik, çocuk televizyonu konusunda tartışma başlatmak, çocuklara yönelik medyanın kalitesi konusunda daha derin bir anlayışı desteklemek ve Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rum toplumları arasında çocuk medyası konusunda profesyonel işbirliğini gündeme getirmeyi amaçlıyor.
 

 

Beğenilmiş filmler gösterilecek


Lefkoşa’da gösterilecek olan yapımlar Münih’te en son gerçekleşen Prix Jeunesse Film Festivali’nde “Farklı Ama Aynı- Çeşitliliği Kutlamak” temasında gösterilip beğenilmiş olan filmlerden oluşuyor. 
Seminer programında, 12 Aralık Pazartesi günü 09.00-17.00 saatleri arası farklı yaş gruplarına yönelik filmleri içeren gösterimler yer alacak. Buna göre, yetişkin uzmanlara yönelik de gerçekleşecek gösterimlerde 12-15 yaşları arası çocuklara yönelik filmler, 7-11 yaşları arası gruba yönelik filmler ve 6 yaşından küçükler için farklı gösterimler gerçekleştirilecek.Aileler de katılacak

 

13 Aralık Salı günü sabah 09.00-11.00 saatlerinde, 8-10 yaş arası öğrenciler ve 17.00-19.00 saatleri arasında 6-12 yaşlarındaki öğrencilere aileleriyle birlikte gösterim yapılacak.


“Avrupa’da bir çocuk, televizyonun önünde ortalama olarak 150 dakika harcıyor, ama izledikleri programlar eğitici mi, yaşlarına uygun mu, veya motive edici mi bilemiyorsunuz. Bu konunun üzerinde yeterince durulmuyor” diyen Kıbrıs Goethe Enstitüsü Direktörü Björn Luley, gösterimin Kıbrıs için önemine değindi.
 

 

“Umarız daha iyi yapımlar gelir”


Björn Luley, “Bu etkinlik sayesinde umarız ki Kıbrıs’ta çocuklarımıza daha iyi yapımlar ulaştırmak için süren bu uluslararası rekabete katılır” diyerek, Kıbrıs’taki çocuk televizyonu yapımcılarını, eğitimcileri, gazetecileri, araştırmacıları ve basın yayın öğrencilerini bu iki günlük gösterim ve seminer programına katılmaya davet etti.

 

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ