17 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
“Tek çare, tek liste”
14 Nisan 2011 Perşembe 14:54

“Tek çare, tek liste”

Mamalı: 'Bölge milletvekilliği ve karma oy sistemi kaldırılmalı'

Fikrin ve Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Barış Mamalı, ülkeyi yönetme ve yasa çıkarma göreviyle meclise gönderilen siyasilere güvensizliğin günden güne arttığını savunarak, seçim sisteminden kaynaklanan bu güvensizliğin ortadan kalkması için bölge milletvekilliği ve karma oy sisteminin kaldırılması gerektiğini öne sürdü.


Mamalı, genel seçimlerin, çok küçük bir yüzölçümüne sahip olunmasına rağmen 5 bölgeye ayrılarak yapılmasının bugüne kadar ülke siyasetine bütüncül anlamda yarar sağlayamadığını, tam tersine toplumsal siyaset üretilmesini olumsuz yönde etkilediğini ileri sürdü.
Barış Mamalı dün yayınladığı yazılı açıklamada, ülkedeki seçim sistemini eleştirerek, önerilerde bulundu.
 

 

“Kendi bölgesine ağırlık vermektedir”

 

Mamalı, “Özellikle bakanlık koltuğuna oturan bir bölge milletvekili veya adayı bir sonraki yapılacak seçimi garantilemek amacıyla görev ifa ederken hizmet ve refah dağıtımında kendi bölgesine ağırlık veya öncelik vermektedir” dedi.
 

“Daha nitelikli adaylar seçilecektir”


Bölgeciliğin kaldırılmasıyla ülke çapında siyasi onay gören kişilerin meclise girmesinin sağlanacağını kaydeden Mamalı, şöyle devam etti:


“Bu yolla, bir bölge içindeki kişisel beğenilerin önüne geçerek ülke menfaatleri için daha nitelikli adayların parlamentoya seçilmesinin yolu açılacaktır. Nitelikli ve genel kabul görmüş adayların seçilmesiyle siyasi partilerin güçlenmesine de katkı konmuş olacaktır. Partiler nitelikli adaylar çıkarabilmek için gerçek anlamda halka yönelik siyaset üretmek ve ideolojik davranmak zorunda kalacaklardır. Keza seçmen, artık kişiler arasında değil partiler arasında tercih yapmak zorunda kalacaktır”
 

 

“Tek listeyle seçim”


“Karma Oy” sisteminin de derhal kaldırılması gerektiğini savunan Mamalı, partilerin “ülke milletvekilliği” adı altında “tek liste” halinde seçimlere girip, ülke çapında seçmenden oy isteyecekleri yeni bir sisteme ihtiyaç duyulduğunu söyledi.


Mamalı, karma oyun da ortadan kalkmasıyla seçmenin partisini kesin olarak belirleyeceği bu tür seçimlerin partilerin kurumsallaşmasına da katkı koyacağını iddia etti.
 

“İstifa edenler bağımsız kalmalı”


Barış Mamalı, istifa eden milletvekili ve belediye başkanlarının da bir sonraki seçime kadar bağımsız kalması gerektiğini söyledi.


Mamalı, “İstifa eden vekil, mecliste sadece bağımsız parlamento üyesi olarak vekilliğini sürdürmelidir. Halkın iradesine saygıyı korumak ve siyasette etiketi sağlamlaştırmak için bu yöntem uygulanmalıdır. Halkın tercih etmediği yerde sonradan görev almanın yolu kapatılmalıdır” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ