24 Ekim 2018 Çarşamba
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tek bir CTP için yarışacaklar!
11 Mayıs 2011 Çarşamba 11:18

Tek bir CTP için yarışacaklar!

Soyer ve Genel Başkan adayları tek ağızdan vurguladı: 'Yoldaşlık ilişkileri ile duyguları zedelenmeyecek'

 

5 Genel Başkan ve 102 PM üyesi adayı,

 

 

** Cumhuriyetçi Türk Partisi - Birleşik Güçler (CTP - BG) Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer, 5 Haziran’da yapılacak 23. Olağan Kurultay’da yarışacak 5 Genel Başkan adayıyla birlikte basın toplantısı düzenledi...

 

** Soyer, 5 Genel Başkan, 102 PM üyesi adayın yarışacağını ancak bir tek CTP’nin olduğuna dikkat çekti.

 

 

 

Adem KAVAZ

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi -Birleşik Güçler CTP-BG 5 Haziran’da düzenlenecek olan 23. Olağan Kurultaya yönelik basın toplantısı düzenledi. Dün CTP-BG Genel Merkezi’nde düzenlenen toplantıya, CTP-BG Genel Başkanı Ferdi Sabit Soyer ve beş Genel Başkan adayı Nazım Beratlı, Mehmet Çağlar, Kutlay Erk, Ömer Kalyoncu ve Özkan Yorgancıoğlu ile basın mensupları katıldı. Toplantıda konuşan Genel Başkan Ferdi Sabit Soyer, kurultayda 5 Genel Başkan ve 102 parti meclisi üyesi adayın olduğunu belirtti.

 

 

“Bir tek CTP’miz var…”

 

Soyer, CTP’nin KKTC’de demokrasi, barış, emeğin çıkarları doğrultusunda mücadele eden köklü bir parti olduğunu dikkat çekti. Basında yapılan tüm spekülasyonlara da cevap veren Ferdi Sabit Soyer, “Tüm aday, delege ve üyelerimiz onlara tek bir cevap verecektir. Bu cevap ise; Bir tek CTP’miz vardır ve demokratik olgunluğa sahiptir” dedi.

 

 

Yoldaşlık ilişkileri ile duyguları zedelenmeyecek

 

Genel Başkanlık adayları ise kurultay hakkındaki duygu ve düşüncelerini Haberdar’a açıkladı. Adaylar kurultayın yoldaşlık ilişkileri ile duyguların zedelenmeden gerçekleşeceğini ve kurultaydan sonra da üyeler arasındaki bağların daha sıkı olacağını belirttiler. Adaylar, CTP’de seçilmeyenlerin küsme, kenara çekilme, seçilenlerin ise başarısı diye bir şey olmadığını belirterek “Tek amaç toplumu daha iyiye götürme çabasıdır” şeklinde konuştular.

 

 

Soyer: Demokratik zenginlike gurur duyuyoruz

 

Genel Başkan Ferdi Sabit Soyer, CTP’nin 23. Olağan Kurultayı’nda Genel Başkanlık için beş, 40 kişilik parti meclisi üyeliği için de 102 kişinin başvurduğunu anımsattı. CTP-BG’nin kendi demokratik zenginliği içersinde programlarına, ilkelerine, tüzüğüne ve siyasal tezlerine bağlı olduğunu söyleyen Soyer, “CTP, ülkemiz ve insanlarımız için bu memlekette demokrasi, barış, emeğin çıkarları doğrultusunda mücadele eden köklü bir partidir. Partimiz kendi demokratik zenginliğinden övünç ve gurur duymaktadır. Bu demokratik zenginliğimizi, ülkemizin ihtiyaçlarına ve büyük ölçüde mücadele hedeflerimizi doğru geliştirmek, kurumsallaştırmak ile ilerletmek her CTP’linin görevidir” dedi.

 

 

“Tek bir CTP vardır”

 

CTP’nin programıyla, ilkeleriyle, tüzüğüyle ve siyasal tezleriyle tek olduğunu hatırlatan Ferdi Sabit Soyer, 5 Genel Başkan, 102 PM üyesi adayı olduğunu fakat bir tek CTP’nin olduğunu vurguladı. Bu nedenle hem Genel Başkan hem de PM üyesi adaylarının demokratik olgunluk içerisinde ve görev talebi doğrultusunda parti delegelerinin önüne çıkacağını belirten Genel Başkan Soyer, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

 

“Kurultaydan sonra mücadeleye devam edecekler”

 

“Görev alamayan bütün arkadaşlarımız, 23. Olağan Kurultayı’ndan sonra partimizin birliği ve tek CTP’nin ilkeleri doğrultusunda hep birlikte mücadeleye devam edeceklerdir. Bu bizim en büyük demokratik zenginliğimiz ve olgunluğumuzdur. Bunu özellikle vurgulamak isterim ki CTP bu yüzünden diğer bütün siyasi partilerden farklıdır. Bu bağlamda kurultaya giderken, CTP yeni ve ilkeli pek çok özellikleri de gündeme getirecektir.”

 

 

“Adayların resimli özgeçmişleri dağıtılacak”

 

Genel Başkanı Soyer, 13 - 23 Mayıs tarihleri arasında Lefkoşa, İskele, Mağusa, Güzelyurt ve Girne’de tüm delegelerin katılımıyla toplantı düzenleyeceklerini, toplantılarda genel başkan adayları ile parti meclisi adaylarının tanıtılacağı ve delegelerin üyelere sesleneceğini ifade etti. Soyer, konuşmaların yanı sıra, parti başkan ve parti meclisine aday olanların resimli özgeçmişlerinin yer alacağı broşürlerin hazırlandığını ve Çarşamba gününden itibaren bütün delegelere dağıtılacağını açıkladı.

 

 

“Kurultaya yabancı konuklarımız da davet edildi”

 

“Kıbrıs Sorunu”; “İçteki Ekonomik ve Siyasal Gelişmeler” ve “Partinin Yeniden Yapılandırılması” başlıklı üç karar tasarısının hazırlandığına dikkat çeken Genel Başkan Soyer, “Bu karar tasarılarını kurultayda sunacağız. Kurultayda ayrıca yabancı konuklarımız da davet edildi. Bu yabancı konuklar ile 4 Haziran günü, bir basın toplantısı düzenleyeceğiz. Dolayısıyla kurultayımız zengin ve olgun geçecektir” ifadelerini kullandı.

 

 

“Siyaseti kısırlaştıranlarla mücadelemiz devam edecek”

Soyer, CTP’nin, 23. Olağan Kurultay’ını tamamladıktan sonra da siyaseti kısırlaştıranlara, demokratik yaşamı kesintiye uğratmaya çalışanlara ve Meclis’teki halk iradesini Meclis dışı odaklara teslim etmeye çalışanlara karşı mücadelelerinin devam edeceğini vurguladı ve ekledi: “Tek amacımız vardır. Daha güzel bir ülke, barış ve çözümün geldiği bir Kıbrıs ile Türkiye, Yunanistan ve Kıbrıs halklarının barış içersinde yaşayacağı işbirliğini doruğa çıkaracağız. Bunun için el birliğince mücadelemizi de sürdüreceğiz.”

 

Soyer açıklamalarının sonunda, CTP ile ilgili olarak basında yapılan tüm spekülasyonlara, dedikodu kulislerine ve partinin geleceği ile ilgili fetva vermeye kalkanlara da tüm aday, delege ve üyelerin “Bir tek CTP’miz vardır ve demokratik olgunluğa sahiptir” şeklinde tek bir cevap vereceklerini vurguladı.

 

 

BAŞKAN ADAYLARI NE DEDİ?

  

CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu:

“Partimizin demokratik geleneklerini topluma yansıyacağını düşünüyorum”

 

“Kurultayımızın amacı Kıbrıs Türk halkının barışa olan inancını pekiştirmek, ülkemizdeki demokratik yapının kurumsallaşmasına yardımcı olacağını düşünüyorum. Ayrıca Kıbrıs Türk halkının sosyal, ekonomik sorunlarının çözümlenmesi konularını gündem yapmak, partimizin yeniden yapılandırılması genç ve dinamik partililerimizin parti yönetiminde artan oranda görev almalarını olanaklı kılacak bir araç olması gerektiğini düşünüyorum. Bu kurultayın aynı zamanda partimizin demokratik geleneklerinin topluma yansıyacağı güzel bir örnek olacağına inanıyorum. Kurultayımızda alınacak kararlarla Kıbrıs’ta yaşayan Türkler ve Rumlarla Türkiye halkı, Yunanistan halkı ve diğer halklar arasında dostluk, kardeşlik ve barış duygularının geliştirileceğine inanıyorum.”

 

 

CTP-BG Girne Milletvekili Ömer Kalyoncu:

“Amaç toplumu daha iyiye götürme çabasıdır”

 

“CTP demokrat bir partidir ve tarihinde ilk kez çok adaylı bir seçime girmedi. Herkes yoldaştır. Kazanan partiyi daha iyi yerlere getirmeye çalışacaktır. CTP’de seçilmeyenlerin küsme, kenara çekilme, seçilenlerin ise başarısı diye bir şey yoktur. Çünkü amaç kişisel değildir. Toplumu daha iyiye götürme çabasıdır. Tek amacımız da budur.”

 

 

CTP-BG Güzelyurt Milletvekili Mehmet Çağlar:

 “Toplumun CTP’ye, CTP’nin de topluma ihtiyacı vardır”

 

“CTP, 40 yıllık deneyimi ile toplumsal varoluş mücadelesini daha da ileriye taşıyacak, kendi kendini yöneten, toplumsal ve ekonomik kalkınmasını planlı bir şekilde yürütecek, çözümle birlikte dünyayla bütünleşme noktasında kurultayı gerçekleştirecektir. Parti içi ve toplumsal değişimi gerçekleştirecek ve demokrasiyi hayata geçirecek olan CTP’nin topluma, toplumun da CTP’ye ihtiyacı vardır. Biz bunu bilerek mücadelemize devam edeceğiz.”

 

 

CTP-BG MYK Üyesi Nazım Beratlı:

 “Kazananın arkasında kemik gibi birleşeceğiz”

 

“5 aday uzun yıldan beri çalışan 5 yoldaştır. Dolayısıyla başka partilerde olduğu gibi seçim öncesi ve sonrasında kazanmaya yönelik kırıcı bir yarış beklenmemelidir. Her birimiz ve öteki arkadaşlarımız en az kendimiz kadar partiye gerekliyiz. Yoldaşça yarışacağız ve kazanın arkasında kemik gibi birleşeceğiz. Burada niye beş aday sorusu gündeme geliyor. Partimizde bir reorganizasyon sürecine gerektiğini yalnız biz değil, toplumun çoğunluğu da düşünmektedir. Reorganizasyonun yönü ve içereceği hakkında her birimizin farklı düşünceleri vardır. Genelde partinin ilerlemesi, hükümet deneyiminin partide yarattığı yıpranmanın çözümlenmesi hedefinde birleşerek yöntemde farklı önlemler düşünmekteyiz. Partinin düşünce yapısıyla toplumun bugün ulaştığı nokta arasında uyumu sağlayacak doğru önlemleri her aday en iyi kendisinin temsil ettiğine inanıyorum. Ben d bu çerçevede adayım.”

 

 

CTP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk

 “Yoldaşlık ilişkileri zedelenmeyecektir”

 

“Kurultayımız CTP’ye yakışan olgunlukla ve demokratik şekilde yapılacaktır. Süreç şeffaf olarak sürdürülüyor. Yoldaşlık ilişkilerinin ve duygularının zedelenmediği, partinin daha da güçlenerek ve üyeler arasındaki bağlar daha da sıkı olarak kurultaydan çıkılacaktır. Bunun sonucunda yeni kadro ve organların ülke yönetimine yönelik olarak başarılı çalışmalar yapacağımızdan da eminim. Bütün arzumuz, Kıbrıs’lı Türklerin yaşadığı ekonomik sıkıntıların çözülmesi, sürdürülebilir büyüme ekonomisinin başarılması, Kıbrıs Sorunu’nun çözülmesi ve Türkiye ile ilişkilerin iki eşit taraf olarak karşılıklı saygı, yarar ve dayanışma içinde geçmesidir.”

YORUMLAR
BESI BIR YERDE GIBI DURUYORLAR..!
Derman Saracoglu
Hic biri Ankara'nin Kibris Turk Toplumu'na karsi yurutmekte oldugu yoketme, etnik temizlik operasyonuna, uygulanan nufus politikasina ve Yurdumuz'a yonelik kolonyalist siyasetlerine karsi en kucuk birsey soylemiyor. Agizlarindan cikan sozlerin de yalnizca siralari farkli. Bu durumda eger birbirinizden farkiniz yoksa ve adayliginiz sirasinda bile Kibris Turk Toplumu'nun en temel sorunlarina yonelik soyleyecek sozunuz yoksa CTP Baskanligina neden aday oldunuz beyler? Hem de besiniz birden.
11 Mayıs 2011 Çarşamba 12:21
217.37.38.1
ÜYE İŞLEMLERİ