16 Ekim 2018 Salı
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tehlikeli bir süreçteyiz !
13 Şubat 2012 Pazartesi 11:15

Tehlikeli bir süreçteyiz !

Haberdar'a konuşan Sosyolog Kudret Akay'ın toplumda yaşanan sorunlarla ilgili çarpıcı ve bir o kadar da üzücü açıklamaları şöyle oldu:

Simge Çerkezoğlu

 

 

Kıbrıs Türkü’nün derin toplumsal sıkıntılarını, ciddi gelecek kaygılarını ve bireysel mutsuzluklar arasında yaşadığı gelgitleri Sosyolog Kudret Akay, Haberdar’a  değerlendirdi. Akay’ın tespitleri çarpıcı ve bir o kadar da üzücü.

 

 

“Her kesim umutsuz”

 

Öncelikle topluma dair genel bir değerlendirme yapmasını istediğimizde Akay, toplumun geneline yayılmış memnuniyetsizlik durumuna dikkat çekiyor. “Çok çok küçük bir azınlık hariç toplumun hiçbir kesimi içinde bulunduğu durumdan memnun değil. Çok küçük azınlık da belirli sektörlerin temsil eden içinde yaşadıkları durumdan etkilenmemiş kesim. Bu hoşnutsuzluk kendini farklı şekillerde dışa vurmaktadır. Esnaf/zanaatkârlar, küçük ve orta ölçekli işletmelerin kaygıları ile başlayan rahatsızlık bugün müteahhitlerden tutun da üniversitelere kadar yayılmıştır.” KKTC göre büyük sermaye sınıfını oluşturabilecek kesimlerin bile son dönemdeki, gelişmelerden rahatsızlık duyduğuna dikkati çeken Akay, bunun dışında sosyal yaşamın hangi alanına baksak farklı sorunlarla karşılaşılabildiğine de dikkat çekiyor.

 

 

Siyaset çözüm üretmiyor

 

Temelde siyasetin çözüm üretemediği noktada sosyal hayatta ve toplumun geneline yayılan memnuniyetsizlik hali olduğunu ortaya koyan Akay, siyaset alanının ciddi değişime ihtiyaç duyulduğuna vurgu yaparak, karar üretebilme mekanizmaların gelişmesi için siyasetin demokratik denetim altına girmesi gerektiğini topluma anlatmak gerektiğini söylüyor. “Toplumdan ve bireyden uzaklaşmış bir siyaset alanı ve alınan kararların denetime tabi tutulmaması, topumun da gelişmeleri denetleme gücünün bulunmayışı anti demokratik durum doğuruyor. Bu değiştirilmesi gereken ve birilerinin bizlere seçimler sırasında verdiği vaatlere göre seçimler yapmaktan vazgeçmesi gerekiyor

 

 

Sağlık ve eğitim hizmet veremez noktada

 

Sağlık sisteminin sağlık sunmaktan uzak, eğitimin ise toplumda var olan eşitsizlikleri yeniden ürettiğini ortaya koyan Akay, Seviye Belirleme Sınavları gibi sınavların iyi değerlendirildiği takdirde toplumun içindeki eşitsizlikleri çok güzel ve net ortaya koyacak veriler olduğunu belirtti. “SBS sonuçları öğrencileri yarıştırmak için özel derse itmek için veya gelecek kararları almak için kullanılırsa boşa gider, onun yerine sonuçlar okullara göre değerlendirilerek, okullar arasındaki farklılıkları ortaya koyarak uçurumları ortadan kaldırmak için kullanılması gerekmektedir. Belirli aralıklarla okullarda seviye belirleyerek, okulların ihtiyaç ve eksikliklerinin bu şekilde ortaya konması sağlanabilir”

 

 

Fırsat eşitsizliği ortadan kalkmalı

 

Daha iyi gelecek için ilk adımın fırsat eşitsizliğinin ortadan kaldırılması ile başarılabileceğini söyleyen Akay, yaşam alanlarındaki adaletsizliğin sınıfsal bir adaletsizlik olduğunu ancak Kıbrıslı Türklerin yine de bu ayrımda daha iyi bir yerde olduğunu söylüyor. Çalışmanın sadece eğitim üzerine çarpıcı sonuçlar ortaya koyduğunu söyleyen Akay, bu tip çalışmaların alınacak önlemleri belirlemek açısından sağlık, sosyal hayat ve iş hayatı üzerinden de devam ettirilebileceğini belirtti

 

 

Trafik sorunu tüm tedbirlere rağmen çözülemiyor

 

Tarik sorununun tüm tedbirlere rağmen çözülemeyişini eğitimsizlikle açıklayan Akay, trafikte çok ciddi eğitim programından geçmesi gereken sürücü kitlesi olduğunu hatırlatıyor. “Hiçbir siyasetçi içinde bulunduğumuz siyasal düzeyde konunun üzerine gidemiyor. Sorun siyasette. Hiçbir siyasetçi kalkıp da karşısına bazı çıkar gruplarını alarak, araba satıcıları veya sigortacılar gibi trafiğin üzerine gidemiyor. Siyaset seçmeni parçalara bölerek kitlesel hareket etmeyi ortadan kaldırıyor. Dolayısı ile bizler toplumsal baskı oluşturup trafik sorununu çözemiyoruz. Sorunların çözülmesi noktasında yapılması gereken kitle olarak hareket ederek birlikle toplumu siyasetin gündemine taşıyacak mekanizmalar gerek. Böylece toplum siyasetçilerin denetimi altında olmak ve onlardan bir şeyler beklemek yerine siyasetçiler toplumun idaresi altına girerek istedikleri yönde onları denetleyebilirler. Yaşadığımız toplumda sıkıntıların temeli, vatandaşın siyasetçiler üzerinde yaptırımının bulunmayışı. İyi bir şeyler almak için iyi niyetli siyasetçiler lazım.

 

 

İlişkiler çok kötüye gidiyor

 

Önce çalışan kesimler sendikalar, ardından esnaf ve zanaatkârlar şimdi ise müteahhitler Türkiye KKTC ilişkilerini eleştirmeye başladı diyen Akay “KKTC hükümeti üzerinden dolayısı ile Türkiye’ye tepki koyan çevreler son dönemlerde sektörel bazdan toplumun tüm kesimine yayılmaya başlayan tepki var. “ tüm bunları çok iyi analiz etmek gerektiğin işaret eden Akay, Türkiye’nin bugün kadar Kıbrıs politikası olduğunu ancak Kıbrıslı Türkler ile ilgili politikası olmadığını belirterek, şuanda yapılan politikanın ise çok eleştirdiğini açıkladı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ