20 Ekim 2018 Cumartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tazminatlar ödenmiyormuş!
24 Nisan 2011 Pazar 17:49

Tazminatlar ödenmiyormuş!

Taşınmaz Mal Komisyonu ile ilgili şok iddia!

Rum basınında yer alan haberlerde Kıbrıslı Rumların Taşınmaz Mal Komisyonu’ndan para alamadıkları iddia edildi…
 


Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Politis gazetesi, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun son 40 gündür, Kıbrıslı Rumlardan yeni başvurular kabul etmesine karşın hiçbir başvuruyu görüşmediğini, Komisyona başvuran bazı Kıbrıslı Rumların ise gazeteyi arayarak, Komisyonla vardıkları anlaşmalar uyarınca almaları gereken tazminatların, çeşitli bahaneler gösterilerek ödenmediğini söylediklerini savundu.

 

Ödenek bekleniyor


Gazete, bu durumda olan Kıbrıslı Rumlardan birinin, Girne’deki taşınmazı için 2011 yılı başlarında komisyonla uzlaşıya vardığını, tazminatının ödenmesi gecikince kendisine Komisyon tarafından yapılan “resmi açıklamanın” ise Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi’nin değişmesi süreci şeklinde olduğunu iddia ettiğini aktardı.


Söz konusu Kıbrıslı Rum’a, resmi açıklamanın dışında ayrıca, Türkiye’den gelecek katkıda sorunlar yaşandığını ve birkaç gün daha sabretmesi durumunda Türkiye’nin 100 milyon Sterlinlik ödeneğinin beklendiğinin söylendiği de iddia edildi.

 

 

Üyelerin süresi doldu


Gazeteye başvuran bir diğer Kıbrıslı Rum ise, Şubat 2010 başlarında Komisyonla vardığı anlaşma çerçevesinde ödenmesi gereken tazminatını hala alamadığını, kendisine sunulan açıklamanın ise Komisyonun beş üyesinden ikisinin görev süresinin dolduğu ve Cumhurbaşkanlığı tarafından atama yapılması sonrasında tazminatların ödeneceği şeklinde olduğunu ileri sürdü.


Gazete, kapalı bölge Maraş’taki taşınmazı konusunda uzlaşıya varan ve tazminatını 19 Nisan’da alması öngörülen Andreas Lordos’un ailesine de aynı bahanenin sunulduğunu savundu.

 Rumların başvuruları sürüyor


Öte yandan gazete, Rumların, Komisyona başvurularının sürdüğünü, Paskalya haftası sebebiyle mevcut olan tatilin Kıbrıslı Rumların başvurularının sayısının artmasında büyük rol oynadığını yazdı.


Haberde, geçtiğimiz Pazartesi’den Cuma’ya kadar Komisyona toplam 24 başvuru yapıldığı, Pazartesi günü yapılan 12 başvurunun ise rekor olduğu ifade edildi.


Gazete, Nisan ayında, 22 Nisan tarihine kadarki toplam başvuru sayısının 68’e ulaştığı, geçen yılın Nisan ayında bu rakamın 28 olduğunu da vurguladı.

 Komisyonun görev bitiş tarihi konusu


Diğer yandan Fileleftheros, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun görev bitiş tarihinin 21 Aralık 2011 olduğunu, pek çok Kıbrıslı Rum’un ise bu tarihten sonra mallarını kaybedebilecekleri gibi “yanlış” bir korkuya kapılarak Komisyona başvurduklarını, oysa gerçeğin böyle olmadığını iddia etti.


Gazete, AİHM’nin kararında da yer alan komisyonun görev süresinin bitiş tarihine kadar Komisyona başvuruda bulunmayan Kıbrıslı Rumların, sanılanın aksine taşınmazlarını kaybetmeyeceklerini, başvurmayan Rumların Kıbrıs sorununun çözülmesiyle mülkiyet sorununun çözümünü bekleyebileceklerini savundu.


Kuzey Kıbrıs’taki taşınmazı için AİHM’e başvurmak isteyen bir Kıbrıslı Rum’un önce Komisyona, buranın kararından memnun kalmazsa Kuzey Kıbrıs Yüksek Mahkemesi’ne başvurabileceğini ifade eden gazete, ancak bu sürecin de çok zor olduğuna vurgu yaptı.
Haberde, Yüksek Mahkeme önünde şu anda üç Kıbrıslı Rum başvurusu

nun beklemede olduğu ileri sürülerek, mahkemeden karar çıkması ve bu kararın Rumlar tarafından AİHM’e götürülmesi durumunda ise, Türkiye’nin Komisyon tarafından karara bağlanan diğer davaları ortaya koyacağına kesin gözüyle bakıldığı da ifade edildi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ