19 Kasım 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tatlandırıcılara dikkat!
08 Nisan 2011 Cuma 14:42

Tatlandırıcılara dikkat!

YDÜ’de sağlık açısından tatlandırıcıların önemi irdelendi...

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ), Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün bilimsel çalışmaları çerçevesinde dün YDÜ’de, “Fruktoz dost mu? Düşman mı?” konulu bir konferans düzenlendi.

 

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre konferans, YDÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Emel Özer tarafından verildi. Konuşmacı konferansının başında bugün halkımız arasında yaygın olarak kullanılan tatlandırıcıların bilinçsiz bir şekilde kullanılması halinde sağlığa büyük zararlar vereceğini belirtti.

 

Fruktoz ve sukroz...

 

Doç. Dr. Emel Özer konferansında özetle şunları söyledi: “Çay şekeri vaya sofra şekeri olarak bilinen sukrozun bileşiminde bulunan fruktoz tat veren bir karbonhidrat çeşididir. Birçok meyve, sebze ve balın yapısında doğal olarak bulunur. Elma, armut, şeftali, muz, kivi, kavun, kiraz, böğürtlen, hurma, incir ve Çin’de yetişen louhanguo adlı egzotik meyve, havuç, brokoli, hindiba, soğan, ıspanak, kuşkonmaz, enginar gibi sebzeler ve bal diğer besinlere kıyasla daha yüksek oranda fruktoz içerir. Gazlı içecekler başta olmak üzere tüm tatlandırılmış hazır içecekler (meyve suyu, meyveli sodalar vb.), çikolata, kek, şekerleme türleri, reçel, dondurma, marmelat ve diğer jöle türü yiyecek üretiminde kullanılan yüksek fruktozlu mısır şurubu da mısırdan elde edilen bir fruktoz kaynağıdır. Fruktoz, sukrozdan daha güçlü bir tatlandırıcır. Bu özelliği nedeni ile 1850’li yıların ortalarında tatlandırıcı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Sukroz 100 birim tatlılığa sahipken, bu değer fruktoz için 173’dür. Tatlandırıcı olarak sukroz yerine YFMŞ (Yüksek Fruktozlu Mısır Şurubu) kullanılması tatlandırıcıyı daha ucuz fiyata üretme nedeniyledir.

 

Doyma hissini geciktiriyor ve...

 

Tadını fruktozdan özellikle de yüksek fruktozlu mısır şurubundan alan yiyecek ve içeceklerin doyma hissini geciktirdiği bu nedenle daha çok tüketildiği ve vücut ağırlığında artışa neden olduğu bildirilmektedir. Fruktozun kan şekerini yükseltme değeri çay şekerine göre daha düşük olduğundan diyabetli bireylerde fruktoz tüketimi sukroz veya nişastaya kıyasla öğün sonrası daha düşük kan şekeri düzeyi oluşturmaktadır ancak yüksek düzeyde fruktoz tüketimi plazma trigliserid düzeylerini yükseltiği için diyabetli bireylerin tatlandırıcı olarak fruktozu kullanmaları önerilmemektedir. Karbonhidrat kaynağı olarak fruktozun sebze ve meyvelerle alınmasının sağlık üzerinde olumsuz hiç bir etkisi yoktur ancak YFMŞ içeren besinlerin fazla miktarlarda tüketilmesi enerji alımının artmasına, trigliserid düzeylerinin yükselmesine yol açabilmektedir. Beslenme biliminde iyi veya kötü besin tanımlaması yoktur. Tüketilen besin kadar tüketilen miktar da önemlidir.”


 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ