18 Kasım 2018 Pazar
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarihi eserler tarihe karışıyor!
10 Mayıs 2011 Salı 12:13

Tarihi eserler tarihe karışıyor!

Bakım, temizlik ve restorasyonu yapılmayan ve yıkılmaya yüz tutan asırlık tarihi değerlerden tarih yerine ot fışkırıyor!

Rana SARRO

 

Ülkemizin birçok bölgesi tarihi eserler yönünden oldukça zengin. Girne İlçesine bağlı Çamlıbel bucağı yakınınlarındaki tek açık hava tapınağı Pigades de,bu eşsiz tarihi ve kültürel miraslarımızdan sadece biri. Alman ve İskandinavya’lı turistlerin ülkeye gelişlerinde mutlaka ziyaret ettikleri Pigades Tapınağı’nın durumu şimdilerde içler acısı.

 

 

Tapınağın durumu içler acısı

 

Genç Tunç çağına (M.Ö. 1600–1050 ) ait olan ve Kıbrıs’taki ilk boynuzlu tapınak olduğu tahmin edilen bu eşsiz değer, birçok tarihi eser gibi kaderine terk edilmiş durumda. Bakım ve restorasyonu yapılmayan tapınağın avlusunda yetişen insan boyundaki otlar, bu tarihi değere gölge düşürüyor. Etrafını saran otlarla tapınağa ulaşılamayı bir yana bırakın, adeta kaybolan bina temizlenmeyi bekliyor. Genç Tunç devrinde, adakların adandığı ve ayinlerin düzenlendiği Tapınak şimdilerde, kaderiyle baş başa.

 

Tapınağı sık sık ziyaret eden özellikle İskandinavya’lı ve Alman turistler ise, karşılaştıkları manzaraya hayret ediyor.

 

 

Kalıntılar yok oluyor

 

Pigades Tapınağı’nda 1950- 1951 yılları arasında Sidney Üniversitesi tarafından yapılan kazılardan çıkarılan kalıntılardan birinci ve ikinci devirlerden arda kalanlar ise yok denecek kadar az. Sonraki dönemlere ait kalıntıların ise mutlaka korunması gerektiğine dikkat çekiliyor.

 

 

Manastır viraneye döndü

 

Ortodoks Hıristiyanlar açısından önemli bir kültürel varlık olan Çamlıbel’deki tarihi Ayios Pantaleimon Manastırı’nın durumu daha da vahim. Osmanlıların adaya hâkim olduğu dönemde bin 604 yılında inşa edilen ve Orta Doğu ve Balkanların en önemli ruhban okulu olduğuna işaret edilen tarihi manastır bakımsızlıktan dökülüyor. İç ve dış temizliği yapılmayan Ayios Pantaleimon Manastırı, her an yıkılacakmış gibi duruyor.

 

Su kemerleri de dökülüyor

 

Karpaşa’ya kadar devam eden ve dönemin papazı tarafından manastıra su taşınması için inşa edildiği söylenen su kemerlerinin durumu da diğerlerinden farklı değil. Onlar da yıkılmaya yüz tutmuş. Çamlıbel- Karpaşa arasındaki su kemerleri, Karpaşa’nın üst tarafındaki bir yamaçta bulunan su kaynağından manastıra su taşınması için inşa edilmiş.

 

 

Akdeniz: Restore edilmeli

 

Haberdar gazetesine konuşan ÇAMSEV Başkanı Adıgüzel Akdeniz, ülkede tek açık hava tapınağı konumundaki Pigades Tapınağı ile Çamlıbel’deki tarihi Ayios Pantaleimon Manastırı’nın korunma altına alınması gerektiğini söyledi.

 

“İskandinav ve Almanya’dan turistler ülkemize geldiklerinde bu tapınağı mutlaka ziyaret ediyorlar. Bu nedenle bakım ve onarımının yapılması gerekir” diyen Akdeniz, tapınağın avlusundaki otların bu yıl temizlenmediğini belirtti.

 

 

Turizme açılabilir

 

Bakım ve onarımının yapılıp turizme açılması gereken Pigades Tapınağı’nın yanı sıra, Ayios Pantaleimon Manastırı’nın da yıkılmaya yüz tuttuğuna dikkati çeken Akdeniz, KKTC’de bulunan bu ve benzeri birçok tarihi mirası koruma ve yaşatmanın şart olduğunu ifade etti.Özellikle manastırın restorasyonunun yapılmasını istediklerini ifade eden Adıgüzel Akdeniz; “Geleceğimize sahip çıkmak için kültürel varlığımıza sahip çıkmalıyız” dedi.

 

Bölge halkı ise, tarihi binaların Lefkoşa’daki Büyük Han gibi bölge ve ülkeye kazandırılmasını istiyor.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ