18 Ekim 2018 Perşembe
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tarih, kozadan dışarı çıktı !
16 Kasım 2011 Çarşamba 11:00

Tarih, kozadan dışarı çıktı !

Sanatçımız sergisini neden özel bir günde açmak istediğini ve sergisiyle neler anlatmak istediğini Haberdar'a açıkladı:

TAK-Elif ŞEN

 

‘Arşivden İpek Kozaları’ sergisi dün düzenlenen törenle Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu tarafından açıldı. 15 Kasım Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında Meral Eroğlu himayelerinde gerçekleştirilen ve Yeşim Örek tarafından hazırlanan “Arşivden İpek Kozaları” sergisi, Köşklüçiflik’te bulunan merhum eski Başbakanlardan Osman Örek’in evi Ledra Art Gallery’de yer alıyor.
 

 

Örek: Karelerle mücadeleyi anlattım

 

Kıbrıs Türk halkının milli mücadele yıllarında önemli bir yere sahip olan merhum eski Başbakanlardan Osman Örek’in kızı Yeşim Örek serginin açılışında yaptığı konuşmada, sergide bugünlere gelene kadar ortaya konan mücadeleyi, fotoğraf kareleriyle anlatmaya çalıştıklarını söyledi.
 

 

“Anılar paylaşıldı”

 

Örek, serginin açıldığı ve kendi evleri olan binanın tarihte önemli bir yere sahip olduğunu, milli mücadele yılları ile KKTC’nin ilanında önemli bir yer tuttuğuna işaret ederek, bu evde yaşadıkları anıları paylaştığını kaydetti. Yeşim Örek, Kıbrıs Türk halkının en büyük gelişimini KKTC devletini kurarak yaptığını da vurguladı.
 

 

Eroğlu: Toplum için büyük emek verdiler

 

Cumhurbaşkanı Deviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu da, çok anlamlı bir serginin açılışını yaptıklarını belirterek, Kıbrıs Türk halkının tarihinde Dr. Fazıl Küçük, Rauf Denktaş ve Osman Örek’in büyük bir yeri olduğunu, ayrıca daha birçok ismin toplumun ileriye gitmesinde büyük emeği olduğunu vurguladı ve herkese şükranlarını sundu.
 

 

“Bayrağı daha ileriye taşıyacağız”

 

Eroğlu, kendilerinin de milli mücadele yıllarını yaşadıklarını, bugün devraldıkları bayrağı daha ileriye taşımak için çalıştıklarını belirterek, ülkeyi daha refah noktaya taşımak için çalıştıklarını söyledi. Kıbrıs Türk halkının çok acılar çektiği o yıllarda yine tek el uzatanın Türkiye olduğunu vurgulayan Eroğlu, dünya var oldukça Türkiye ile birlikte özgürlük içerisinde yaşamayı diledi.

 Örek: Bizler de savaş çocuklarıyız

 

Öte yandan mücadele yıllarını fotoğraflarla anlatıldığı sergide Haberdar Gazetesi'ne açıklama yapan Yeşim Örek, böyle özel bir günde, bu sergiyi açmayı çok istediğini belirtti. Örek, “Bizler de savaş çocuklarıyız. Bizler o dönemlerde yaşadıklarımızdan dolayı çocuk olduğumuzu hiç hatırlayamadık. Bu sergiyle biraz da onu anlatmak istedim” şeklinde konuştu.

 

 

“Kozamızdan dışarı çıktık”

 

Mücadele yıllarında yaşayan o dönemin insanlarının kapalı kaldığını, dışa çıkamadığını anlatan Örek, ipekböceği kozasındaki dönüşümden esinlenerek yaşanılan süreci anlatmak istediğini kaydetti. Yeşim Örek “Kozalara kapandık ve hiç dışarı çıkmadık. Şimdi olduk. Kozamızdan dışarı çıktık. Şimdi kendimizi ifade etme zamanının geldiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ