10 Aralık 2018 Pazartesi
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Takvimler arka kapıdan
11 Nisan 2011 Pazartesi 14:42

Takvimler arka kapıdan

Ban’ın liderlere müzakereler konusunda takvim sunacağı iddia edildi

BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un Kıbrıs’taki liderlerle, Güney Kıbrıs ve Türkiye’deki seçimlerin sonrasında muhtemelen Haziran ayında yapılacak olan üçlü görüşmede Ban’ın liderlere müzakereler konusunda takvim sunacağı iddia edildi.

 

Güney Kıbrıs’ta yayınlanan Fileleftheros gazetesi, “Takvimler Arka Kapıdan-Genel Sekreter Çoklu Konferans Hazırlığı İçin Haziran’daki Üçlü Görüşme Sonrasına Çerçeve Sunacak” başlıkları altında verdiği yorum haberinde, Kıbrıs sorununun çözüm sürecinin daha hızlı bir şekilde ilerlemesi için Birleşmiş Miletlerin Haziran ayı sonrası için, sürece “zaman çerçevesi” koymaya hazırlandığını öne sürdü.

 

Gazete, BM Genel Sekreteri Ban’ın Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Rum Lider Dimitris Hristofyas’la gerçekleştireceği üçüncü üçlü görüşmenin Haziran ayının ikinci yarısında yapılmasının öngörüldüğünü, Ban’ın bu görüşmede, müzakere sürecinin sonlanma aşamasına girmesi için liderlere “zaman çerçevesi” sunmasının olası olduğunu yazdı.

 

‘Zaman çerçevesi’

 

Güney Kıbrıs’ın 2012 yılında AB Dönem Başkanlığını devralacak olmasından ötürü BM’nin müzakerelerin 2011 yılı sonu ya da en geç 2012 yılı başında tamamlanması gerektiğini düşündüğü, bu çerçevede liderlere üçlü görüşmede “zaman çerçevesi” sunulacağı iddia edildi.

 

BM’nin liderlerden, sunulan zaman çerçevesi içerisinde müzakere başlıklarını görüşmelerini isteyeceği ve ardından “geriye kalan konulara ilişkin çoklu konferans düzenlenmesini” öngördüğünü yazan gazete, BM’nin 2012 yılı başına kadar “her şeyin bitmiş olması gerektiğini” düşündüğünü savundu.

 

“İlgi dışında kalacak”

Tüm bu planlara karşın müzakerelerdeki ortamın “Türkiye’nin olumsuz tutumundan ötürü” çok kötü durumda olduğunu iddia eden gazete, Türkiye’nin bölgede “kontrol edilemeyen güçlü ülke” rolüne soyunmuş olmasından dolayı, AB’yle müzakerelerinin durumu netleşmediği sürece Türkiye’nin Kıbrıs konusunda adım atmasının beklenmediğini de öne sürdü. Gazete, Türk yetkililerin uluslararası alandaki tüm temaslarında Türkiye’nin birkaç yıl içerisinde, gerek ekonomik gerek askeri açıdan dünyadaki en güçlü ülkelerden biri olacağını söylemekte olduklarını iddia ederken, bu durumda Kıbrıs sorununun ya Türkiye’nin planlarına göre ilerleyeceğini ya da “ilgi dışında kalacağını” ileri sürdü.

 

Başrol yok

Türkiye’nin Kıbrıs konusundaki planları için İngiltere’den destek aradığı, ancak İngiltere’nin her ne kadar da Türk tezlerine daha yakın dursa da, bölgesel bir güç haline gelmesini istemediği yorumunda bulunan gazete, ABD’nin ise şu aşamada etkin bir rol arayışı içerisinde olmadığını ve Kıbrıs sorununu öncelikleri arsına almadığını yazdı. 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ