19 Ekim 2018 Cuma
Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Taksimde son durum!
31 Mayıs 2013 Cuma 15:58

Taksim'de son durum!

Gezi Parkı'ndaki eylem devam ediyor

Taksim Gezi Parkı'nda yıkıma karşı 4 gündür devam eden eyleme, çevik kuvvet ekipleri iki koldan biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Protestoculara müdahaleler sürüyor.

Müdahale sırasında kaçmak isteyenlerin üzerine çıktığı bir duvarın yıkılması sonucu bazı vatandaşlar yaralandı.

 

Taksim Gezi Parkı'nda ikinci kez polis müdahalesi yaşandı.

Bir grup, CHP milletvekilleri Melda Onur, Gürsel Tekin ve Sezgin Tanrıkulu ile birlikte basın açıklaması için Gezi Parkı'na yürüdü. Polis, milletvekilleri park alanına girdikten sonra arkadan gelen gruba gazlı ve coplu müdahalede bulundu.

Müdahalenin ardından dağılan gruptakiler polise taş attı. Gruplardan bir kısmı İstanbul Teknik Üniversitesi Taşkışla Kampusu önünden Dolmabahçe istikametine, bir kısmı da Divan Oteli’nin arkasına kaçtı. Dolmabahce yönüne kaçan grup ile polis arasında çıkan çatışmada ağaçlık alandaki otlar tutuştu. Alevler ağaçlara sıçradı. Olay yerine gelen TOMA araçları ile yangın kısa bir süre sonra söndürüldü.

İlk müdahale sırasında gazdan etkilenenler yakındaki bir otele sığındı. Astım hastası olduğu tahmin edilen bir kişi baygınlık geçirdi. Bu kişiye ilk müdahaleyi otel görevlileri yaptı. Ancak uzun uğraşlara rağmen kendisine getirilemeyen kişi yaklaşık yarım saat sonra gelen ambulans ile hastaneye kaldırıldı.

 

SIRRI SÜREYYA ÖNDER HASTANEYE KALDIRILDI

Milletvekili Sırrı Süreyya Önder'in polisin kullandığı gaz bombası kartuşuyla omzundan vurulduğu öğrenildi. Bu bilgiyi BDP Mersin milletvekili Ertuğrul Kürkçü de Twitter üzerinden takipçileriyle paylaştı. Önder'in hayati tehlikesinin bulunmadığı fakat tedavisinin devam ettiği öğrenildi.

 

TİTREYEREK KURTARILMAYI BEKLEDİ

Taksim Meydanı'nda polisin eylemcilere yaptığı müdahale sırasında attığı gaz bombalarının kapsülleri isabet eden BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ile Mısır uyruklu Lavna Allani isimli kadın yaralandı. Eyleme destek için meydanda bulunduğu öne sürülen 34 yaşındaki Mısırlı kadın, başına isabet eden gaz bombası kapsülüyle yere yığıldı. Kadına ilk yardım çevredekiler tarafından yapıldı. Hemen Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılan Allani'nin kafatasının çatladığı kaydedildi. Genç kadın ameliyata alındı.

 

TANRIKULU DA HASTANEDE

Bu arada CHP milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun da biber gazından etkilenerek hastaneye kaldırıldığı öğrenildi.

Taksim Gezi Parkı’nda polis müdahalesinde gazdan rahatsızlanan CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, kaldırıldığı hastaneden Meclis Başkanlığı’na tepki önergesi gönderdi.

 

METRODA MAHSUR KALDILAR

Taksim Gezi Parkı'ndaki yıkıma karşı protestolar ve polis müdahalesi her geçen saat şiddetini arttırıyor. Yaşanan gerilim ve sıkılan biber gazından son olarak metrodaki vatandaşlar nasibini aldı.


Gezi Parkı'nda ağaç kesilmesin diye günlerdir nöbet tutanlara polis ikinci kez şafak vakti biber gazı ve tazyikli su ile müdahale etti. Öğlen saatinde ise Taksim adeta savaş alanına döndü. Polislerin müdahalesi sonucu; haberleri takip eden gazeteciler, direksiyon başındaki şoförler, İstanbul'a tatile gelen turistler, halk otobüsündeki yolcular, simitçiler, su satan çocuklar ve yolda yürüyen bütün vatandaşlar biber gazından etkilendi.  

 

videoDurum öyle bir hal aldı ki, Taksim metrosunu kullanan İstanbullular yerin altında mahsur kaldı. Telefonları metroda çekenler yaşadıklarını ve resimlerini sosyal medyada paylaştı. Olaylara "3G çekmiyor, metroda sıkıştırıldık.İnsanlar çok kötü. Nefes alamayan öldü sandığımız ardakaşlar var" diye isyan edenler oldu.Kimileri ise Taksim seferlerinin iptal edildiğini, Osmanbey'den sonra metronun çalışmadığını paylaştı.

 

YARALILAR TAKSİM İLKYARDIM'DA

Taksim Meydanı'ndaki müdahale sırasında yaralananlar Taksim İlkyardım Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı.

Gaz bombası kapsüllerinin isabet ettiği BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ve Mısır uyruklu Lavna Allani'nin ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da gazdan etkilendiği için hastaneye getirildi. Bu arada yönetmen Sinan Çetin, Sırrı Süreyya Önder'i ziyaret etmek için hastaneye gelince, hastanenin önünde bekleyenler tarafından "Ağaoğlu'na git" diyerek, protesto edildi ve hastaneye girmesi engellendi. Kafasından yaralanan bir polis memuru da hastaneye getirildi.

 

POLİSLE ASKER ARASINDA GAZ TARTIŞMASI

Taksim Gezi Parkı'nın yıkılmasını protesto eden gruplara müdahale eden TOMA'nın geri dönüşü için bariyerlerin açılmasına izin vermeyen Gümüşsuyu Askeri Hastanesi'nde görevli askerlerle polis arasında 'gaz' tartışması yaşandı.

 

Polisin 'TOMA' olarak tabir edilen toplumsal müdahale aracı, Gümüşsuyu Askeri Hastanesi önünden geriye dönmek istedi. Aracın geniş olması nedeniyle polisler, aracın dönüşü için Gümüşsuyu Askeri Hastanesi'nde görevli askerlerden acil servisin girişindeki bariyerlerin kendileri için açılmasını istedi. Ancak hastane görevlileri, 'yasak' olduğu gerekçesiyle bariyeri açmadı. Bunun üzerine polisler, bariyeri açmayan askerlere tepki gösterdi. Polislerden biri, "Bir dahaki sefere buraya gaz bombası bırakacağım." üzerine ortam iyice gerildi. Görevli bir er de polislere, "Siz gaz bombasını atınca biz de bir şeyler atarız." karşılığını verdi. Gerginlik, bir süre sonra yatıştı.

 

videoPolis aracı ise, bariyerlerin açılmaması üzerine başka bir bölgeden geri dönüş yaptı.

Gruba dün de saat 05:00'den sonra müdahale edilmişti...

 

CİHANER DE GAZDAN ETKİLENDİ

Biber gazından etkilenenler arasında CHP milletvekili İlhan Cihaner de vardı.

Cihaner, "Kabul edilebilir bir şey değil. Tek amaçları parklarına, ağaçlarına sahip çıkmak isteyen  yurttaşlara yönelik düşmana yapılmayacak bir muameleyi yapıyorlar. Biz 2-3 saattir emniyet müdürüne, valiye ulaşmaya çalışıyoruz, telefonlarımıza bile çıkmıyorlar. Ortam bu kadar gerginken ne vali ne emniyet müdürü hiçbiri telefonlara çıkmadı. Bunu ancak düşman yapabilir." açıklamasında bulundu.

Aralarında tiyatro oyuncusu Güney Zeki Göker'in de bulunduğu 3 kişi gaz bombasının vücuduna isabet etmesi sonucu hastaneye kaldırıldı.

Polise taşlarla karşılık veren eylemciler arasında çatışmalar yaşandı.

Polis Harbiye, Kabataş, Maçka Parkı, Dolmabahçe, Taksim Meydanı ve çevre sokaklara kaçan grupların peşine düşe polis müdahaleye devam ediyor...

Eylemcilerin çadır ve pankartları alandan kaldırıldı.

Park içine sivil geçişi yasaklanırken polis Gezi Parkı'nın çevresine barikat kurdu.

Taksim Gezi Parkı'nın yıkılmaması için 4 gündür nöbet tutan eylemcilere polisin sert müdahalesinin ardından CHP'li milletvekilllerininde aralarında bulunduğu grup Gezi Parkı'na geldi.

 

GAZETECİ AHMET ŞIK YARALANDI

Polisin eylemcilere yaptığı basınçlı su ve gaz bombalı müdahalede gazeteci Ahmet Şık başından yaralandı.

Şık, tedavi için Taksim İlk Yardım Hastanesi'ne kaldırıldı.

 

TOMAYA KAFA TUTUNCA...

Gezi Parkı'ndaki müdahalelenin ardından Taksim Meydanı'nda eylem yapan gruba polis, TOMA'dan sıktığı tazyikli su ile müdahale etti. TOMA'nın önüne geçerek araca yumruk atan eylemci sıkılan tazyikli su ile kendini yerde buldu. Gösterici yerden kalkamayınca çevredekiler yardımına koştu. Müdahalenin ardından eylemcilr İstiklal Caddesi'ne doğru kaçtı.

 

video

 

BİBER GAZI ARACIN CAMINI KIRDI, İÇERİYE GİRDİ


Bu arada yoldan geçerken polisin attığı gaz bombaları arabasının camını delerek içeriye giren işadamı Hayrullah Öztürk "Ben de Ak Parti’ye oy verdim ama bu gidişat iyi değil. Bu kadar 'ben bilirimcilik' iyi değil. Bu kadar başına buyruk yönetim olmaz. İnsanların düşüncelerine önem verilmeli" dedi. İşadamı Öztürk aracının içinde patlayan gaz bombasından kaçarak kurtulduğunu söyledi.

 

ASTIM HASTASI GAZDAN FENALAŞTI

İlk müdahale sırasında gazdan etkilenenler yakındaki bir otele sığındı. Astım hastası olduğu tahmin edilen bir kişi baygınlık geçirdi. Bu kişiye ilk müdahaleyi otel görevlileri yaptı. Ancak uzun uğraşlara rağmen kendisine getirilemeyen kişi yaklaşık yarım saat sonra gelen ambulans ile hastaneye kaldırıldı.

 

TURİSTLERE DE GAZ

İstanbul'u gezen turistlerin de olduğu otobüs de müdahale sırasında Taksim'den geçiyordu. Polisin sıktığı biber gazı turistleri de etkiledi.


 

POLİSTEN MÜDAHALE SONRASI HATIRA FOTOĞRAFI

TAKSİM Gezi Parkı’nda 4 gündür süren nöbetin ardından polis bu sabah saatlerinde eylemcilere müdahalede bulundu. Müdahalenin ardından Çevik Kuvvet ekiplerinin hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

VATANDAŞTAN TEPKİ

Taksim Meydanı'nda eylem yapan gruba polis, TOMA'dan sıktığı tazyikli su ile müdahale etti. Polisin sert müdahalesinden çevredeki vatandaşlar da etkilendi

Bu sırada polislerin karşısına geçen bir vatandaş, "Ağzımız yüzümüz duman oldu. Her gün böyle bu, her gün böyle. Yeter artık amirinize söyleyin. Yeter! Yeter! Yeter! Bu ülke bu kadar sahipsiz değil. Yeter! Çoluğuma çocuğuma ekmek götürmek istiyorum. Sizin gazınızdan bıktım" diye bağırdı.

 

POLİSE BÖREK İKRAMI

Polisin bariyerlerle çevirdiği alanın hemen yanındaki yeşillik alanda oturan bir grup, tepsilerle getirdikleri börekleri yedi. Eylemciler, böreklerden polislere de ikram etti. Ancak polis ikramı geri çevirdi.

 

AK PARTİLİ VEKİL: "GAZA İHTİYAÇLARI VAR DEMEK Kİ"


AKP İstanbul Milletvekili Şirin Ünal attığı Twitter mesajları ile Gezi Parkı'nda yıkıma karşı direnenlere tepki gösterdi. Ünal Taksim bölgesindeki vatandaşların oradan uzaklaşmasını tavsiye ederken, 'düzene itaat etmek gerekir' dedi.

Ünal'ın mesajlarından bazıları şöyle:

- Cumhuriyet Savcılarımıza suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

- Orman Bakanımız söz verdi 100 katını dikeriz.

- Yasalara uygun davrananlara birşey olmaz. Kanun ihlali varsa Savcılara suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

- Ben size göndermiştim. Yaktınız herhalde!

- Siz koruyorsunuz ya yetmez mi ?

- Ben 100.000'nin üzerinde ağacı Vatan Topraklarına dikmiş/ diktirmiş bir insanım. Yaptıklarıma hayalleriniz ulaşamaz.

- Canın sağ olsun, abdestinizi tazelersiniz.

- Oradan uzaklaşırsanız cumanız sakin geçer.

- Oradan uzaklaşırsanız umarım güzel bir gününüz olur. Düzene itaat gerekir.

- Gaza ihtiyaç duyanlar var demek ki.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
ÜYE İŞLEMLERİ